Suçlar artıyor, vatandaş korkuyor

banner37

Cinayet, soygun, uyuşturucu, hırsızlık, silahlı saldırı, kavga, taciz, tecavüz derken artan kriminal olaylar nedeniyle sokağa çıkmaya korkan vatandaşlar, devletin ülkeye girişleri denetim altına almasını istiyor

banner87
Suçlar artıyor, vatandaş korkuyor
banner90
banner8

Ali ÇATAL

Ormanlık alanda kemerle boğularak öldürülen öğretmen Hasan Işık Özgöçmen cinayetinin ardından bütün dikkatler bir kez daha kriminal olaylarda yaşanan artışa çevrildi.

Son bir hafta içerisinde bir marketin tahsildarının başına çekiçle vurularak soyulması, döviz bürosunun soyulması, kavgalar, uyuşturucu suçları, polis karakolunda intihar ve derken eğitimci-sanatçı Hasan Işık Özgöçmen’in öldürülmesi vatandaşın tedirginliğine tedirginlik kattı.

TL’nin döviz karşısındaki hızlı değer kaybı ve her şeye yapılan zamlarla aylardır kâbusu yaşayan vatandaşlar, bir de kriminal olaylardaki artışla daha da karamsarlığa gömüldü.

Sokağa çıkarak vatandaşın nabzını tutan KIBRIS’a konuşan vatandaşların büyük çoğunluğu, ülkedeki kriminal olayların artışını ekonomik sebeplere ve ülkeye girişlerdeki denetim yetersizliğine bağladı. Vatandaşlar, sınır kapılarında yeterli önlemlerin alınmaması ve yaşanan ekonomik krizin önüne geçilememesi halinde kriminal olayların daha da artacağına inanıyor.

Vatandaş ne dedi?... Vatandaş ne dedi?... Vatandaş ne dedi?... Vatandaş ne dedi?...

Ahmet Eğer:

“Psikolojik açıdan, toplum olarak bunalımdayız çünkü geçim sıkıntısı herkesi tehdit ediyor. Alım gücü her geçen gün düşerken, herkes kendisini baskı altında hissediyor. Millet de haliyle geriliyor. Tabiî insanlar da çeşitlendi. Kültürel açıdan farklı insanların sayısının çoğalması da suç oranlarındaki artışta etken.”

Zafer Yazar:

“İpini koparan buraya geliyor. Daha bundan 3-4 gün önce kız arkadaşımla saat 22.00 sularında yürürken, uyuşturucu madde etkisindeki bir siyahînin saldırısına uğradık. Elimdeki şişeyle onu korkutmasaydım, kim bilir neler olacaktı? Kıbrıs’ta ikinci yılımdayım ve burada geceleri sokakta yürümenin bu denli zor olabileceği aklımın ucundan bile geçmemişti. Buraya dair ciddi anlamda hayal kırıklığı yaşıyorum.”

Serdar Altunçay:

“Suç olayları, tamamen tek şeyden kaynaklanıyor: Ekonomik krizin psikolojileri bozması. Yoksa dışarıdan gelenlere ihaleyi bırakmaya çalışmak, park halindeki Türk şoföre çarpıp, mahkemede “Bu adam Türkiye’den buraya gelmeseydi bu kaza olmazdı” diyen Suudi Arabistan vatandaşı kadar absürt olur.”

Mehmet Ali Balseven:

“Maddi açıdan herkes çok zor durumda. Suç oranlarındaki artışın tek nedeni bence bu durum.”

İbrahim Şapka:

“Ekonomik sıkıntıdan dolayı insanlar bunalımda. Bu da yaşantımıza yansıyor. Polislik olayların en önemli sebebi ekonomik kriz.”

Tuğba Çiçek:

“Psikoloji öğrencisiyim ve şu an emin olabilirsiniz ki suça dair hiçbir olayın tek bir nedeni yoktur. Burada çoğalan suç olayları da ekonomik krizle kontrolsüz girişlerin birleşiminden doğuyor.”

Aynur Talipoğlu:

“İnsanların psikolojisi bozuk çünkü maddi durumları da bozuk. Suç oranlarının artmasında, buraya uyum sağlaması mümkün olmayan kişilerin ülkeye girişi ancak ikinci neden olabilir. Ayrıca sosyal medyanın yaygınlaşmasının da bu işte etkisi büyük çünkü artık herkes her istediğine internet üzerinden ulaşabiliyor.”

Rojda Akkaya:

“Suç oranlarını yükselten tek şey maddi sıkıntılar. Ekonomisi düzgün ülkelerdeki suç oranlarına bakmak yeterli.”

Cansu Erinç:

“Ekonomik sorunlar, psikolojik sorunları doğuruyor. Bunlar da suç oranlarına yansıyor.”

Ali Seylani:

“Kontrolsüz şekilde yapılan Türkiye’den nüfus aktarımı işi, bu ülkedeki suç oranlarının artmasının başlıca sorumlusudur. Bir ülkenin polis sayısı ve bunların eğitimi, ancak o ülkenin gerçek nüfusuna göre belirlenir. Bu ülkenin hakiki nüfusunu bilen bir kişi var mı? De facto nüfusumuz, gerçek nüfusun en az iki misli olsa gerek. Şunu da ekleyeyim: Paranın çok olduğu yerde kumar, uyuşturucu ve fuhuş; bunların olduğu yerde de mafyalaşma, dolayısıyla suç vardır. Yani bunlar var oldukça, hiçbir denetim, kriminal olayların önüne geçemez.”

Doğan Gürgen:

“Bir defa herkes borçlu. Hem de çoğu kişi benim gibi döviz bazında borçlu. Hayat da inanılmaz pahalı. Yani insanlar zaten yeterince gergin. Cinayet gibi olaylar, önceleri beş senede bir olurdu artık senede birkaç sefer oluyor çünkü bu topraklar bu kadar kalabalık bir nüfusu kaldırmıyor. Suç oranlarındaki artışın ilk sebebi, coğrafyamızın çekemeyeceği kadar göç almamız.”

Nurdeniz Say:

“Ekonomik durumun kötülüğü de kontrolsüz girişler de suç oranların artmasında etken ama her şeye rağmen ‘artık eskiye nazaran daha çok korkuyorum’ da demiyorum.”

Semra Kara:

“Bu ülkedeki suç patlamasının tek sebebi, kadına, çocuğa, insana değer vermeyenlerin de adaya girmelerine izin verilmesi. Ekonomik durumun bozukluğu illaki etken. Keza denetim eksikliği de önemli.”

Ahmet Esmer:

“Bu ülkede her konuda kontrol mekanizması zaten sıfır! Ekonomik krizin, insanları daha da gerginleştirip suça yönelttiği iddiasının doğruluğu tartışılır. Ülkeye girenler denetlense, suç oranlarının düşeceğini göreceksiniz.”

Halime Şenyer:

“Geçim zor. Hırsızlık başta olmak üzere suçları arttıran da bu.”

Süheyla Osmanoğlu:

“Polislik vakalardaki artışın kaynağı tamamen ekonomik. Bunu bir Kıbrıslı olarak söylüyorum ki yerlilerin işlediği suçlar, dışarıdan gelenlerden az değil.”

Hatice Sarı:

“Denetimsizlik ve ilgisizlik devam ettiği sürece, suç oranları da artmaya devam edecek. 12 Eylül’de eski eşim tarafından ikinci kez ve çok ciddi şekilde darp edildim, karakola gitmekten anam ağladı. Ne yazık ki benimle bile ilgilenen yok. Ülkeye girip çıkanı kim denetleyecek?”

Mithat Bozkurt:

“Suç oranlarını arttıran şey, daha ziyade ekonomik yetersizlik. Aç insan çalar. Türkiye için de aynı durum geçerli. Afrika’dan gelmiş öğrenci veya Türkiye’den gelen işçi yüzünden suçların arttığını savunmak sadece komik.”

Osman Arıcı:

“Polisiye olaylardaki yükseliş, sadece ve sadece ekonomik krizden kaynaklı. Maddi durumu iyi insan suç işlemez.”

Süleyman Turan:

“Ekonominin bozulduğu her yerde suç oranları artar. Türkiye’de de bugün benzer bir durum yaşanıyor. Bu ülke de bu durumdan ne yazık ki müstesna değil.”

Özkan Turan:

“Ekonomik kriz yüzünden gittikçe asabileşen bir toplumla karşı karşıyayız. Onun da ötesinde, iş gücüne duyulan ihtiyaç, üçüncü ülkelerden gelen ucuz işçileri de beraberinde getiriyor. Bu durumun eksi etkisi de kültürel açıdan buraya uyum sağlayamayacak kişilerin de ülkeye gelmesi. Bunun yansıması da suç olayları oluyor.”

Hamit Yıldız:

“Göçle gelen insanlara, İngiliz’den bu yana bu topraklarda uygulanan kuralları ve yaşam tarzı öğretilmediği sürece bu işin önü alınamaz, ki ben de 1975’te göçle geldim. İki çocuğum, iki de evlatlığım var. Birkaç sefer de iş kurdum ve istihdam sağladım. Sorun, insanların buraya gelmesi değil; bu topluma adapte edilememesi. Ekonominin an itibarıyla durumu da suçu arttıran bir diğer etmen.”

Sakine Sarıçıyan:

“Suç oranlarındaki artışı tek bir nedene bağlamak doğru olmaz. Ekonomi bozulduğunda, suç oranları otomatikman yükselir. Maddi açıdan güçsüz insan, yanlış seçimler yapmaya da daha açık olur. Suç işleme potansiyeli taşıyan kişilerin ülkeye sokulması da bir diğer etken. Çocukluğumda kapıyı pencereyi açık bırakıp giderdik, artık kilitleyerek gitmeye bile korkuyoruz.”

Enver Bıçak:

“Almanya’da master yaptım. Sadece iki yıl orada yaşayacağım için yedi ceddimi araştırdılar. Bugün Türkiye, Suriyeli mültecilerin içerisine karışmış tecavüzcülerden, katillerden, IŞİD’lilerden… yakınıyorsa, biz de suç potansiyeli taşıdığı halde adaya sokulanlardan dolayı artan suç olaylarından yakınıyoruz. Hepsi bu…”

Mehmet Terkan:

“Her şeyden önce, insan asla ayırmam. Benim için insan insandır ama bugün İngiltere’ye girmeye kalktığınızda, size şunları sorarlar: Nereye gideceksin, kimde kalacaksın, seni kim çağırdı ve cebinde kaç para var? Cebinde 5 TL ile Ercan’dan giriş yapanlar var. Elini kolunu sallayarak ülkeye girenler olduğu müddetçe, gerisini konuşmak boşuna zira suç işleyenlerin arasında yerli nüfusun oranı en fazla yüzde 10’dur.”

Bahattin Bayram:

“Adamlar, on dakika önce feribottan inmiş ve benimle Girne-Lefkoşa yolu pazarlığı yapıyorlar ve ‘sadece söyledikleri kadar’ paralarının olduğunu söylüyorlar. Bu adamlar, üç kuruşla bu ülkeye nasıl girdi? Zamanında polis, gelen turistten, kalınacak zaman zarfında yetecek miktarda para ibraz etmesini isterdi. Ne diyordu Denktaş? ‘Gelen de Mehmet giden de.’ Geçenlerde ne dedi oğul Denktaş? “Bunlar iyi günlerimiz.” Serdar Denktaş’la aynı fikirdeyim. Bunlar iyi günlerimiz.”

Ahmet Parlak:

“Suç oranlarındaki artışı tetikleyen neden, bozuk ekonomik yapı olabilir. Alım gücünün düşüklüğü zaten başlı başına bir stres kaynağıdır. Bu sorunun kaynağının yüzde 90’ının bu olduğunu düşünüyorum ama tek nedene de bağlamamak gerek. Söz gelimi yabancı öğrenciler… ‘Denetim de denetim’ diyorlar. Nasıl denetlenecek? Afrika’dan gelen adamın alnında mı yazıyor suçlu olduğu?”

Hasan Caymaz:

“Suç oranlarındaki artıştan aslında pek çok şey sorumlu. Hem ekonomik krizin yıkıcı etkilerinden hem de ülkeye girişlerdeki denetim eksikliğinden söz etmek mümkün. Denetim eksikliğini hele hiç sorma! İlla gecenin 11’inde mi yapılmalı bu denetimler? Gündüz de alkol muayenesi olamaz mı? 3. ülke öğrencileri zaten tam bir facia. Özellikle Afrikalıların yüzde 80’i buraya okumak için gelmiyor.”

Gültekin Tözün:

“Bence suç oranlarıyla ne ekonomik yapının bir ilgisi var ne de göçün. Dünya bugün globalleşiyor ama biz hâlâ ‘Türkiye’den geldiler suç arttı, Araplar geldi suç arttı, Hüseyinler geldi suç arttı…’ diye saçmalıyoruz. Suç, bir dünya sorunu ve bunun ana kaynağı da kapitalist büyük devletlerin yöneticilerinin sorumsuz politikaları sonucunda peydah olan kitle. Bu ülkeye gelen garibanın karışacağı en büyük suç, iki gram esrarla yakalanmaktır. Suçun daniskasını, devletle bağlantılı zenginler işler.”

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2018, 09:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75