Suçlarını kabul ediyor ama tutukluluk süresine itirazı var

banner37

90 gün içinde üç banka ve bir işyerine hırsızlık yapmak için giren Echzona Chukwuemeka Anadu’nun, tutukluluk süresi uzatıldı

Suçlarını kabul ediyor ama tutukluluk süresine itirazı var
banner90
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

Lefkoşa’da son üç aylık süreçte, üç banka şubesinin camlarını, bir işyerinin ise kilidini kırıp hırsızlık yapmak için giren ve güvenlik kameralarından tespit edilip, Gazimağusa’da yakalanan zanlı Echzona Chukwuemeka Anadu’nun tutukluluk süresi 7 gün uzatıldı.


“Bina açma”, “Kasti hasar”, “Bir cürüm işlemek kastıyla binaya girme” suçlamalarıyla tutuklanan zanlı dün sabah Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.


Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen dünkü ek tutukluluk duruşmasında KKTC Başsavcılığı adına Savcı Fuat Emirtaneoğlu, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görevli polis memuru Kazım Sevinç’i dinletti.


Mahkemede yeminli şahadet veren Sevinç, zanlı Echzona Chukwuemeka Anadu’nun Lefkoşa’da 23.09.2020 tarihinde Küçük Kaymaklı’da Gazeteci Kemal Aşık Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Türkiye İş Bankası’nın güneye bakan 3 bin TL değerindeki 240 x 210 cm ebatlarında 5 +5 Lameks emniyet camını kasten ve kanunsuz olarak kırarak kasti hasara uğrattığına vurgu yaptı.


Polis memuru Kazım Sevinç, zanlının 26.09.2020 tarihinde saat 21.15’te Lefkoşa Kemal Aşık Caddesi üzerinde faaliyet gösteren ve işletmeciliğini Selçuk Uluğ’un yapmakta olduğu Teknocell isimli telefon dükkanının doğuya bakan ana giriş alüminyum kapısının üzerindeki asma kilidini, suç işleme niyeti ile tasarrufunda bulunan demir kesme aleti ile kasten ve kanunsuz olarak kırıp, hasara uğrattığını kaydetti.


Olaylarla ilgili soruşturma kapsamında bölgedeki güvenlik kameralarının, kaydı incelenerek, zanlının önce eşkalinin ardından da kimliğinin tespit edildiğini belirten Sevinç, 02.11.2020 tarihinde Gazimağusa’da tespit edilerek, mahkeme emriyle tutuklandığını mahkemeye aktardı.


Polis memuru Kazım Sevinç, zanlının 27.09.2020 tarihinde 04.30-04.45 saatleri arasında Lefkoşa Küçük Kaymaklı bölgesinde faaliyet gösteren Capital Bank isimli bankanın batıya bakan ana giriş kapı kolunu çekerek, açıp, kapının altında bulunan zemine sabitlenmiş 30x10 ebatındaki bordür taşlarını yerinden söküp içeriye giriş yaptığına dikkat çekti.


banner134
Sevinç, zanlının, bankanın alarm ışığını söküp hasara uğrattığını ve pencereden çıkış yaptığını kaydetti. Sevinç, zanlının 31.10.2020 tarihinde saat 01.50’de Demirhan’da İbrahim Nuroğlu’nun sorumluluğunda bulunan Capital Bank’ın güneye bakan alüminyumdan mamul mutfak penceresinin parmaklıklarını tasarrufundaki demir kesme aleti ile kesip, bir cürüm işlemek kastı ile bankanın mutfak odası içerisine girdiğini anlattı.


Sevinç, zanlının, tavan kamerasını söküp, içeriden herhangi bir şey çalmadan, tekrar aynı yerden çıkış yaptıktan sonra bankanın batıya bakan alüminyumdan mamul kilitli durumdaki sürme pencereyi hasar yapmadan açıp, İbrahim Nuroğlu’nun ofisinin içerisine girdikten sonra herhangi bir şey sirkat etmeden aynı yerden çıkış yaptığını kaydetti.


Sevinç, zanlının tasarrufunda demir kesme aleti, eldiven ve iki adet 5 bin sterlin değerinde çek bulunduğunu kaydetti.


Tahkikatın çok yönlü devam ettiğini belirten Sevinç, salimen yürütülebilmesi için zanlının 7 gün tutuklu kalmasını talep etti. Zanlı, tutukluluk talebine itiraz etti ve “7 gün çok uzun olacak. Suçlamalar doğru. Hiçbirini reddetmiyorum” dedi.

Yargıç Temay Sağer, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının 7 gün tutuklu kalmasına emir verdi.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75