banner6

Sterlin fırlıyor, kiralar uçuyor!

banner37

Ülkede her şeyde olduğu gibi ev kiraları da arttı. Daha çok döviz üzerinden olan ev kiraları, öğrencilerin ülkeye dönmesiyle birden bire fırladı. 200 ile 400 sterlin arasında ev veya daire kirası ödemek zorunda kalanlar, günden güne çıkmaza sürükleniyor. Sterlindeki önlenemeyen yükseliş de kira için ayrılan TL bütçesini altüst ediyor

Sterlin fırlıyor, kiralar uçuyor!
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

KKTC’de uzun süredir hüküm süren pahalılık, fiyat artışları ve zamlar, hayatın her kesimine olumsuz yansımaya ve vatandaşları günden güne çıkmaza sürüklemeye devam ediyor.

Gıdanın, temizliğin, ilacın, hizmetin, akaryakıtın yüksek oranlarda zamlandığı ülkemizde, ev kiraları da yerinde durmadı.

Pandemi dönemine göre ciddi oranda artan ev ve daire kiraları, bir de sterline çevrilince, vatandaş neredeyse gıdasından ve ilacından bile vazgeçer duruma geldi. Üstelik dövizdeki aşırı yükseliş de bu çileyi daha da artırıyor.

KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, öğrencilerin gelmesi ile kiralık ev talebinin arttığını ve fiyatın, pandemiden önceki duruma geldiğini kaydederek, pandemi döneminde talep olmadığından ev sahiplerinin kiraları düşürmek zorunda kaldığını anlattı.

banner134

Sungur, ülkede öğrenci arttıkça ev kiralarının yüksek seyredeceğini kaydederek, asgari ücretle geçinen işçi ve orta kesimli vatandaşlar için yapılması gerekenin, sosyal devlet anlayışında yer alan sosyal konut projeleri üreterek, onları ev sahibi yapmak olduğunu vurguladı.

Sungur, bu sorunun önüne geçebilmek adına Türkiye’deki Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) uygulamasının bir benzerinin ülkemizde yapılabileceğini belirterek, başarılı olan bu uygulama ile bugün Türkiye’de ev sahibi olmayan birinin kalmadığını kaydetti.

“Öğrencilerin gelmesi ile ev kiraları eski haline döndü”

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, ülkemizde ev kiralarının pandeminden önceki haline dönmeye başladığını kaydederek, pandemi döneminde KKTC’de öğrenci olmadığından dolayı kiralık eve fazla talep olmadığını söyledi.

Evini kiralayamayan ev sahiplerinin o dönemde kiraları düşürdüklerini anlatan Sungur, öğrencinin gelmesi ile birlikte kiraların tekrardan yükselmeye başladığını ifade etti.

Sungur, pandemiden önce Alsancak ya da Lapta bölgesindeki 1+1 evin kira bedelinin 200-250 sterlin, 2+1’in 350 sterlin ve 3+1 bir dairenin ise kira bedelinin 400 sterlin olduğundan bahsederek, pandemi ile birlikte öğrencilerin gitmesi ile evler boş kaldığından dolayı fiyatların aşağıya çekildiğini anlattı.

Öğrencilerin ülke ekonomisine katkısı olduğunu, marketin, kasabın ve diğer sektörlerin çalıştığına dikkat çeken Sungur, ama ev kiralarının da öğrenci artışı ile yükseldiğini belirtti.

“Devlet, Sosyal Konut Projeleri ile halkı ev sahibi yapmalı”

Ülkemizde öğrenciye endekslenen ev kiralarında bir sabitleme yapılamayacağını, çünkü serbest piyasa ekonomisi olduğunu söyleyen Sungur, bu ekonomik şartlarda ve bu kira bedelleri ile fiyatlarla asgari ücretlinin veya çocuklu ailelerin kira ödemekte çok fazla zorlanacağını kaydetti.

Sungur, bu noktada yapılması gerekenin ise sosyal konut projeleri ile halkın ev sahibi olmasını sağlamak olduğuna dikkat çekti.

“Sosyal devlet, üzerine düşeni yaparak işçi ve orta sınıfın ev sahibi olmasını sağlamalıdır” diyen Sungur,  bu noktada mühendisleri, müteahhitleri ve diğer paydaşları bir yere toplayarak nasıl projeler üretilebilir konusunda fikirler üretilmesi gerektiğine işaret etti.

Kıbrıs Federe Devleti ve Otonom Kıbrıs Türk Yönetimi dönemlerinden bahseden Sungur, “O dönemlerde devlet, sosyal konut projeleri ile insanları ev sahibi yaptı. Bugün ise sosyal konutla ilgili bir çalışma yok. Kaldı ki sosyal devlet olarak devletlerin görevi, bu projelerle vatandaşı daha kolay ve uygun fiyatlarla ev sahibi yapmaktır” dedi.

Sungur, bugün birçok gereksiz projeye, ihtiyaç olamayan yollara milyonlar harcandığını söyleyerek, gerekli olan bu konu ile ilgili bir çalışma yapılmadığını belirtti.

Sosyal konut projesi yapılırken vatandaşların sosyal sigorta ya da ihtiyat sandığında biriken paralarından yararlanabileceğini ifade eden Sungur, vatandaşların kendi parası ile ev sahibi olabileceğini belirtti.

“TOKİ uygulaması gibi bir uygulama yapılabilir”

Daha önce yüksek kiraların önüne bir nebze olsun geçmek ve ev sahiplerini evlerini Türk Lirası olarak kiralamalarına teşvik etmek için Türk Lirası’nda stopaj vergisinin daha düşük tutulduğunu hatırlatan Sungur,  yine ev sahiplerini, evlerini Türk Lirası olarak kiralamaların teşvik için böyle bir uygulama yapılabileceğini söyledi.

Sungur, bu sorunun önüne geçebilmek adına Türkiye’deki Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) uygulamasının bir benzerinin ülkemizde yapılabileceğini belirterek, başarılı olan bu uygulama ile bugün Türkiye’de ev sahibi olmayan birinin kalmadığını kaydetti.

  Sungur, yapılması gerekenin Türkiye ile istişare ederek TOKİ’nin nasıl gelişip işlediğinin öğrenilmesi ve ülkemizdeki vatandaşlarında ev sahibi olmasının sağlanması gerektiğini ifade etti.

“Kaçak emlakçılar türedi”

Sungur, son dönemlerde kaçak emlakçıların türediğini, üniversitelere kayıt yapan ama aslında aktif öğrenci olmayan siyahi, İranlı ve Rusların kaçak emlakçılık yaptığını vurguladı.

“Bu kişiler sadece kağıt üzerinde öğrenci” diyen Sungur, bu noktada üniversitelerin sıkı denetim yaparak, bu kişilere öğrenci belgesi vermemesi gerektiğine dikkat çekti.

Sungur, bu kişilerin dolandırıcılık da yaptıklarını kaydetti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104