banner6

Stefanu: AKEL hiçbir zaman herhangi bir çözümü desteklemedi

banner37

AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu, AKEL’in Kıbrıs sorununa “herhangi bir çözümü” hiçbir zaman desteklemediğini, her zaman Rum tarafının şekillendirdiği ilkelere dayalı çözümü desteklediğini söyledi.

Stefanu: AKEL hiçbir zaman herhangi bir çözümü desteklemedi
banner151 banner143

Politis’in haberine göre Stefanu , Sözcü Vekili Viktoras Papadoulos ve DİSİ’nin, AKEL’in Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Crans Montana’daki icraatlarını eleştirmesine  “ne yapmasını beklendiği” sorusuyla cevap vermesi üzerine açıklama yaptı.

Rum Ulusal Konseyi’nin Eylül 2009 tarihli kararının Rum Yönetimi eski Başkanı Dimitris Hristofyas hükümeti döneminde alındığını da hatırlatan Stefanu, o zaman oy birliğiyle alınan bu kararın aynı zamanda AKEL’in Kıbrıs sorunundaki tezi de olduğunun altını çizdi.

Stefanu, Kıbrıs sorununun kritik bir noktada olduğu görüşünü ortaya koydu ve Rum tarafı olarak acilen yapmaları gereken şeyin, Kıbrıs müzakerelerinin İsviçre’deki konferansta kaldığı noktadan devam etmek olduğunu söyledi.

AKEL Basın Sözcüsü, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in ve hükümetinin, “oluşan ‘kazanımları’ değerlendirerek müzakerelerin devam etmesi ön şartlarını yaratacak inisiyatifler alma ve planlama sorumluluğunda olduğu” görüşünü de ortaya koydu.

EDEK ise AKEL ve DİSİ’nin dört buçuk yıldır Kıbrıs Türk tarafına ve Türkiye’ye “bol keseden taviz verme konusunda işbirliği yaptığı” görüşünü belirtti ve buna karşın Rum başkanlık seçimlerine birkaç ay kala aniden çatışma ortamı yarattıklarını kaydetti.

EDEK “AKEL Türkiye’ye başka ne vermemiz gerekirdi sorusuna cevap vermeli ve parti yetkililerinin neden halen müzakere gruplarında kaldığını izah etmeli” ifadesine yer verdi.

Haravgi haberi “AKEL Herhangi Bir Çözümden Yana Olmadı, Olmayacak “ başlığıyla aktardı.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2017, 11:58
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104