banner6

Suçlu iadesi iyi çalışmıyor

banner37

Güney ve Kuzey arasında “yabancı uyruklu suçluların iadesi konusundaki” bir anlaşmaya varılsa da Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar için bu sorun hâlâ aşılamadı

Suçlu iadesi iyi çalışmıyor
banner99

Emine UYSAL

Ülkemizde çözümsüzlükten, (Kıbrıs sorunundan) kaynaklanan en ciddi sorunlardan biri olan iki tarafın suçları iade etmemesi kamu vicdanında yara açıyor.

Güney Kıbrıs, KKTC’nin uyuşturucu ve diğer ağır suçlardan olmak üzere talep ettiği 19 ayrı şüpheliyi (suçluyu) iade etmekten kaçınıyor.

Konuyla ilgili KIBRIS’a konuşan Suç ve Suçlara İlişkin Konular Teknik Komitesi Başkanı Hakkı Celal Önen, Kuzey Kıbrıs ile Güney Kıbrıs arasında, yabancı uyruklu suçluların, BM vasıtasıyla işbirliği içinde iadelerinin gerçekleştirildiğini ancak bu sorunun tümüyle aşılmış olmadığını belirtti.

Önen, “Güney Kıbrıs, Kıbrıslı Türkleri iade etmekten kaçınıyor. Sanki statümüzü yükseltiyorlar gibi algılıyorlar. Kıbrıslı Türklerin iadesi konusunda Rum tarafı bu yaklaşım içinde değil. Şuanda Rum tarafından istenen 19 kişi var. Bu 19 kişi narkotik ve diğer ağır suçlardan aranıyor ancak Rum tarafı iadeye yaklaşmıyor. ‘Benim de vatandaşımdır’ diyerek, iadeden kaçınıyor” dedi.

Konuyu KIBRIS’a değerlendiren hukukçular ise, KKTC’de suç patlaması yaşandığına vurgu yapıp, bu soruna derhal çözüm bulunması gerektiğine işaret etti.

Kızılduman: Hoş görülmesine veya kabullenilmesine imkan yok

Avukat Levent Kızılduman, Güney Kıbrıs’ta veya Kuzey Kıbrıs’ta ‘suç işleyenlerin’ sırf Kıbrıs sorunu sebebiyle elini kolunu sallayarak diğer tarafta gezmesinin, kamuya verilen zararın giderilmemesi ve zararın her geçen gün artarak devam etmesine neden olduğunu dile getirdi.

Kızılduman, bu durumun hiçbir insanın vicdanında hoş görülmesine veya kabullenilmesine imkanının olmadığına vurgu yaptı.

Kızılduman, “Kamu vicdanın suçluya verilecek ceza ile bir nebze olsun ferahlaması, yurttaşların adalete olan inancının perçinlenmesine sebep olur. Aksi durumda, unutmamak gerekir ki, mağdurların ailelerinde intikam alma veya adaleti kendilerince sağlama niyetinin belirmesine sebep olması ihtimal dâhilindedir ki bu başka suçların ortaya çıkması ve adalet anlayışının daha da zarar görmesinden başka bir şey değildir” dedi.

Kızılduman, şöyle devam etti:

“Meselenin vicdani boyutuyla ilgili şunu ifade etmek istiyorum. Ünlü düşünür Cesare Beccaria’nın dediği gibi ‘kamu yararının ağır bastığı cinayet gibi suçlarda, suçun ağırlık ölçütü topluma verdiği zarardır’. Ceza ise, yani insanları suç işlemekten vazgeçiren yaptırımların, suçun kamu esenliğine verdiği zararla ve insanları suça iten nedenlerle orantılı ve bu suretle etkili olması zorunludur. Yine Beccaria’ya göre ‘asıl olan hiçbir suçun cezasız kalmamasıdır. Verilen cezanın az veya çok olması her halükarda suçların cezasız kalmasından iyidir’.

Meselenin hukuki boyutuyla ilgili olarak ise temelde sorun cezai hükümranlık alanının yargılamada etkin olmasından kaynaklanmaktadır.”

“Federal polis birimi kurulmalı”

Avukat Levent Kızılduman, bu soruna derhal çözüm bulunması gerektiğine işaret edip, Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözümü beklemeden cinayet, tecavüz, terörizm ve organize suçlar gibi konu başlıklarında federal polis biriminin oluşturulması gerektiğini belirtti.

Kızılduman, “Yargılamalarda tahkikat makamının federal poliste olması alternatif bir çözüm olarak tesis edilebilir. Sorunun çözümü için sağduyulu niyet olduktan sonra çözüm mümkündür” dedi.

Erbilen: İki ülke birbirini tanımadığı sürece bu hukuksuzluk devam edecek

Avukat Erdaş Erbilen, hiçbir ülkenin vatandaşını, suç işlediği ülkeye iade etmediğini ancak suçun işlendiği ülkenin göndereceği dava dosyasıyla, yargılanmanın gerçekleşebileceğini anlattı.

Erbilen, “Örneğin eğer güneyde suç işleyen Kıbrıslı Türk ise, Güney Kıbrıs bizden iadesini isteyemez ancak yargılama burada yapabilir. Bize dosyayı gönderirlerse yargılama gerçekleşebilir” dedi.

Erbilen, geçmişte İngiltere’de suç işleyen Kıbrıslı Türklerin, İngiltere’den gelen emarelerle KKTC’de yargılandığını anımsattı.

Erbilen,“Maalesef iki ülke birbirini tanımadığı sürece bu sorun devam edecek. Hukuki açıdan iki ülke birbirini tanımadığı sürece bu hukuksuzluk devam edecek. Zaten memleket suç cennetine döndü. Suç işlemeye meyilli kişilere davetiye çıkarıyoruz. Kriminaller güneyde suç işleyip kaçsın kuzeye. Texas’da bile bu kadar korsan bir durum olamaz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2017, 10:49
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104