banner6

Stoklar bitince, fiyatlar düşecek!

banner37

Dövizde aylardır yaşanan kabusla birlikte füze gibi fırlayan fiyatların, dövizdeki düşüşle birlikte aynı hızla aşağıya inmesi dört gözle bekleniyor. Döviz yükselirken fiyatların otomatik olarak yükseldiğini söyleyen vatandaşlar, döviz düşerken bunun neden hemen fiyata yansımadığına anlam veremezken, iş dünyası, indirimlerin zaman içerisinde piyasaya yansıyacağını söylüyor

Stoklar bitince,  fiyatlar düşecek!
banner151

Eniz ORAKCIOĞLU

Ülkemizde, dövizdeki aşırı yükselmeden dolayı fiyatlardaki fahiş artışların, dövizdeki düşüşle birlikte aşağıya inmesi dört gözle bekleniyor.

Herkes nefesini tutup, akaryakıt, tüp gaz, gıda, et ve temizlik ürünleri başta olmak üzere iğneden iğliğe her şeyde, normal fiyat düzeyine ne zaman geçileceğini merak ediyor.

 Döviz yükselirken fiyatların otomatik olarak yükseldiğini söyleyen vatandaşlar, döviz düşerken bunun neden fiyata yansımadığına anlam veremezken, iş dünyası, indirimlerin zaman içerisinde piyasaya yansıyacağını söylüyor.

Vatandaş ciddi oranda düşen döviz kurlarına karşı özellikle dövize endeksli ithal ürünlerde indirim bekliyor.

İş insanları ve sektör temsilcileri, bir anda olmasa da zaman içinde dövizdeki düşüşün fiyatlara yansıyacağı umudunda olduklarını, özellikle akaryakıt ve gazda indirim beklediklerini belirtiyor.

Dövizin yüksek olduğu dönemde alınan malların bitmesi ile yeni kur üzerinden alınacak malın piyasaya ucuzluk olarak yansıyacağını vurgulayan iş insanları, düşüşün istikrarlı bir şekilde devam etmesi halinde farkın hissedileceğini belirtti.

Mamülcü: Yeni malla ucuzluk piyasaya yansır

Kıbrıs Türk İş İnsanları Derneği (İŞAD) Yönetim Kurulu Başkanı Enver Mamülcü, döviz kurlarının ani düşüşüyle aynı reaksiyonun fiyatlarda da beklenemeyeceğini söyledi.

Mamülcü,  şu an elde olan malların eski döviz kuru üzerinden olması nedeniyle fiyatların değişmediğini,  yeni malın getirilmesi ile fiyatların düşeceğini kaydetti.

Enver Mamülcü, ithal edilecek yeni malın piyasaya ve vatandaşa daha ucuz yansıyacağına dikkat çekerek, akaryakıt fiyatlarının da yeni gelecek yakıtla birlikte düşmesini beklediklerine işaret etti.

“Fiyatlar hemen düşmese de zaman içinde düşmesi söz konusudur” diyen Mamülcü, piyasanın ucuzlamasının ve satışların artmasının, her iş insanının isteği olduğunun da altını çizdi.

Mamülcü, düşük fiyatlarla daha çok satışın ekonomiye de katkı sağlayacağını belirterek, kurların tekrardan artmamasını ve bu düşüşün suni bir düşüş olmamasını diledi.

Tulga: Akaryakıt gibi dövize endeksli ürünlerin fiyatı düşmeli

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası (KTEZO) Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, bazı ürünlerde kısa sürede ucuzlama olmasını beklediklerini, ürün, dövize endeksli ithal ediliyorsa, fiyatlarda düşüş olması gerektiğini söyledi.

Tulga, dövizdeki düşüşün Türk Lirası ile ithal edilen ürünlere ilk anda yansımayacağının altını çizerek, bu ürünlerde ucuzluğun zaman içinde gerçekleşeceğini belirtti.

Dövize endeksli ürünlere akaryakıt örneğini veren Tulga, kurun bu şekilde devam etmesi ile yeni gelecek akaryakıtla birlikte fiyatın düşmesi gerektiğine dikkat çekti.

Tulga, fiyatların takip edilmesinin de önemli olduğunu savundu.

Kayım: Eldeki stok bitince ucuzluk olur

Restorancılar Birliği (RES-BİR) Başkanı Salih Kayım, düşen dövize bağlı olarak bir günde fiyatlarda düşüşün mümkün olmayacağını belirterek, ilerleyen günlerde dövizin düşüşü ile gözle görülür farklar olacağını umut ettiklerini kaydetti.

Kayım, döviz kuru yüksek seyrederken mal bağlayan firmalar olduğunu ve bu firmaların ellerindeki stok bitene kadar fiyat oynaması yapamayacaklarının altını çizerek,  yeni gelen malın, yeni fiyatlarının piyasaya yansıyacağını söyledi.

Gaz ve petrol dünyasında da bir fiyat düşüşünün söz konusu olduğunu belirten Kayım, bu fiyat düşüşünün bizim ülkemize de yansıyacağını vurguladı.

“Hal böyle olunca elektriğe zam gelmeyeceğini umut ederek, istikrarın yakalanacağını düşünüyorum” diyen Kayım, fiyatlar konusunda hükümetin de takipçi olması gerektiğine dikkat çekti.

Naimoğulları: Akaryakıt ve yem fiyatları düşmeli

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, önemli olanın dövizdeki düşüşün enerji, yem ve akaryakıt fiyatlarına yansıması olduğuna vurgu yaparak, şu anda girdi maliyetlerinden herhangi birine dövizdeki düşüşün yansımadığına işaret etti.

Naimoğulları, fabrikalarla konuyu görüşüp yem fiyatlarında indirim talep ettiklerini söyleyerek, bu konuda aldıkları cevabın “çalışmaların sürdüğü” yönünde olduğunu, henüz dövizin istikrarlı olup olmayacağına  karşı güvensizliğin devam ettiğini belirtti.

“Eğer yem, akaryakıt ve enerji fiyatları düşerse, 15 günde bir değerlendirilen ve dövize bağlı olarak artan süt fiyatları da sabit kalır ve artış gelmez” diyen Naimoğulları, canlı hayvan fiyatlarının da o zaman sabit kalacağını, zaten 1.5 yıldan sonra canlı hayvan fiyatlarında artış olduğunu kaydetti.

Naimoğulları, sözlerine şöyle devam etti:

“Yem fiyatlarında döviz düşüşüne göre yüzde 20-30 indirim olması gerekirken, henüz bir indirim söz konusu değil.  Kaldı ki fiyatlar hızlı bir şekilde yükseliyor. Ama düşerken ya hiç düşmüyor, ya da minimum seviyede düşüyor. Bu, market raflarındaki ürünlerde de, akaryakıtta da aynı”.

Nalcıoğlu: İndirimler başladı

Marketler Birliği Başkanı Fuat Nasip Nalcıoğlu, dövizdeki düşüşün market raflarındaki ürün fiyatlarına az da olsa yansımaya başladığına dikkat çekerek, ilerleyen günlerde dövizdeki düşüşün istikrarlı şekilde devam etmesi halinde fiyatlardaki düşüşlerin rafa daha da fazla yansıyacağının görüleceğini kaydetti.

Nalcıoğlu, pazartesi günü dövizin en yüksek seviyelerini gördüğü gün şirketlerin yeni fiyat listelerini marketlere dağıttığını söyleyerek, düşüşle birlikte tüm listelerin geri çekildiğini vurguladı.

Dövizdeki düşüşün şimdilik bazı ürünlerde yüzde 20 oranlarında ucuzluk sağladığını belirterek,  istikrar yakalandığında tedarikçi firmaların fiyatları daha da geriye çekeceğinden ve yüzde 30 indirimler olacağından söz etti.

Nalcıoğlu, market ve tedarikçi firmalar arasındaki rekabetten dolayı da fiyatların yüksek kalmasının mümkün olmadığına dikkat çekti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110