banner6

Sucuoğlu: 200 milyon TL politik bir rakam gerçeği yansıtmıyor

banner37

Sucuoğlu: 200 milyon TL politik bir rakam gerçeği yansıtmıyor
banner150

banner150

banner99

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, KIBRIS TV’nin konuğu oldu.  Tarihi geçmiş ilaçların değerinin 200 milyon TL olmadığını ifade eden Sucuoğlu bunun politik bir rakam olduğunu söyledi.

Haluk Yerli’nin sunduğu Sabah Ajansı programının konuğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, tarihi geçmiş ilaçların gerçek değerinin 200 milyon Türk lirası olmadığını, KKTC’nin ada ülkesi olması dolayısıyla ilaçların ihtiyaçtan daha fazla alındığı ve rakamın 30-32 milyon civarında olduğunu kaydetti.   Halkın gündeminde seçim olmadığını kaydeden Faiz Sucuoğlu,  ülkede yaşanan olağanüstü durumdan dolayı  vatandaşın ekonomik dertlerinin olduğunu dolayısıyla bu ortamda seçime gidilemeyeceğini savundu.  Önümüzdeki günlerde yeni projelerin açıklanacağını da duyuran Sucuoğlu, pandemi döneminde iş gücünün de kayıt altına alındığını ve önümüzdeki günlerde bu verilerinde paylaşılacağını duyurdu. Pandemi döneminde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak 48 bin 651 kişiye destekte bulunulduğunu da hatırlatan Sucuoğlu, 9 bin hatalı başvuru olduğunu bunların bir kısmının devletin parasını haksız bir şekilde almaya çalıştığını ve tespit edilenlerin polise bildirileceğini kaydetti.

200 MİLYON TL POLİTİK BİR RAKAM GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, tarihi geçmiş ilaçların değerinin çarpıtıldığını vurguladı.  İlaç konusunun politik bir hale dönüştürüldüğünü kaydeden Sucuoğlu şunları aktardı,  “Ada ülkesi olması sebebiyle belli ilaçlar söylenen ihtiyacın üzerinde alınır. Ani bir durum gelişirse ana kıtadan getirilmesinde bir sıkıntı olursa diye. Bunlar bilerek belli bir ihtiyacın üzerinde alınır. Bunlar miladı dolduğu zaman kaldırılır.  Bazı parti başkanı arkadaşlar ille 200 milyon… ille 200 milyon anlatmamıza ve bilmesine rağmen sağ olsun Erhan Bey bunu  bilmesine rağmen politik bir şekilde kullandı. Meclis soruşturması da bu şekilde başladı.  Sanıyorum Dp ile birlikte verdiler.  Ben o zamanda söyledim böyle bir rakam yoktur. Zaten araştırsanız da bulamayacaksınız çoğunun etiketleri düşmüştür üstlerinden veya okunamaz dolayısıyla hangi yıl kaç paraydı onu da tespit edemezsiniz. Bir antibiyotik 15 sene önce 5 liraysa şu anda 50 liradır siz hangisini alacaksınız? Ortalama ilaç sarfiyatına baktığınız zaman ve bunun şu kadarı ancak atıl olabilir mantık dahi yürütseniz. Zaten rakam 30-32 milyon olabilir 20 yıllık. Bu 200 milyonu bazı arkadaşlar politik olarak söylüyorlar. Yanlış bilgilerle bunu iddia etmek çok doğru bir şey değil. Konunun Türkiye gündemine dahi geldiğini, bu durumunda ülkenin prestijini zedelediğini dile getiren Sucuoğlu, “Bu 20 yıl içerisinde bütün partiler orada görev aldı ama burada amaç herhangi bir politik adresi yıpratmanın ötesinde yanlış bilgilerin farklı şekillerde yorumlanması ve protokoller imzalanıyor belli aralıklarla TC ile siz hala daha 200 milyondur diye iddia ederseniz bu tabi hem doğru bir rakam değil hem de tartışma açar. Ve nitekim de açtı o tartışmayı Ankara’da. Demek ki bunlar hiçbir şeyi beceremiyor anlamında halbuki böyle bir rakam söz konusu bile değil ama bunu bazı arkadaşlar anladı. Bazı arkadaşlar anlamamakta ısrar ediyor. Ama sonuç zaten belli bir şey çıkmadı” ifadelerine yer verdi.

KRİZ DERİNLEŞİRSE SEÇİMLER YENİDEN ERTELENEBİLİR

KKTC gündeminin pandemi ve ekonomik kriz olduğunu dolayısıyla vatandaşın gailesinin Cumhurbaşkanlığı seçimleri olmadığını kaydeden Sucuoğlu, Cumhurbaşkanlığı seçimlerin ertelenmesini doğru ir karar olarak nitelendirdi. Sucuoğlu ‘Kriz derinleşirse tabi ki ertelenebilir’ diyerek ekonomik krizin devam etmesi durumunda cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yeniden ertelenebileceğini iddia etti ve sözlerini şöyle sürdürdü; “Şu anda insanların gailesi tabi ki pandemidir ve ekonomik krizdir. Dükkanlarını açtığı zaman müşteri gelip gelmeyeceğidir, dükkanlarının devam edip etmeyeceğidir, ne zaman kapatacağıdır bu ortamda siz neyin seçimini yapaksınız?  Hiçbir şekilde anlamlı olmaz doğrudur zaman Nisan sonunda doldu. Olabilir Olağanüstü bir durum söz konusudur. YDP dışında diğer partilerin onay verdiğini bu süreç içerisinde Cumhurbaşkanlığı seçiminin ertelenmesi bana göre doğru bir karardır. 

YENİ AÇILIMLAR KAPIDA

Yeni projelerin kapıda olduğunu ve önümüzdeki günlerde bunlarında açıklanacağını aktaran Sucuoğlu, “Yeni bir açılım için çalışıyoruz.  Yeni bir iş gücünü destekleme anlamında sürekli bir hareket var. Özellikle bakanlıklardaki proje bazı çalışmalının belli bir ekip tarafından yürütülmesi, bu konuda tecrübe sahibi ekiplerin olması demek ekipleriniz gülüyse sizde güçlüsünüz demektir.  Biz çerçeve çizeriz.  Çerçeveyi doldurma bu işi uzmanlarına bırakırız. Esas içini dolduran çalışma arkadaşlarımızdır. Bugün itibari ile 48 bin 651 kişiye ödeme yapıldı ve bitti. Bundan sonra yüzde ikilik-üçlük itirazı olan kişiler tek tek müracaat edilecek hakkıysa verilecek.  9 bin hatalı müracaat tespit ettik. Bunların açılımını yapacağız. Bir kısmını polise vereceğiz isteyerek yapanlarda var devletten gayri yasal para alma anlamında ki bu rakam 13 buçuk milyondur.  Bu 9 bin kişi tespit edilmeseydi devlet hakkı olmayan 9 bin insana 13 buçuk milyon dağıtacaktı büyük bir rakam. Casinolar komiteye sevk edilmiş bir yetkidir. Birlik ve maliye arasındaki problem çözülürse o yetki kullanılacak.  Güncel olarak 63 bin 500 müracaat istatistiksel olarak paylaşacağız. Nedir, kimdir, hangi sektördedir ilk defa böyle bir tablo çıkıyor.  Bize öğreti de verecek neyin ne olduğunu göreceğiz bu kadar taze bir veri yok elimizde. Yerel iş gücünü destekleme anlamında kısa bir süre sonra projeyi daha açıklıyoruz. Yabancı uyruklu olup da seferler olup da çalışma olanağı yoksa işte durduran işveren ve bizlerinde yardımıyla yurt dışına yollama şartını koyuyoruz. Ben seni işten attım, aç susuz sokaklarda kal yaklaşımını engelliyoruz. Şuana kadar engelledik, engellemeye de devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2020, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104