banner6

Spor ve sanat eğitimi de veren tam gün eğitime geçilmeli

banner37

Spor ve sanat eğitimi de veren tam gün eğitime geçilmeli
banner151 banner143

   Ülkemizdeki eğitim sisteminde birçok sorun yaşanırken, “tam gün eğitime” geçilmesi öneriliyor ancak bu eğitim sisteminin eğitimin verimliliği ve niteliği konusundaki rolü merak ediliyor.

   KIBRIS’a konuşan Eğitim Programları ve Öğretim Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Kemal Akkan Batman, “Tam gün eğitime” geçilmesindeki amacın ailelerin iş yerinde olduğu sırada çocukların dışarıdaki tehlikelerden uzak tutulması ve okulda bulunması olduğunu belirterek, ülkemizde uygulanacak olan tam gün eğitimde çocuklara müzik ve spor dallarıyla ilgili eğitimler verilmesi, çocukların ezberci sistemden uzaklaşıp kendini geliştirmesi gerektiğinin altını çizdi.

“Okul kurumu sanayileşmeyle başladı”

   Yrd. Doç. Dr. Kemal Akkan Batman, Avrupa’da okul sisteminin tarımda makinenin kullanıldığı dönem başladığını belirterek, sanayi toplumunda bu işin doruğa ulaştığını kaydetti.

   Avrupa’da okul saatleri düzenlenirken devletin bakış açısını da dile getiren Batman, “Devlet ‘Anne-babanın iş gücüne, emeğine ihtiyacım var. Onları fabrikalardaki üretim aşamasında kullanacağım’ dedi. Dolayısıyla anne-baba iş yerinde, fabrikalardayken onların çocuklarının ne olacağı sorusu var. Gelişmiş ülkeler, anne babalar iş yerindeyken çocukların bakıcılığının da üstlenilmesi için okullarda olmasına karar verdi. Böylelikle çocuklar dıştan, çevreden gelecek tehlikelerden korunsun diye anne-babaların evde olacağı saat göz önünde bulundurularak okulları açık tuttular. Okul saatleri anne babaların mesai saatlerine göre ayarlandı. Anne babalar olmadığı için çocukların uyuşturucu, çete gibi olumsuz durumlar yaşamaması için bu yola gidildi” şeklinde konuştu.

   Batman, bu okul sisteminde öğleden sonraları kültür dersleri konduğuna işaret ederek, spor ve sanata yönelik derslerin verilmeye başlandığını vurguladı.

   Özellikle Çin’in bu sistemi sürdürdüğüne dikkat çeken Batman, her çocuğun ilkokula başladığında bir spor dalı ve bir müzik enstrümanı seçtiğini söyledi.

   Batman, çocukların öğleden sonra spor ve müzik öğretmenleriyle çalışmakta olduğunu belirterek, şu anda Çin’in bu girişimlerin meyvesini topladığını, geçmiş dönemlerde olimpiyatlarda başarısız olurken, şimdi birinci geldiğini kaydetti.

“Eğitimin verimi saatle değil içerikle ilgilidir”

   Eğitimde verim veya niteliğin uzun ders saatleriyle bir ilişkisinin olmadığını dile getiren Batman, bir çocuğun saatlerce okulda tutulmasına rağmen hiçbir şey öğrenememe gibi bir durumunun da söz konusu olabileceğini ifade etti.

   Batman, eğitimde nitelik ve verimin içerikle alakalı olduğuna işaret ederek, Finlandiya’da okullar 13.00’te kapanmasına rağmen çocukların girdikleri pek çok sınavda birinci ve ikinci geldiğini anlattı.

   Finlandiya’daki kültürel ve sosyal sorunların çok olmadığını, çocukların okula aileleri tarafından değil tek başına gelmesinin önerildiğini vurgulayan Batman, bu bağlamda yaklaşıldığında eğitimin niteliğini ve veriminin saatlerinden çok içeriğinin belirlediğinin söylenebileceği üzerinde durdu.

“Çocukların sanat ve spor yönü de geliştirilmeli”

   Batman, ülkemizde tam gün eğitime geçilmesini savunan kişilerin gerekçelerinin tartışılabileceğini belirterek, bu isteğin altında genel anlamda nitelikten çok memurların mesaisi bitene kadar çocuklarının okulda kalmasını istemelerinin yattığını kaydetti.

   Tam gün eğitime geçilmesi söylenirken kimsenin okuldaki eğitimden ve bu eğitimin kalitesinden bahsetmediğini dile getiren Batman, başarının uzun ders saatleriyle nasıl geleceğinin de tartışılmadığını ifade etti.

   Batman, “Tamam, okullar tam gün eğitime geçsin de çocuklar öğleden sonra okulda ne yapacak, hangi kültür derslerini görecek, yüzmeye gidebilecek mi, okulda kapalı yüzme havuzu var mı, sanat ve spor dalları için yeterli olanaklar var mı? Sorularını sorarsak olmadığını görürüz” diyerek, öğleden sonra yoğun teorik derslerin, bilişsel gelişim nedeniyle verilmemesi gerektiğini vurguladı.

   Anne-babalar iş yerindeyken çocukların okullarda olmasının uygun olduğuna işaret eden Batman, “Benim önerim Çin’de olduğu gibi çocuklar öğleden sonra okulda kalacaksa yemeklerini yerler. Yemeklerini yerlerken yemek yeme davranışlarıyla ilgili becerileri yaparlar. Daha sonra ise sanat ve spor gibi aktiviteleri yapmalılar. Bu noktada koçluk sistemi de uygulanmalı. Mesela okullarda spor koçları olabilir, bu koç dışarıdan da gelebilir. Keman, gitar, resim öğretmenleri öğrencilere kurs gibi eğitimler verebilir. Okulun ezberle devam etmesi çok doğru değil” dedi.

   Batman, bu sistemle çocukların üzerindeki geleneksel eğitim sistemindeki sınav stresinin kaldırılacağına dikkat çekerek, çocukların bu şekilde kendini gerçekleştirebileceğinin altını çizdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104