Şu anda bize yapılan bir vize başvurusu yok

banner37

Kıbrıs Türk İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gürkan Yağcıoğlu, Mağusa İnisiyatifi Başkan Yardımcısı Serdar Atai’nin “Mimar Mühendisler Birliği’nin vize vermemesi nedeniyle Mağusa’da kanalizasyon çalışması başlatılamadı” yönündeki iddialarını yanıtladı

banner87
Şu anda bize yapılan bir vize başvurusu yok
banner90
banner8

“5 AYI AŞKIN BİR SÜREDİR DÜZELTMELER YAPILMADI”… Kıbrıs Türk İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gürkan Yağcıoğlu, vize başvurusunun 27 Mayıs 2019 tarihinde odaya iletildiğini, ancak projede bazı sorunlar tespit etmeleri nedeniyle 13 Haziran 2019’da başvuruyu düzeltmeleri için ilgili kişilere geri verdiklerini açıkladı. Yağcıoğlu, o tarihin üzerinden 5 ayı aşkın bir süre geçmesine rağmen hâlâ bir düzeltme yapılıp, başvurunun kendilerine iletilmediğini belirtti.

“ÜLKEDE BU İŞİ YAPACAK UZMANLAR VAR”… Gürkan Yağcıoğlu, ayrıca ülkede kanalizasyon projesini yapabilecek bilirkişilerin olmadığı iddialarına da değindi ve ülkede bu projeyi yapabilecek uzmanlar olup, daha önce yapılan benzer projeler de olduğunu kaydetti. Bu açıklamaların Kıbrıslı Türkleri rahatsız eden açıklamalar olduğunu ifade eden Yağcıoğlu, “zaten bir kere vizesiz bir proje yapıldı sonuç da ortadadır” dedi.

Ceren ÖZBİL


Kıbrıs Türk İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gürkan Yağcıoğlu, Mağusa İnisiyatifi Başkan Yardımcısı Serdar Atai’nin “Mimar Mühendisler Birliği’nin vize vermemesi nedeniyle Mağusa’da kanalizasyon çalışması başlatılamadı” yönündeki iddialarına yanıt verdi.


Yağcıoğlu, vize başvurusunun 27 Mayıs 2019 tarihinde odaya iletildiğini ve projede bazı sorunlar tespit etmeleri nedeniyle 13 Haziran 2019’da başvuruyu düzeltmeleri için ilgili kişilere geri verdiklerini açıkladı.


O tarihin üzerinden 5 ayı aşkın bir süre geçmesine rağmen hâlâ bir düzeltme yapılıp, başvurunun kendilerine iletilmediğini söyleyen Yağcıoğlu, “yani şu anda ortada bir vize başvuru yoktur” dedi. 


Gürkan Yağcıoğlu, ayrıca ülkede kanalizasyon projesini yapabilecek bilirkişilerin olmadığı iddialarına da değindi ve ülkede bu projeyi yapabilecek uzmanlar olup, daha önce yapılan benzer projeler de olduğunu kaydetti.

Yağcıoğlu: Açıklamalar gerçeği yansıtmıyor


İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gürkan Yağcıoğlu, Mağusa İnisiyatifi Başkan Yardımcısı Serdar Atai’nin açıklamalarını gazeteden okuduklarını söyledi ve bu açıklamaların kendilerini üzdüğünü belirtti.


Bu kadar donanımlı ve bilgili birinin böyle bir açıklamayı yapmadan önce ilgili kurumu arayıp bilgi sahibi olması durumunda böyle bir açıklamayı yapmayacağını düşündüğünü söyledi ve “Bu açıklamalardaki bizim odamızla ilgili iddiaların tümü yanlıştır. Bu bilgiyi kim verdi bilemiyorum ancak doğruluk payı yoktur” dedi.

“Dosya vize başvurusu için odamıza sunulmadı”


Yağcıoğlu, gerek projenin geciktirildiği gerekse de ülkemizde bunları değerlendirecek insanların olmadığı iddialarının da gerçeği yansıtmadığını söyledi ve şu şekilde konuştu:


“Bizim kimse ile bir husumetimiz yoktur. Biriyle olan bir husumetten de herhangi bir projeyi de geciktirdiğimiz yoktur. Özellikle de bu gibi bir toplumsal olayı geciktirmeyiz. Aksine odamıza bu gibi toplumsal projeler sunulduğunda öncelik veriyoruz. Tüm işleri kesip, toplum yararına olan işleri öne alıyoruz. Yaptığımız basın açıklamasında da belirttik, 27 Mayıs’ta vize için odamıza bir dosya sunuldu. Bunun üzerine ihtisas kurulu oluşturuldu. Serdar Atai’nin ülkemizde olmadığını iddia ettiği uzmanlar burada toplandı. Bu projeyle ilgili görüşlerini bizim teknik heyetimize sundu. Bizde ilettik. Düzeltilip odamıza gelmesi durumunda tekrar değerlendirilecek ve teknik anlamda uygunsa vize verilecektir. Ancak bizden bu dosyayı 13 Haziran’da almalarına rağmen hâlâ getirmediler. Üzerinden 5 ay 10 gün geçti. Alınan dosya vize başvurusu için odamıza sunulmadı. Bunun sebebini ben bilemem. Bize geri dönüşü olması durumunda biz gerekeni yapacağız.”

“Zaten bir kere vizesiz yapıldı, sonuç ortadadır”


Yağcıoğlu, bu konuda ülkede uzmanların da olduğunu ve vizelenen dosyalar da olduğunu ifade etti ve şu şekilde konuştu:


“AB bugün vizelenmemiş hiçbir projeyi uygulamaya sokmuyor. Devletimiz de bu yönde oldukça hassas davranmaya başladı. Bütün projeler bir şekilde odamıza sunuluyor. Mesleki denetimden geçiyor. ‘Ülkemizde bu alanda insan yoktur’ bile demek bir anlamda Kıbrıslı Türkleri de rahatsız eden bir durumdur. Ülkemizde bir kanalizasyon projesine bakamayacak durumda değiliz. Bu konuda yeterli insan kaynağımız da vardır, yapılan projeler de vardır. Ayrıca Serdar Atai, ilgili kurum ve kuruluşları da ‘vize almaksızın projeye başlayın, biz arkanızdayız’ diye bu vizesiz projeye başlamaya teşvik etti. Bu son derece tehlikeli ve yanlıştır. Burada yasal zorunluluk olan bir şeyi, ilgili kurum ve kuruluşları yapmamaya çağırıyor. Zaten bir kere pas geçildi ve sonuç ortadadır. Ben de bir Mağusalıyım. O sıkıntıyı yaşayanlardan biriyim.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75