Sri Lankalıların 5'i sığınma talep etti

banner37

Mağusa Limanı’na demir atan aşırı sağcı “Defend Europe” grubuna ait C- Star gemisi, sahibi ve tüm mürettebatıyla birlikte “sahte belge düzenleyip, tedavüle sürme” şüphesiyle polis tarafından tutuklandı

Sri Lankalıların 5'i sığınma talep etti
banner90
banner8

Ahmet İLKTAÇ

Avrupa’ya giden mülteci teknelerini engellemek (batırmak) maksadıyla Avrupa’da kurulan “Defend Europe” (Avrupa’yı Savun) isimli aşırı sağcı gruba ait Cibuti (Djibuti) bayraklı C-Star gemisinin armatörü Sven Thomas Egerston, geminin Sri Lankalı kaptanı Navana Indika Jayasekora Helti Arachige Don ve kaptan yardımcısıyla birlikte 7 mürettebatı polis tarafından tutuklandı.

Gemide bulunan 20 Sri Lankalı’dan 15’i dün sabaha karşı Ercan Havalimanı’ndan çıkış yaparken, 5 Sri Lankalı ülkelerinde çatışma ortamı olması nedeniyle sığınma talep etti.

5 Sri Lankalının sığınma taleplerinin Birleşmiş Milletler (BM) Mülteci Yüksek Komiserliği tarafından değerlendirmeye alındığı öğrenildi. 5 Sri Lankalı bu süre zarfından Gazimağusa’da bir otelde polis güvenliğinde barınmaları sağlandı.

Geminin armatörü olan Sven Thomas Egerston’un geçmişte silahlı grup lideri ve silahlı örgüt finansörü olduğu

yönünde iddialar bulunurken, Gazimağusa polisi, Sven Thomas Egerston, gemi kaptanı, yardımcısı ve 7 mürettebatı Sri Lanka’dan çıkış yaparken gemiye ait belgelerde sahte evrak düzenlemesi yaptıkları ve bu sahtelenmiş evrakları Mağusa Limanı’nda tedavüle sürdükleri şüphesiyle tutukladı.

Haklarında 24 saatlik derdest tutuklama emri alınan zanlılar, Gazimağusa Polis Müdürlüğü Hücreleri’ne yerleştirildiler. Söz konusu 10 zanlının bugün ya geldikleri gemiyle sınır dışı edilmeleri veya mahkeme huzuruna çıkarılmaları bekleniyor.

Gazimağusa polisi, tartışmalı gemi C-Star’da dün öğle saatlerinde yeni bir arama daha gerçekleştirdi. Polis gemide yaptığı aramada kanunsuz herhangi bir şeye rastlamazken, soruşturma sonuçlanana kadar gemiye el koydu.

Gidenlerden haber yok

Gemide bulunan 20 Sri Lankalıdan 15’nin dün günün ilk saatlerinde Ercan Havalimanı’ndan Türkiye’ye oradan da Sri Lankaya uçmalarının beklendiği ancak aktivistlerin bu kişiler hakkında olumlu veya olumsuz herhangi bir haber alamadıkları öğrenildi.

Ercan Havalimanı’nda uçağa binmeden sadece dakikalar önce 5 Sri Lankalı’nın Mülteci Hakları Derneği aktivistlerine ulaşarak sığınma hakkı talep ettikler öğrenildi. 5 Sri Lankalı hem polise hem de aktivistlere verdikleri ifadelerinde Sri Lanka’dan Cibuti’ye uçakla gittiklerini ve oradan da C-Star gemisine binerek İtalya umuduyla yola çıktıklarını belirttikleri öğrenildi.

20 Sri Lankalı’nın İtalya hayallerinin gerçekleşebilmesi için Sri Lanka’da bulunan acenteye peşin olarak 10’ar bin Euro ödeme yaptıkları, İtalya’ya ulaşmaları halinde yine yüksek miktarda ödemeye yapmak üzere anlaştıkları öğrenildi.  5 Sri Lankalı’nın sığınma taleplerinin BM Mülteci Yüksek Komiserliği tarafından değerlendirmeye alındığı belirtildi.

Öte yandan, sivil toplum örgütleri ırkçı faaliyetlerde bulunacağı belirtilen “C- Star” gemisinin alıkonularak bu eylemlerine devam etme şansının ortadan kaldırılması için talepte bulundu.

Bazı kaynaklar, karasularımızda yaşanan olayla “Defend Europe” isimli ırkçı örgütün çok ciddi insan kaçakçılığı suçlamalarıyla karşı karşıya kaldığı ve bu ırkçı zihniyetin bu yöntemle para kazanarak faşist ideolojilerinin yükseltilmesini amaçladığının bir kanıtı olduğunu belirtti.

Paşa: 5 kişi için sığınma talebinde bulunuldu

Sığınmacılarla bire bir ilgilenen Mülteci Hakları Derneği aktivisti avukat Faika Deniz Paşa gazetemiz KIBRIS’a yaptığı açıklamada, Ercan Havalimanı’ndan dün sabah Sri Lanka’ya doğru yola çıkan 15 kişi ile ilgili herhangi bir bilgi alamadıklarını, umutlarının Sri Lanka’ya sağ salim ulaşmaları olduğunu söyledi.

Faika Deniz Paşa, söz konusu geminden inen diğer 5 kişi ile ilgili BM Yüksek Komiserliğine sığınma talepleri için başvuru yapıldığını kaydetti. Paşa, söz konusu 5 kişinin bu talebin değerlendirileceği tarihe kadar Gazimağusa’da bir otele yerleştirildiklerini açıkladı.

Paşa, sığınma talebinde bulunan Sri Lankalıların anlattığına göre gemi armatörünün ve mürettebatının iddia ettiği gibi stajyer olmadıklarını öğrendiklerini dile getirdi.

banner134
Bu kişilere verilen denizci belgelerinin sahte olduğunu ve aslında İtalya’ya gitmek için yüksek meblağ para ödediklerini belirttiklerini anlatan Paşa, bu bilgiler ışığında 20 Sri Lankalının yüksek meblağlar karşılığında İtalya’ya götürülecekleri yönünde kandırıldıklarını bildirdi.

Faika Deniz Paşa; “armatör, gemi kaptanı ve diğer mürettebat ile ilgili sahte evrak düzenleyip tedavüle sürme soruşturması için mahkeme bugün birer günlük tutukluluk emri verdi. İnsan kaçakçılığı ile ilgili KKTC Ceza Yasası’nda açıkça düzenleme olmadığı için bu suçtan bir dava söz konusu olmadı. Ancak, bize göre insan kaçakçılığı ile ilgili ciddi şüpheler mevcuttur” dedi.

Kendilerinin taleplerinin geminin ve armatörle içerisindeki mürettebatın yeniden yola çıkmalarına izin verilmemesi yönünde olduğunun altını çizen Paşa, insan hayatını açıkça tehlikeye atacağını beyan eden ve bununla övünen bu geminin ve içindeki insanların hiçbir şekilde seyahatlerine izin verilmemesi gerektiğine vurgu yaptı. Paşa, bununla ilgili devletimizin ve yetkililerimizin bir sorumluluk alması gerektiğini söyledi.

Paşa, bir başka endişelerinin de yabancı kaynaklardan edindikleri bilgilere göre Avrupa’nın farklı ülkelerinden Kıbrıs’a gelen Neo Nazi ve Faşist kişilerin bu gemiye binerek bu kişilerle Akdeniz’e açılacakları yönünde olduğunu belirtti. Geminin armatörünün ve mürettebatının bu gemiyle Akdeniz’e yeniden açılmasına izin verilmesi halinde bu faşist insanların onlarla birlikte seyahat etmelerine izin verilmemesi gerektiğini anlatan Paşa, Gaziağusa polisi konuyla ilgili sorumluluk alıp araştırma yaptığı ve yapılan soruşturmayla söz konusu geminin rahatça ülkemize gelip geçmesini önlediği için de teşekkür etti.

CTP: C- Star Mültecilerin korkulu rüyası

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Gençlik Örgütü yaptığı yazılı açıklamada, uzun bir süreden beri Avrupalı Genç Sosyalistler (YES) ve CTP Gençlik Örgütü Ortadoğu’daki kan gölünden dolayı oluşan insanlık dramının neticesinde artan mülteci sayısı ve iltica talebini yakından takip etmekte olduğu belirtildi.

Yapılan açıklamada; “YES ve bileşeni olarak CTP-GÖ #RefugeesWelcome (Mülteciler Hoşgeldi) adı altında bir kampanya başlatmış olup, Avrupa'da mültecilerle ilgili herhangi bir kısıtlamanın olmaması gerektiğini açıkça dile getirmişlerdir. Yaşanan son süreçlerde görülmüştür ki, barış içinde insanca yaşam koşulları gasp edilen mülteciler yeni bir hayat umuduyla bin bir zorluk içerisinde Avrupa’ya ulaşmaya çalışmaktadır. Gazimağusa Limanı’na demirleyen “C-Star” gemisi, insanca yaşam için umuda yelken açan mültecilerin korkulu rüyası haline gelmiştir. Avrupa’da yabancı düşmanı ve aşırı sağ “Defend Europe” hareketinin sağladığı fonlarla mülteci gemilerine saldıran bu gemi, yaşanan insanlık dramına yeni bir boyut kazandırmaktadır” dendi.

Açıklamada, demokratik ve söylem özgürlüğü olan toplumlarda yaşamayı yeni bir umut olarak gören

mültecilerin Akdeniz’deki yolculuklarının daha da zora sokulması felaketin boyutunu daha da arttırmakta olduğuna dikkat çekilirken, sadece bununla da kalmayıp, “Defend Europe” hareketinin bu çerçevede gerçekleştirdiği operasyonların çok ciddi insan kaçakçılığı suçlamalarıyla karşı karşıya kaldığı ve bu ırkçı zihniyetin bu yöntemle para kazanarak faşist ideolojilerinin yükseltilmesi ile Avrupa’da din ve renk üzerinden yapılan ayrımcılık ve insan hakları ihlallerini körüklediği ortaya çıktığı belirtildi.

CTP açıklamasında, Kuzey Kıbrıs Yönetimi’nin bu gemiyi Gazimağusa Limanı’na kabul etmesinin bu felaketi yalnızca derinleştirmekte olduğuna vurgu yapıldı.  Açıklamada; “bizler Akdeniz'deki ölümlerin bir son bulmasını ve sığınma talep eden herkesin Avrupa'ya olan zorlu yolculuklarına bir son vererek insanca koşullar altında bu yolculuğun yapılmasını istemekteyiz” denerek son verildi.

Kanatlı: Faşist korsan gemisi

C-Star’ın Mağusa açıklarına geldiği andan itibaren olayla ilgilenen ve uluslararası bir hassasiyet oluşmasını sağlayanların başında gelen Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) Genel Başkanı Murat Kanatlı da sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, aşırı sağcı grup Defend Europe için bir gemi kiralandığını ve küçücük gemide 29 Tamilli olduğunu belirtti.

Murat Kanatlı, geminin daha önce benzer konularda kötü üne sahip olduğuna ve adının silah kaçakçılığına bulaştığına dikkat çekti.

Geminin esas rotasının Defend Europe sayfasında açıkça İtalya’nın Sicilya adasındaki Katanya şehrine gitmeye çalıştıklarını ve orada Avrupa’nın çeşitli yerlerinden gelen faşistlerle Libya açıklarında mülteci gemilerini durduracaklarını ve gerekirse batıracaklarını belirttiklerini anlatan Kanatlı, ancak KKTC’de bu insan kaçakçıları ile mağdurların aynı ortamda tutulduklarını ifade etti.

Murat Kanatlı, adamızda faşist bir korsan gemisi olduğunu ve niyetinin Akdeniz’deki mültecilere saldırmak olduğuna vurgu yaptı.

Bu kişilerin önümüzdeki günlerde mahkeme kararı ile sınır dışı edilebileceklerini, ellerini kollarını sallayarak karasularımızdan çıkabileceklerini ve eylemlerine devam edebileceklerine değinen Kanatlı; “Kıbrıs'ın tüm yanındaki ırkçılık karşıtlarına, anti-faşist olduğunu söyleyenlere düşen Defend Europe gemisini durdurmak! Şimdi o güzel slogana can vermek, #nopasaran diyelim, faşist gemi "C-star"'a Gazimağusa limanı sonrası için geçit yok deylim, #nopasaran zamanı” diye ekledi.

TDP: 20 Sri Lankalı için endişeliyiz

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) de sosyal medya hesabı üzerinden “Geminin çıkışına izin verilmesin, mültecilere insanca sığınma hakkı tanınsın” başlığıyla yaptığı açıklamada şöyle denildi:

“Avrupa gündeminden üzülerek takip ettiğimiz aşırı sağ grup Defend Europe ile bağlantısı olduğunu öğrendiğimiz gemi dün Gazimağusa Limanına gelmiş ve gemide bulunan 20 kişi ülkelerine gönderilmek üzere Ercan Havaalına götürülmüştür. Bahsi geçen geminin mülteci trafiğinde kullanıldığı bilgisine de ulaşılmış ve endişelerimiz artmıştır. Kendi yurtlarından savaş, baskı ve şiddet nedeniyle kaçan milyonlarca mülteci, her gün adamızın çevresinde, Akdeniz'de can veriyor. Yıllardır bu insanlık dramına şahitlik edip, çoğu zamanda doğru koşulları yaratamadığımızdan ötürü adamıza sığınma amacıyla gelen mültecileri, büyük zorluklarla kaçtıkları ülkelerine geri gönderiyoruz. C-Star gemisinde yolcu oldukları iddia edilen 20 Sri Lanka vatandaşı için endişeleniyoruz. Bugün karasularımıza giriş izni alan, aşırı sağ söylemleri ve mülteci istismarı ile adını duyduğumuz bu gemi ile ilgili, yetkili tüm kurumlar acilen soruşturma başlatmalı ve karasularımızda suç işleme potansiyeli taşıyan bu gemi ile ilgili acil önlemler alınmalıdır. Mülteci istismarıyla mücadele için bu coğrafyada bize düşen görevlerden birinin de, bu tür suç potansiyeli taşıyan gemiler ile ilgili önlem alınması olduğuna inanıyoruz”

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2017, 08:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75