banner6

Suçlarla ilgili Komite'nin Kıbrıslı Rum Başkanı: Operasyondan haberim yok

banner37

Karma köy Pile’de önceki gün düzenlenen ortak/eşzamanlı kumarhane operasyonuyla ilgili Güney Kıbrıs’taki tepkiler dün, doruk noktasına ulaşırken, Kıbrıs Rum basınında bugün, konuyla ilgili çok sayıda haber yer aldı.

Suçlarla ilgili Komite'nin Kıbrıslı Rum Başkanı: Operasyondan haberim yok
banner99

Kıbrıs Rum gazeteleri, Suçlarla İlgili Teknik Komite’nin Kıbrıs Rum Eşbaşkanı Andreas Kapardis’in, operasyondan haberdar olmadığını, siyasi partilerin, Kıbrıs Rum hükümeti ile polisine, KKTC’nin dolaylı veya doğrudan tanınmasını sağlayacak icraatları nedeniyle tepki gösterdiğini ve Pile’nin Muhtarı Simos Mitidis’in, operasyondan duyduğu memnuniyeti aktardılar.

Simerini Gazetesi, her ne kadar Adalet Bakanı Yonas Nikolau operasyonun “ortak” değil “eşzamanlı” yapılmış bir operasyon olduğunu açıklamış olsa da, operasyonun yapılma saati ve gerçekleştirilme şeklinin, Kıbrıs polisi ile KKTC polisinin yaptığı eşzamanlı eylemin, koordineli ve önceden tasarlanmış olduğu konusunda hiçbir şüphe bırakmadığını yazdı.

Habere göre, Suçlarla İlgili Teknik Komite’nin Kıbrıslı Rum Eşbaşkanı Andreas Kapardis ise, “Radio Proto”ya yaptığı açıklamada, teknik komitenin hiçbir şekilde operasyona müdahil olmadığını ve kendisinin de, operasyonun yapılacağından haberinin olmadığını söyledi.

Siyasi partiler operasyonla ilgili Kıbrıs Rum Hükümeti’ne ve polisine tepkili

Gazete devamla, siyasi partilerden EDEK’in, Adalet Bakanlığı ile Suçlarla İlgili Teknik Komite arasındaki tutarsız açıklamalardan bahsederek, bu açıklamaların, Kıbrıs polisinin hareket yöntemi konusunda kafalarda soru işaretleri oluşturduğunu belirttiğini yazdı.

Habere göre EDEK, Kıbrıs polisinin, KKTC’nin dolaylı veya doğrudan tanınmasını sağlayacak faaliyetlerde bulunulmamasına yönelik tedbirleri alıp almadığı sorusunu yöneltti.

Dayanışma Hareketi Başkanı Eleni Theoharus ise, Suçlarla İlgili Teknik Komite’nin Kıbrıslı Türk Eşbaşkanı Hakkı Celal Önen’in “Birlikte bir operasyon yapılmadı demek, gerçeklere gözlerini kapatmak demektir” şeklindeki açıklamasına atıfta bulunarak, Adalet Bakanı Yonas Nikolau’nun “gözlerini kapatmaya” ve Kıbrıs polisinin KKTC polisiyle işbirliği yapmadığını vurgulamaya devam ettiğini söyledi.

Habere göre Theoharus, bu durumla ilgili izahat talebinde bulunarak, Adalet Bakanlığı, polisi ve hükümetinin, milli davayla ilgili kritik olan bir dönemde, KKTC’nin tanınmasını teşkil eden kabul edilemez ve tahrik edici faaliyetlerde bulunduğunu ifade etti.

Ekologlar-Vatandaşlar İşbirliği Hareketi de, Pile’deki kumarhane operasyonunun her ne kadar gerekli olsa da, akıllarda soru işaretleri oluşturduğunu ve Nikolau’nun yaptığı açıklamanın, kafaları daha da karıştırdığını açıkladı.

Hareketin açıklamasında, operasyonun KKTC tarafından “kullanılmasının” da söz konusu olduğu ifade edildi.

Mitidis operasyondan memnun

Bu arada, Pile Muhtarı Simos Mitidis de, köyün güvenliğinin 1974 yılından bu yana Birleşmiş Milletler tarafından sağlanıyor olmasına karşın, Kıbrıs Cumhuriyeti yasalarının geçerli olmaya devam ettiğini ve herhangi bir kişinin, gerekli izinleri almadan köye işletme açamayacağını söyledi.

Polisin köyde düzenlediği kumarhane operasyonunun ardından, köyde her şeyin normale döndüğünü ve köyde huzurun hâkim olduğunu belirten Mitidis, polisin bu operasyonu, köydeki iki toplumun uyum içerisinde bir arada yaşamasına rahatsızlık vermeden gerçekleştirilmesinin başarı olduğunu ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2016, 12:16
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104