banner6

Şubat tatili, bilet fiyatlarını uçurdu

banner37

Yarıyıl tatilini Türkiye’de geçirmeyi düşünenler, kişi başı ödeyecekleri uçak bileti fiyatlarını görünce şaşkına dönüyor

Şubat tatili, bilet fiyatlarını uçurdu
banner150

banner150

banner99

Özel Haber - Cemre CEMALİ

İŞTE FİYATLAR…

KIBRIS muhabirinin derlediği bilgilere göre, 10-12 Şubat tarihinde Ercan’dan İstanbul’un herhangi bir havaalanına, ekonomi sınıfında alınacak gidiş- geliş en ucuz uçak bileti 3 bin 373 TL. Martta ise bu rakam bin 975 TL. Ercan’dan 10 Şubat çıkış, Esenboğa’dan 12 Şubat geliş için minimum 5 bin 477 TL’ye ihtiyaç duyulurken, bu rakam, farklı saat seçeneklerinde 8 bin 76 TL’ye kadar yükseliyor. İzmir’de ise durum çok daha vahim. 10-12 Şubat tarihlerinde İzmir’e gidip gelmek için en düşük uçak bilet fiyatı 4 bin 500 TL’ye denk gelirken, bu rakam 8 bin 890 TL’ye kadar yükselebiliyor. Çünkü İzmir’e direkt sefer ile uçmak için tercih edilebilecek sadece tek bir firma var.

   Okullarda yarıyıl tatili başladı. Gerek ailelerin tatil planları, gerekse üniversite öğrencilerinin ülkelerine dönmesi açısından Türkiye’ye yönelik uçak bilet fiyatları dudak uçuklattı.

   KIBRIS muhabirinin Türkiye’ye direkt uçuş yapan Pegasus, Türk Hava Yolları ve Anadolujet fiyatlarıyla derlediği bilgilere göre, mart ayına kıyasla, şubatta, uçak bilet fiyatları oldukça yüksek. Uçak bileti fiyatlarının bu kadar yüksek olması, tatil nedeniyle oluşan talepten kaynaklı olduğunu düşündürüyor.

   KKTC’den direkt seferle uçuş yapılacak tek ülke Türkiye. Şubat tatili döneminde Türkiye’de en çok seyahat edilen İstanbul, Ankara ve İzmir’e yönelik direkt seferlerle, bir hafta sonu tatili için bilet fiyatlarının ne kadar olduğunu araştırdık.

   Ekonomi sınıfından dahi tercih edilen bilet fiyatları deyim yerindeyse dudak uçuklatıyor. Aynı tarihler için mart ayında bir hafta sonu tatil planlayan bir kişinin, şubata göre ödeyeceği miktar, bir hayli düşük kalıyor olsa da, uçuş mesafesi düşünüldüğünde o bile oldukça pahalı.

İstanbul için şubat ayı en ucuz bilet 3 bin 373 TL, martta bin 975 TL

   10-12 Şubat tarihinde Ercan’dan İstanbul’un herhangi bir havaalanına, ekonomi sınıfında alınacak gidiş- geliş en ucuz uçak bileti 3 bin 373 TL. Aynı gün uçuş için farklı saatleri tercih edecek bir yolcunun 10 bin 391 TL’yi gözden çıkarması gerekiyor.  

   Yine bir hafta sonuna denk gelen 10-12 Mart tarihlerindeki uçak bilet fiyatları incelendiğinde, şubatın aynı günlerine göre bilet fiyatlarının düşük kaldığı gözlemleniyor.

   Şubatta bir yetişkin için 3 bin 373 TL olan gidiş- dönüş uçak bileti fiyatı, 10-12 Mart için en düşük bin 975’e gerilerken, en yüksek 5 bin 946 TL’ye denk geliyor.

Ankara için şubatta en ucuz bilet 5 bin 477 TL, en pahalısı 8 bin 76 TL

 

   Lefkoşa - Ankara hattı için de iki ay arasındaki uçak bilet fiyatlarındaki fark gözden kaçmıyor.

   Ercan’dan 10 Şubat çıkış, Esenboğa’dan 12 Şubat geliş için minimum 5 bin 477 TL’ye ihtiyaç duyulurken, bu rakam, farklı saat seçeneklerinde 8 bin 76 TL’ye kadar yükseliyor.

   10-12 Mart tarihlerindeki fiyatlar incelendiğinde, en ucuz gidiş- dönüş direkt seferin 3 bin 500 TL’ye denk geldiği görülürken, en pahalı uçuş seçeneğinin ise 6 bin 118 TL’ye kadar tırmandığı ortaya çıkıyor.

İzmir bilet fiyatı 8 bin 890’a kadar çıkıyor

   İstanbul ve Ankara’da şubat aylarındaki uçuş bilet fiyatları marta oranla oldukça yüksekken, İzmir’de durum farklı. Çünkü İzmir’e direkt sefer ile uçmak için tercih edilebilecek sadece tek bir firma var.

   Pegasus Havayolları ile 10-12 Şubat tarihlerinde İzmir’e gidip gelmek için en düşük uçak bilet fiyatı 4 bin 500 TL’ye denk gelirken, bu rakam 8 bin 890 TL’ye kadar yükselebiliyor.

   10-12 Mart tarihinde İzmir’e gidip gelmek için minimum 4 bin 300 TL’ye, maksimum da 4 bin 670 TL’ye ihtiyaç duyuluyor

Bilet fiyatlarında yaşanan pahalılık, karne alan çocukların ve ailelerinin yarıyıl tatil heyecanını yok etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104