banner6

Su çekildi; balıkçı tekneleri rıhtımda kaldı

banner37

Su çekildi; balıkçı  tekneleri rıhtımda kaldı
banner150 banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

   KKTC Balıkçılar Birliği Başkanı Kemal Atakan, ülke genelindeki tüm balıkçı barınaklarında ciddi altyapı eksikliklerinin var olduğunu belirterek, yetkililere destek için çağrı yaptı.

   Başkan Kemal Atakan, gel-git nedeniyle barınaklardaki suların çekildiğini, zaten sığ olan limanlardaki su seviyesinin 40 santime kadar düştüğünü söyledi.

   Kemal Atakan, balıkçının, sığ olan barınaklarda, bağlı bulunduğu rıhtımdan teknesini çıkartamadığına dikkat çekti ve “Sular çekildi, balığa çıkamıyoruz” diye dert yandığını anlattı.

   Atakan, pahalılık karşısında zorlaşan şartlara direndiklerini, teknesini limandan çıkartamadığı için evine ekmek götüremeyen balıkçının isyan çığlığı attığını ifade ederek ilgililere seslendi.

   Günden güne hayat şartlarının zorlaştığına dikkat çeken Atakan, ülkedeki barınakların bir an evvel iyileştirilip, çağdaş bir yapıya kavuşturulması gerektiğini söyledi ve “Balıkçının evine ekmek götürmesi için limanlar derinleştirilmeli. İlgililer var olan sorunlara kulak vermeli, aksi halde balıkçı aç kalacak” dedi.

“Tüm barınaklar harap”

   Gazimağusa ve Girne Limanlarının yanı sıra ülkede 16 balıkçı barınağının bulunduğunu anlatan Kemal Atakan, ülkedeki 320’ye yakın profesyonel balıkçının, iyileştirilmesi gereken barınaklarda ilkel koşullarda barındığına dikkat çekti.

   İlgililerin balıkçının sorunlarına kulak tıkadığını, balıkçıya üvey evlat muamelesi yapıp, sahip çıkmadığını kaydeden Atakan, sorunların çözümsüzlüğü karşısında dayanacak güçlerinin kalmadığını duyurdu.

   Atakan şöyle devam etti:

   “Balıkçı ezelden beridir üvey evlat muamelesi görüyor. Tüm barınaklar harap. İlgililer ne yazık ki balıkçının tüm sorunlarına kulak tıkıyor. Çözüm üretmiyor. Yıllardır barınakların iyileştirilmesi gerektiğini söylüyoruz ancak kimse, bugüne değin kılını kıpırdatmadı.

   2020 yılında, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın (TİKA) desteğiyle, Gazimağusa’daki limanın iyileştirilip, çağdaş hale getirilmesi için çalışmalar başlatıldı.

   Çalışmalar sonucunda beton iskele yapımıyla, 50’yi aşkın profesyonel balıkçı, teknesini güvenle bağlayabiliyor. Çalışmaların 2’nci etabı tamamlandı. Üç etap daha gerçekleştirilecek. Ancak liman sığ, ülkedeki diğer limanlar gibi.

   Gel-git nedeniyle sular çekildi. Gazimağusa Limanı’ndaki derinlik 40 santime düştü. Tekneler kuma oturdu. Bağlı bulundukları yerden çıkış yapamıyor. Balıkçı teknesini limandan çıkartamazsa balığa gidemez. Hayatını idame ettiremez. İlgililerden duyarlılık bekliyor, sorunların bir an evvel çözümünü bekliyoruz.

   Cumhurbaşkanı’na, Başbakan’a, bakanlara ve milletin vekillerine sesleniyoruz. Artık sesimize kulak verin, bizi duyun, sorunlarımızı çözün. Söz değil, icraat istiyoruz.

   Gemikonağı’ndan Gazimağusa’ya kadar olan tüm limanlarda aynı sorun var. Limanlar fırtınadan dolayı kum doldu. Gel-git olayı nedeniyle sular çekildi. Balıkçı balığa çıkamıyor diye ağlıyor. Abartmadan söylüyorum. Para yok diye mazeret göstermesinler, limanları iyileştirsinler.”

“Mazot desteği komik”

   Başkan Kemal Atakan, KKTC balıkçısının gerek yükselen döviz, gerekse mazota yapılan zam karşısında ayakta kalabilmek için direndiğinden de söz etti.

   Balıkçının kullandığı tüm malzemelerin dövize endeksli olduğuna işaret eden Kemal Atakan, tekne bakımı ve balık tutabilmek için gerekli malzemenin de dövizin arttığı oranda arttığına vurgu yaptı.

   Kemal Atakan, devletin balıkçıya verdiği mazot desteğinin, mazota peş peşe yapılan zam karşısında komik kaldığını kaydetti.

   Atakan, ayrıca, balıkçıya 2021’de verilecek olan mazot desteğinin halen ödenmediğini vurgu yaptı ve ekledi:

   “Balıkçının sahip olduğu malzeme iyiyse balıkçı emeğinin karşılığını denizden alıyor. Ancak günümüz koşullarında, ne yazık ki balıkçı malzemesini ve teknesinin bakımını, makinesinin tamirini yapamıyor.

   Mazota yapılan zam nedeniyle, hava şartları müsait olsa dahi balığa çıkamıyor. Ülkemizdeki balık popülasyonunda düşüş yok. Mevsime göre balık çıkıyor. 100 TL’ye 3 kilo izmarit satıyoruz. Domates ve salatalıktan daha ucuz… Menulla, voppa, istavrit, uskumru, palamut, örfi, lahor, fangri ve barbun… Denizde balık çok… Bir gece balık avına gidebilmek için en az 400 TL mazota ihtiyacınız var.”

Balıkçılar ne dedi?…   Balıkçılar ne dedi?… Balıkçılar ne dedi?…

Mustafa Emirzadeoğluları:

   Liman derinleştirilmeli, balığa çıkamıyoruz. Su sığ. Şans eseri çıksak bile bağlı bulunduğumuz yere giremiyoruz. Tekneler kuma oturuyor. Zorlayınca, pervaneler ip sarıyor. Öte yandan limana Laguna’nın ışıkları sayesinde giriş yapabiliyoruz. Bir süre önce ışık yok diye limana girişte kayalara çarptım. 10 bin TL zararım oldu. Altyapı sorunu nedeniyle var olan sıkıntılarımız artıyor. Yetkililerin limanlarımızı çağdaş yapıya kavuşturmasını istiyoruz. Balıkçıya destek olmasını istiyoruz.

Hüseyin Özkutaylı:

   Gazimağusa Limanı’ndaki su 40 santime düştü. Sandallar yere oturdu. Mendirek yok. Rüzgârlı havalarda limana giriş büyük tehlike. Kayalıklara çarpmamak için çok zorlanıyoruz. 2020’ye göre limanda bazı iyileştirilmeler yapıldı ancak yeterli değil. En önemli sorun limanın derinleştirilmesidir. Bir an evvel yapılmalıdır. Tekneler, limanda mahsur kaldı. Balığa çıkamıyoruz. Balığa çıkmazsak para kazanamayız. Eve ekmek götüremez, malzemelerimizi tamir edemeyiz. Sesimizi duyun, bize yardım edin.

Ercan Kızıl:

   Tek geçim kaynağım balıkçılık. Balığa gitmezsem cebimde para olmaz. Eve ekmek alamam. Ülke şartları günden güne kötüleşiyor. Alım gücümüz kalmadı. Dertlerimiz dağ oldu. Çözüm üreten yok. Limanın birçok altyapı sorunu var. Acil olan derinleştirilmesidir, aksi halde limandan çıkamayacağız. Su sığlaştı. Tekneler kuma oturdu. Makinenin içi kum doldu. Alçak suda tekneyi çalıştıramadığımız için teknenin yürüyen aksamları kumlandı. Tamirat yapacak gücümüz yok. Sorunlarımızı çözün.

Salahaddin Elhopta:

   Limandaki derinlik 36-40 santim. Derinleştirilmesi şart. Aksi halde tekneler bulunduğu yerden kımıldamaz. Biz de balığa çıkamayız. Tek geçim kaynağımız bu, yapacak başka işimiz yok. Zor şartlar sorunlar nedeniyle daha da zorlaştı. Ayağa kalkacak gücünüz kalmadı. Mazot ve malzeme fiyatlarının artışına yetişemiyoruz. Teknelerin bakımını düzenli yaptıramıyoruz. Öte yandan, limana girişi sağlayan mendirek yok. Su yok. Mağusa’nın en gözde yerlerinden biri olan Laguna ilgisizlik sonucu harap halde. Sorunları çözün, balıkçının yüzü gülsün.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110