banner6

“Stabil para birimine geçiş için adım atacağız”

banner37

​​​​​​​ CTP Lefkoşa Milletvekili Adayı Ahmet Muratoğlu, ülkede alım gücü düştüğü için çok ciddi sorunların yaşandığına dikkat çekerek sorunların çözümüne katkı sağlamak için aday olduğunu söyledi

“Stabil para birimine  geçiş için adım atacağız”
banner150 banner150 banner151 banner152

Ahmet KARAGÖZLÜ

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Lefkoşa Milletvekili Adayı Ahmet Muratoğlu, ülkedeki tüm kesimlerin alım gücünün düştüğüne dikkat çekerek, stabil bir para birimine geçiş için adım atacaklarını söyledi.

Muratoğlu, 23 Ocak 2022 Milletvekilliği Erken Genel Seçimleri’nde parlamentoya seçilmesi halinde Kıbrıslı Türk kimliği ve varlığının demokratik ve adil bir düzen içerisinde korunmasını, sosyal adaletle refahın sağlanması, özgürlüklerin ve kişi haklarının çağdaş bir yapıya kavuşmasını ve hukukun üstünlüğüyle kendi ayakları üzerinde duran bir yapının oluşmasına katkı sağlayacağını ifade etti.

KIBRIS’a konuşan Ahmet Muratoğlu, yıllardır kamuda görevli ve yönetici olarak çalıştığını ve kamuda edindiği kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler ve bürokrasi alanlarındaki tecrübeleri kamu yararına aktarılması için CTP’nin desteğiyle aday olmaya karar verdiğini söyledi.

CTP adayı olarak diğer vekil adaylarıyla birlikte ülkede sürdürülebilir bir çözüm, barış ve ekonomik kalkınmaya yönelik çalışmaları yaptıklarını kaydeden Muratoğlu, Kuzey Kıbrıs’ta son yıllarda yaşanan pandemi ve ekonomik krize yönelik mevcut UBP Hükümeti ve varyasyonlarının etkisiz ve reel politikalardan uzak popülist tutumları nedeniyle sorunların katlanarak devam ettiğini söyledi.

Muratoğlu, çalışma hayatı içerisinde olan özel sektör çalışanları ile kamu görevlilerinin yanı sıra emekliler ve devletten sosyal yardım alan tüm kesimlerin alım gücünün düştüğüne dikkat çekerek, ülkede çok ciddi sorunların yaşandığını belirtti. 

CTP olarak hem ekonomi, sağlık, eğitim ve çalışma yaşamında ortaya çıkan sorunlara çözüm bulmak için hem de kendi ayakları üzerinde durabilen bir yapının oluşmasına yönelik politikaların seçim bildirgesinde de yer aldığını dile getirdi.
Muratoğlu, köklü ve kalıcı reformlarla ekonomik ve sosyal kalkınma programlarının devlet politikası haline getirilmesini hedeflediklerini ifade etti.

“Stabil para birimine geçiş için adım atacağız”

Muratoğlu, son yıllarda etkisi daha da derinden hissedilen enflasyon ve döviz karşısında TL’nin değer kaybetmesi nedeniyle stabil bir para birimine geçiş için adım atacaklarını vurguladı.

Ayrıca Muratoğlu, kamu maliyesinin daha etkin bir şekilde kullanılması ve ülkenin ekonomik yönden gelişmesine katkı sağlamak için güçlü bir maliye yönetimi ile bütçe planlamasının kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Kamunun daha işlevsel olması için kamu reformunun en kısa zamanda hayata geçirilmesi için ısrarcı olacaklarını kaydeden Muratoğlu, kamu kurum ve kuruluşları da dahil istihdam politikaları ve terfilerde liyakate önem veren bir anlayışla yasal değişikliklerin yapılmasını sağlamakta kararlı olduklarını dile getirdi.
Muratoğlu, özellikle halk arasında “belediyeler reformu” olarak anılan Yerel Yönetimler Reformu’nun Avrupa’da olduğu gibi kural ve ilkelere bağlı olarak uyumlaştırılıp hayat bulması için çalışacaklarını söyledi.

Öte yandan hayvan hakları, çevre, kadın hakları ve daha birçok konuda farkındalık da sağlayacaklarının altını çizen Muratoğlu, çağdaş ülkelerde olduğu gibi birçok yasanın meclisten geçmesi için uğraş vereceklerini belirtti.
Ahmet Muratoğlu kimdir?

1972 yılında Larnaka’da doğan Ahmet Muratoğlu, ilköğrenimini İskele Şht. İlker Karter İlkokulu’nda, orta eğitimini G.M Türk Maarif Koleji’nde, üniversite eğitimini ise Ankara Üniversitesi (AÜ) Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladı.

2007 yılında AÜ Halkla İlişkiler Bölümü’nü de bitiren Muratoğlu, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi dalında yüksek lisans da yaptı.

Askerliğinin ardından Dışişleri Bakanlığı’nda göreve başlayan Muratoğlu, 2007 yılında Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’ne atandı.

Muratoğlu, 2013 yılında ise Başbakanlıkta Müşavir-Koordinatör olarak görevlendirildi, daha sonra ise yine Meclis Özel Kalem Müdürlüğü’ne atandı.

Görevi sırasında farklı dönemlerde Parlamentolar Arası Birlik (PAB), İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği (İSİPAB) ve Asya Parlamenter Asamblesi (APA) toplantılarına katıldı.

Muratoğlu, 2018 yılında Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’ne yeniden atandı.

AB konularında European Policy Information Center tarafından organize edilen çeşitli seminer ve kurslara da katılan Muratoğlu, iki toplumlu birçok siyasi ve sosyal etkinlikte de yer aldı

Evli ve iki kız çocuğu babası olan Muratoğlu, çok iyi derecede Yunanca ve İngilizce, orta derecede de Almanca biliyor.

banner350 banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110