Suçlar artacak sokaklar hareketlenecek!

banner37

Sosyolog Hakan Gündüz, pandemiyle birlikte derinleşen ekonomik kriz, yaşanan zam furyası ve yoksullaşmanın, toplumu suç işlemeye itebileceğini ve toplumsal hareketliliğin artacağını söyledi

Suçlar artacak sokaklar hareketlenecek!
banner99

Ahmet UÇAR

“TOPLUM, SAVAŞ DÖNEMİNDE BİLE BU KADAR BAŞIBOŞ BIRAKILMADI”… Ülkemizde yaşanan ekonomik kriz ve bunu izleyen zamlar, her şeyin üstüne tuz biber ekti. Pandemiden önce de zor günlerden geçen toplum, pandemiyle birlikte tam fakirleşti. Sosyolog Hakan Gündüz, sektörlerin o kadar feryat etmesine rağmen yetkililerden cevap alamadığını belirterek, toplumun savaş döneminde bile bu dönemde olduğu kadar başıboş bırakılmadığını vurguladı

Ülkemizde pandemi süreciyle birlikte derinleşen ekonomik çıkmaz, peş peşe yapılan zamlar ve alım gücünün düşmesiyle daha da yoksullaşan toplumun, bu tetikleyici unsurlar yüzünden suç işlemeye itilebileceği uyarısında bulunuldu.

Sosyolog Hakan Gündüz’e göre, fakirleşmenin artış göstermesi, yönetimin halktan uzaklaşması ve toplumun kaderiyle baş başa bırakılması, sadece bireysel suçların değil toplumsal hareketliliği de artırmasına neden olabilir.

KIBRIS’a konuşan sosyolog Hakan Gündüz, toplumun savaş döneminde bile bu kadar başıboş bırakılmadığını belirterek, ekonomik daralmanın artmasına paralel suçların da artacağını söyledi.

“Bunlar henüz kötü günlerimiz değil”

Sosyolog Hakan Gündüz, yapılan zamlarla birlikte artan fakirleşme sonucu ülkemizde şu anda kaos yaşandığını belirterek, pandemi, büyük ekonomik çöküntü, siyasetteki dağılma ve beraberindeki denetimsizlik ile başıboşluk da düşünüldüğünde bu sorunların ülkemizdeki suç oranlarının artış göstermesinde etkili olacağına vurgu yaptı.

Gündüz, sadece bireysel suçların değil toplumsal hareketlerin de önümüzdeki süreçte yaşanacağının altını çizerek, zamlarla birlikte paralı hale getirilen PCR testleri örneğinden de anlaşılabileceği gibi ekonomik anlamda yaşanan daralmanın artmasıyla sokakların da hareketleneceğini belirtti.

Ülkemizdeki fakirleşmenin pandemiden çok önce başladığını kaydeden Gündüz, yıllar içinde Türkiye ve Güney Kıbrıs’a göre çok geride kalındığını söyledi.

Adadaki muhatabımız olan Güney Kıbrıs'a göre neredeyse bir “Afrika ülkesi” pozisyonuna gerilediğimizi savunan Gündüz, böyle bir durumda pandemi sürecinin yaşandığını ifade etti.

Gündüz, ülkemizdeki fakirleşme ve gerilemenin katlanarak devam ettiğine işaret ederek, pandeminin de yönetim açısından yaşanan sorunları ortaya çıkardığını anlattı.

Mevcut yönetimin toplumun içerisinde bulunduğu ekonomik çıkmaz karşısında gereken adımları atmadığını iddia eden Gündüz, toplumun kaderiyle baş başa kaldığını savundu.

banner134

Gündüz, tüm sektörlerin feryat etmesine rağmen yetkililerden cevap alamadığını dile getirerek, savaş döneminde bile bu toplumun yönetim açısından bu kadar başıboş kalmadığını öne sürdü.

Toplumun yaşadığı bu sorunların henüz en kötü günler olmadığına işaret eden Gündüz, ekonomik sıkıntının gittikçe büyüyeceği öngörüsünde bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88