banner6

Su kaybı çok yüksek canlı yaşamı tehlikede

banner37

Taşkent Doğa Parkı Direktörü Basat, kontrolsüz su çekimleri sebebi ile göletlerin kurumaya yüz tutuğunu söylerken, Su İşleri Dairesi Müdürü Çeki zaman zaman hesaplamalar ve temizlik için göletlerin boşalması gerektiğine, suyu tahliye edeceklerine kullandırdıklarına işaret etti

Su kaybı çok yüksek canlı yaşamı tehlikede
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

BASAT: DOĞAL YAŞAM ETKİLENİYOR… Taşkent Doğa Parkı Direktörü Kemal Basat, Sulak Alanların Korunması ve Yönetimi Tüzüğü’ne aykırı izinsiz su çekimlerinin gölet ve barajları kurutmak üzere olduğunu belirterek denetimsizlik olduğunu söyledi. Baraj ve göletlerdeki suyun son damlasına kadar kullanılmaması gerektiğinin altını çizen Basat, doğal yaşamın tehdit altında olduğunu vurguladı. Basat, Kukla Barajı’nın kurumak üzere olduğunu, Kanlıköy barajında ciddi su kaybı bulunduğunu Dağyolu Göleti’nin de tamamen kuruduğunu ifade etti.

ÇEKİ: GÖLETLERİN BOŞALMASI LAZIM… Su İşleri Dairesi Müdürü Tarkan Çeki, göletlerdeki su kapasitesi ve diğer detayları ölçmek için göletlerin zaman zaman boşalması gerektiğini söyledi. “Suyu tahliye edeceğimize kullanılmasını yeğleriz. Biz göletlerin boşalmasını istiyoruz” diyen Çeki, Kukla, Geçitkale gibi bazı gölet duvarlarında maliyeti yüksek ve şu an onarımı imkansız çatlaklar olduğunu ve suyun kaçtığını, sızıntılar olduğunu, tamiri için göletlerin boş olması gerektiğini belirtti.

banner134

Ülkemizde gerek sulama, gerek yaban hayvanların doğal yaşamı, gerekse yeraltı veya yer üstü su kaynaklarını beslemek için yapılan göletlerden bazıları kurumaya yüz tuttu, canlı yaşamının idamesi için edişeler baş gösterdi.

Taşkent Doğa Parkı Direktörü Kemal Basat, bu yaz birçok gölet ve barajın kuruma tehdidi ile karşı karşıya olduğunu belirtti.

Kurumaların başlıca sebebinin sıcak havalar ve kuraklık değil genellikle suyun kontrolsüzce sulama amaçlı kullanılması olduğunun altını çizen Basat, bu anlamda denetimsizliğin, çok değerli su kaynaklarının yaz aylarında tamamen kurumasına neden olduğunu vurguladı.

Baraj ve göletlerdeki suyun son damlasına kadar kullanılmaması gerektiğinin altını çizen Basat, insanların bilinçsizce suyu son damlasına kadar tükettiğini ve bu durumun sadece su içerisinde yaşayan balıklar için değil, o bölgede bu su sayesinde hayatını idame ettiren tüm doğal yaşamın kötü şekilde etkilediğini vurguladı.

Su İşleri Dairesi Müdürü Tarkan Çeki, göletlerin yapıldıkları tarihte su alım kapasiteleri ile bu güne su kapasitelerinin ne olduğu, yüzdelikleri, ne kadar mil biriktiği, milleri temizlemek için ne kadar maliyet gerektiğini hesaplamak için göletlerin boşalması gerektiğini kaydederek, “Suyu tahliye edeceğimize kullanılmasını yeğleriz” şeklinde konuştu.

  “Biz göletlerin boşalmasını istiyoruz” diyen Çeki, göletlerin boşalması ve yağmur yağdığında tekrar dolaması gerektiğini, yoksa dereler taştığında daha büyük felaketlerin yaşanabileceğini vurguladı.

Zaman zaman göletler boşaltılmazsa birçok sıkıntının beraberinde geleceğini vurgulayan Çeki, Kukla, Geçitkale gibi bazı gölet duvarlarında maliyeti yüksek ve şu an onarımı imkansız çatlaklar olduğunu ve suyun kaçtığını, sızıntılar olduğunu, tamiri için göletlerin boş olması gerektiğini belirtti.

Basat: Gölet ve baraj kuruma tehdidi ile karşı karşıya

Taşkent Doğa Parkı Direktörü Kemal Basat, bu yaz birçok gölet ve barajın kuruma tehdidi ile karşı karşıya olduğunu belirtti.

Basat, şu anda barajlar içerisinde en ciddi görünen ve kurumak üzere olan barajın Kukla Barajı olduğunu söyleyerek, Kanlıköy barajında da ciddi su kaybı olduğunu, Dağyolu Göleti’nin tamamen kuruduğunu kaydetti.

Kurumaların başlıca sebebinin sıcak havalar ve kuraklık değil genellikle suyun kontrolsüzce sulama amaçlı kullanılması olduğunun altını çizen Basat, bu anlamda denetimsizliğin, çok değerli su kaynaklarının yaz aylarında tamamen kurumasına neden olduğunu vurguladı.

  Basat, 2019 Aralık ayında, “Sulak Alanların Korunması ve Yönetimi Tüzüğü” geçirilmeden önce yapım aşamasındayken görüş bildirerek en çok barajların yüzde 10’unun kullanılması konusunda kriter istediklerini belirterek, bu isteklerinin kabul görmediğini ifade etti.

Baraj ve göletlerdeki suyun son damlasına kadar kullanılmaması gerektiğinin altını çizen Basat, insanların bilinçsizce suyu son damlasına kadar tükettiğini ve bu durumun sadece su içerisinde yaşayan balıklar için değil, o bölgede bu su sayesinde hayatını idame ettiren tüm doğal yaşamın kötü şekilde etkilediğini vurguladı.

“Su kaynaklarımız iyi yönetilemiyor”

Basat, tüzüğün, “Dairenin uygun görüşü ile Su işleri Dairesi’nin izni olmadan korunan su alanlarından su çekilmesi yasaktır” demesine rağmen 2 yıl var su alanlarından su çekildiğini kaydetti.

Tüzükte geçen diğer bir maddenin, “Gerçek ve tüzel kişiler yapay sulak alanlardan su almadan önce ekolojik yapının bozulması için Çevre Koruma Dairesi ve Su İşleri Dairesi’nden gerekli izinleri almakla yükümlüdür” şeklinde olduğunu belirten Basat, 2 yıl var bu konuda su almaların devam ettiğini ama herhangi bir izin alınmadığını vurguladı.

2019 Aralık ayında, Sulak Alanların Korunması ve Yönetimi Tüzüğü’nün yenilenerek tekrar geçirildiğine işaret eden Basat, geçirilen tüzüğe rağmen gölet ve barajlardaki su seviyesinin, yazı minimum su kaybı ile atlatması ve çevredeki canlılar ile balıkların zarar görmemesi adına gerekli adımların atılmadığına ve su kaynaklarımızın yönetilmediğine işaret etti.

“Suyu yok ettiğimizde canlılar etkileniyor”

Basat, birçok çeşit bitkinin dışında, ülkemizde 400 tür kuşun, tavşanların, av hayvanlarının, kekliklerin, balık türlerinin ve birçoğu faydalı olan böcek türlerinin göletlerdeki sudan faydalandığına dikkat çekerek, suyu yok ettiğimizde bu canlıların hepsini etkilediğimizi ifade etti.

Her göletin etrafında bir eko sistem oluşturduğundan bahseden Basat, özellikle ilkbaharda göletlerde üreme oluştuğunu, suyun oradan alınması sebebi ile canlıların üredikleri yerde barınamadığını kaydetti.

“Ülkemizde 34 tane koruma altında gölet var” diyen Basat, “Tüzüğe madem izinle su almayı ekledik o zaman bu maddeyi uygulayalım” şeklinde konuştu.

Taşkent Doğa Parkı’nın geçmişte de yaşanılan benzer durumlarda, gölet ve barajlardan ölmek üzere olan balıkları kurtararak bu durum hakkında farkındalık yaratmaya çalıştığını dile getiren Basat, son dakikada tüm imkanların seferber edilip, tüm maliyetlerin üstlenilerek sadece balıkların kurtarılmasının hem yeterli hem de sürdürülebilir olmadığını açıkladı.

Basat, 34 göleti izlemek ve oradaki hareketliliği görebilmek adına, uygulamada kolaylık yaratması için hazırlanan ve tüm sulak alanları kapsayan, koruma adına erken müdahalelerde büyük avantaj sağlayacak ‘Sulak Alanların Gözlem ve İzleme Projesi’nin ne yazık ki gerekli desteği bulamadığını ve hayata geçirilmediğini belirtti.

Çeki: Göletlerin birçoğu sulama için yapıldı

Su İşleri Dairesi Müdürü Tarkan Çeki, baraj ve göletlerin su çekimleri ile kurumak üzere olduğu iddialarını değerlendirerek, “Göletlerin birçoğu sulama için yapıldı. Öte yandan bu yıl kurak bir yıl geçti ve 74’ten bu yana temizlenmeyen ve altında mil biriken göletlerimiz var” dedi.

Çeki, göletlerin yapıldıkları tarihte su alım kapasiteleri ile bu güne su kapasitelerinin ne olduğu, yüzdelikleri, ne kadar mil biriktiği, milleri temizlemek için ne kadar maliyet gerektiğini hesaplamak için göletlerin boşalması gerektiğini kaydederek, “suyu tahliye edeceğimize kullanılmasını yeğleriz” şeklinde konuştu.

  Göletlerin zamanla beslendiği yerlerden dolayı tuzlandığını söyleyen Çeki, tuzlu suyun çiftçi ve ziraatçıların tuzlu suyu kullanamayacağına dikkat çekti.

“Biz göletlerin boşalmasını istiyoruz” diyen Çeki, göletlerin boşalması ve yağmur yağdığında tekrar dolması gerektiğini, yoksa dereler taştığında daha büyük felaketlerin yaşanabileceğini vurguladı.

Çeki, ağustos ayında olduğumuzu göletlerin su kaybetmesinin doğal olduğunu vurgulayarak, her göletin farklı amaçla yapıldığını, kimisinin sulama için, kiminin yeraltı ve yerüstü sularını beslemek için, kiminin de doğal yaşam için olduğunu söyledi.

“Hesaplamalar, temizlik ve tamir için zaman zaman göletlerin boşalması şart”

Çeki, kurumak üzere olan göletler içerisinde olduğu söylenen Kukla Göleti rehabilitesi için Beyarmudu Belediyesi, Su İşleri Dairesi ve Tarım Bakanlığı’nın imzaladığı bir protokol olduğuna da değindi.

Zaman zaman göletler boşaltılmazsa birçok sıkıntının beraberinde geleceğini vurgulayan Çeki, sulama yöntemi ile göletteki suyun tamamını çekmenin imkansız olduğunu altta biriken mil sebebi ile öyle göründüğünü kaydetti.

  Çeki, “Hesaplamaları ve temizliği yapmak için suyu boşaltsak suyu boşa boşalttılar diyecekler, suyu tarımcıya, hayvancıya ve ziraatçıya kullandırınca da bu durum oluşuyor. Kukla, Geçitkale gibi bazı gölet duvarlarında maliyeti yüksek ve şu an onarımı imkansız çatlaklar var, sızıntılar oluyor, tamiri için göletlerin boş olması gerekiyor.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88