Stefanu: DİSİ, ELAM'ın kuyruğu haline geldi

banner37

AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu, Enosis referandumuyla ilgili olarak Temsilciler Meclisi’in aldığı karar ile ilgili olarak iktidardaki DİSİ'ye yüklendi ve ELAM'ın kuyruğu haline geldiğini söyledi.

Stefanu: DİSİ, ELAM'ın kuyruğu haline geldi
banner90
banner99

Stefanu, Meclis kararının Kıbrıs sorununun çözümü için devam eden çabada ciddi soruna yol açtığının açıkça görüldüğünü söyledi.

Söz konusu kararın, Kıbrıs sorununa iki bölgeli iki toplumlu federasyon temelinde çözüm istemeyen Kıbrıs Türk sağı ve aşırı sağı tarafından istismara uğratıldığını belirten Stefanu, bunun olacağının kesinlikle beklenen bir şey olduğunu ifade etti.

banner134
Stefanu açıklamasında, "Mesele, yaratılan olumsuz ve nahoş duruma karşı koymak için bundan sonrasında ne yapacağımızdır. Bu hareketin zamansız olduğunu hükümetteki partinin Başkanı’nın kabul etmesi yeterli değildir. Oylama sırasında DİSİ’nin çekimser kalması gerçekte bu öneriye lehte oy vermekle eşit güçtedir. Hükümetteki partinin bu konuda sorumlulukları var çünkü ELAM’ın kuyruğu haline gelerek bu durumun yaratılmasına katkıda bulundu" ifadelerini kullandı.

Anastasiadis'in sözleri yeterli değil

Meclis kararının Kıbrıs Rum tarafına sorumluluk yüklemek hedefiyle kullanılmasına, istismar edilmesine izin vermeyeceğine dair Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in sözlerinin sorunu çözmeye yeterli olmadığına işaret eden Stefanu, "Cumhurbaşkanı’nın en azından yapması gereken şey bu karardan konumunu ayırması ve müzakere sürecinin devam etmesi için güçlüklerin aşılmasına yönelik inisiyatif üstlenmesidir. Müzakere sürecinin korunması için Sayın Akıncı’nın da sorumluluğu vardır ve Sayın Akıncı’da buna uygun olarak bu yönde hareket etmelidir" dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2017, 11:26
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75