'Suçlamak için değil çözüm için çalışıyoruz'

banner37

Uluslararası öğrenciler daha iyi bir KKTC için diyalog çağrısı yaptı. VOIS Cyprus Başkanı Achiri, son günlerde çıkan ‘ülkeyi kötüleme’ iddialarına cevap verdi

'Suçlamak için değil  çözüm için çalışıyoruz'
banner8

Ramazan SAFA

   17 Mayıs Perşembe günü düzenledikleri "Diyalog ve Kapasite Güçlendirme Çalıştayı" başlıklı işbirliği çalıştayında konuşan VOIS Cyprus Başkanı Emmanuel Achiri, “Uluslararası öğrencilerin sorunlarını çözmek için çalışıyoruz. Bu ülkeyi öğrenciler için daha yaşanabilir kılmak için çalışmalar yürütüyoruz. Biz sadece öğrencileri kötü deneyimleri hakkında konuşmaya teşvik etmiyoruz. O kötü deneyimlerin ortadan kaldırılması için sürdürülebilir çözümler üretiyoruz” dedi.
   VOIS Cyprus’un uluslararası öğrencilerin deneyimleriyle yola çıkarak Kuzey Kıbrıs’ı öğrenciler için daha yaşanabilir bir ülke haline getirmeyi amaçladığının belirtildiği etkinlikte, organizasyonun toplumda diyalog yoluyla insan haklarına saygıyı arttırmayı hedeflediğine dikkat çekildi.
   Son birkaç aydır Kuzey Kıbrıs’ın beş büyük üniversitesinde yapılan ayrımcılığa ilişkin kapsamlı bir saha araştırmasının bulgularının tartışıldığı etkinlikte cinsel tacize uğrayanların hukuki hakları konusunda uluslararası öğrenciler bilgilendirildi. Yaşanan birçok olayın rapor edilmediğine dikkat çekilen çalıştayda, polisin gelen şikayetleri dikkate aldığı belirtildi.
   Öte yandan çalıştayla birlikte KKTC’deki kurumlar, sivil toplum kuruluşları ve yerli halk ile uluslararası öğrenciler arasında bir köprü oluşturmaya çalışıldığı ifade edildi. Çalıştay’da toplumumuzu daha da iyileştirmek için iletişimin ve birlikte çalışmanın önemi vurgulandı.
   Bazı kesimlerce organizasyonlarının yanlış anlaşıldığını ifade eden Achiri, VOIS Cyprus’un diğer üniversiteleri karalamaya çalışmadığını ve beş büyük üniversitede de temsilcilerinin olduğunu söyledi. “Duyduk ki, bazı üniversite yöneticileri bu etkinliğin KKTC’deki yüksek öğretimi kötülemeye çalıştığını düşünüyormuş. Bizim amacımız kesinlikle bu değil” diyerek VOIS Cyprus hakkında çıkan iddialara yanıt veren Achiri, “Bugün konuşacağımız şeyleri gerçek hayatta her gün biri yaşıyor. Biz bugün neden buradayız? Sorunlara çözüm aramak için. Eğer buradaki eğitimi kötülemek isteseydik çözüm aramazdık. Çözüm için buradayız” diye konuştu.
   VOIS Cyprus Başkanı Achiri, etkinliğin Güney’den finanse edildiği iddialarına ilişkin şöyle konuştu:
   “Bu etkinlik Güney tarafından finanse edilmiyor. “Grow Civic Program” adlı bir Avrupa Birliği programı tarafından destekleniyoruz. Bu program hem Güney’de hem Kuzey’de birçok organizasyonu destekliyor. Birçok organizasyonu destekleyen bu program örneğin Kuir Cyprus’u da destekliyor. İşin komik tarafı Güney’den de KKTC’yi tanıttığımız nedeniyle web sayfalarımıza sürekli bir saldırı söz konusu. Biz politik değiliz. Sadece bu toplumun öğrenciler için daha iyi olabileceğine inanıyoruz.”
  KIBRIS Medya Grubu’na özel teşekkür
   Basında çoğu zaman kullanıldıklarını ifade eden Achiri, “Adanın en güvenilir gazeteleri KIBRIS Gazetesi ve Cyprus Today aracılığıyla amaçlarımızı ve etkinliklerimiz duyuruyoruz. Bazen de sosyal medyayı kullanıyoruz. Güney’in bazen bizi kullanarak haber yapabileceği gerçeğini inkar etmiyorum. Ancak bizim çalışmalarımız onlar haber yapsın diye değil. Aksine bu sorunları ortadan kaldırmak için. Evinizin önünde çöp birikmişse fotoğrafını çekip ‘ben kirliyim’ diye paylaşır mısınız? Yoksa o kiri gördüğünüzde temizler misiniz? Burası bizim ikinci evimiz. Ayrımcılık, ırkçılık ve cinsel taciz gibi bazı şeylerin temizlenmesi gerek” dedi.
   Achiri, her ülkede böyle sıkıntıların yaşandığını kabul ettiklerini belirterek, ırkçılık ve ayrımcılık konusunda KKTC’nin birçok ülkeden ilerde ve iyi bir noktada olduğunu söyledi. Achiri, “Ancak bizler diğer ülkelerdeki kötülükleri görmek yerine daha iyi olmaya odaklanmalıyız” dedi.

banner134

“Daha iyi bir Kıbrıs için varız!”

   “Biz uluslararası öğrenciler daha iyi bir toplum ve ülke yaratmak için hazırız ve varız” ifadelerini kullanan Achiri, ülkemizdeki sorunları çözmek için diyalog ve hoşgörü çağrısında bulundu.
   Achiri, İngiltere’de okuyan Kıbrıslı Türklerin VOIS Cyprus’tan etkilenerek bulundukları bölgelerde aynı tipte bir organizasyon kurmak istediklerine dikkat çekerek, “Bu haziran ayında çalışmalara başlayacaklar. Umarım birçok ortak projeye imza atabileceğiz. Bizim için Kıbrıslıların çocuklarına, torunlarına, kardeşlerine ilham kaynağı olmak bir onurdur” diye konuştu.
   Achiri, KKTC’De 80 bin öğrenci olduğunu belirtti ve ekledi:
   “Dünya ülkelerinde Kuzey Kıbrıs’tan mutlu ayrılmış 80 bin elçinizin olmasını istemez misiniz? KKTC hakkında olumlu şeyler söyleyen, burayı ikinci evi olarak gören bu öğrenciler gelecekte de KKTC’nin tanıtımına katkıda bulunmayı sürdüreceklerdir.
 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2019, 10:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75