banner6

Statü değişmeli mi?

banner37

Kıbrıs Türk Futbolunun iki numaralı organizasyonu olan Kıbrıs Kupası’nın mevcut statüsü ile ilgili değişiklik öneriler konuşulmaya başlandı

Statü değişmeli mi?
banner90
banner99

ÖZEL HABER - Ahmet ÖZYAŞAR

   Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun iki numaralı ve en ciddi organizasyonlarından biri olan ve bu sezon Northernland sponsorluğunda düzenlenen Kıbrıs Kupası ile ilgili değişiklik önerileri futbol kamuoyunda konuşulmaya başlandı. Özellikle son yıllarda kupaya alınan isim sponsorlukları, Kıbrıs kupasını hem maddi hem de manevi açıdan daha da önemli kıldı. Süper Ligdeki birçok takım her sezon başı yaptıkları hedeflemelerde Kıbrıs Kupası’nı örnek göstermeye başladılar. Fakat bu yıl daha da dillendirilen statü değişikliği gerçekten yapılmalı mı? Bu konu ile ilgili süper ligden BTM kulüplerine kadar farklı teknik direktörlerden görüşler aldık.

Devecioğlu: Statü değişikliği elzemdir

   Süper Lig ekiplerinden Yonpaş Dumlupınar Teknik Direktörü Sedat Devecioğlu özellikle kupadan elenen takımların ciddi motivasyon kaybına uğradıklarını belirterek, bu durumunda hem teknik direktörleri hem futbolcuları inanılmaz olumsuz yönde etkilediğini vurguluyor. Statü değişikliğinin elzem olduğunun söyleyen Devecioğlu, buna örnek olarak da her tur için seri başı takımların oluşturulması gerektiğini vurguladı.

Altay: Mevcut durum devam etmeli

   Süper Lig ekiplerinden Doğan Türk Birliği Teknik Direktörü Turan Altay ise kupadaki mevcut durumun bir sıkıntısı olmadığını ve mevcut durumla devam edilmesi gerektiğini vurguladı. Özellikle mevcut futbol yapımızda her maçın kulüplere artı külfet olduğunu ve bu külfeti birçok takımın karşılamakta oldukça zorlanacağını söyledi.

Aktunç: Artık değişmeli

   Bir diğer Süper Lig ekibi Mesarya’nın Teknik Direktörü Nazım Aktunç ise mevcut sistemin kesinlikle değişmesi gerektiğini vurguladı. Aktunç mevcut kupa sisteminin artık değişmesi gerektiğinin altını çizerek, bunun da en büyük sebebinin kupadan erken elenen takımların yaşadığı ciddi motivasyon kaybı olduğunu söyledi. Nazım Aktunç öneri olarak statüde kupaya ilk turdan itibaren daha çok takımın katılabilmesi, çeyrek finale kadar her turda seri başı takımların oluşturulması ve her turun çift maç eleme sistemine göre oynanması gibi öneriler sundu.

Ogan: Yıllardır değişmeli diyoruz

   Birinci lig ekiplerinden Pera Gençler Birliği Teknik Direktörü Ahmet Ogan ise mevcut kupa statüsünün değişmesi gerektiğini belirterek bu değişimi yıllardır söylediklerini vurguladı. Özellikle kupaya BTM takımları dahil daha fazla takımın katılması, alt liglerde ki takımların ön eleme oynadıktan sonra kupaya devam edebilmesi ve çeyrek finale kadar seri başı takımların oluşturulması gerektiğinin altını çizdi.

Volkan: Yük artabilir

   Bir diğer Birinci Lig ekibi Baf Ülkü Yurdu’nun antrenörü Orçun Volkan, eğer bir statü değişikliğinin ülke futbolumuza daha fazla fayda getirileceğine inanılıyorsa statü değişikliğine her zaman sıcak baktığının altını çizerek, kendisinin en büyük endişesinin artacak maç sayısının oyunculara ve kulüplere yansımasının nasıl olacağı konusu olduğunu belirtti.

Şentürk: BTM takımları için uçurum çok fazla

   BTM kırmızı grup lideri DEM’S Çanakkale Teknik Direktörü Talat Şentürk ise gönlünün tüm liglerdeki takımlarının kupada maç yapabilmesi olduğunu fakat ortada olan gerçeğin özellikle Süper lig ile BTM ligleri takımları arasında ki kalite uçurumunun çok fazla olduğunu ve bu mevcut durumun da kupaya çok kalite getirmeyeceğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104