banner6

Sucuoğlu-Atun restleşmesi, hükümete ‘şartlı istifa’ getirdi

banner37

Sucuoğlu-Atun restleşmesi, hükümete ‘şartlı istifa’ getirdi
banner150 banner151 banner143

Ahmet KARAGÖZLÜ

   KKTC’de 23 Ocak 2022 tarihinde gerçekleştirilen erken genel seçimlerin ardından bir türlü siyasi istikrar sağlanamadı.

   Ülkede akaryakıttan tüp gaza, elektrikten temel gıda maddelerine kadar hemen her şeye yapılan zamların altında ezilen halk, iş yapamaz, üretemez duruma gelen kamu ve özeldeki tüm sektörler, yaşanan ekonomik girdap ve kaosun sonlandırılması için çare beklerken, yaklaşık 2 ay önce kurulan hükümetin kabinede ikinci kez değişiklik yapmak istemesi ve buna bağlı olarak Cumhurbaşkanlığına ‘şartlı istifasını’ sunması ‘ya sabır’ dedirtti.

   Başbakan Sucuoğlu ile Maliye Bakanı Sunat Atun arasında bir süreden beri devam eden gerilim hükümet krizine dönüştü.

   Elektriğe zam indirimi ve alkolde fon artışının düşürülmesiyle başlayan gerginlik, Sucuoğlu’nun EL-SEN’le imzaladığı anlaşma metniyle arttı. Eleştiriler ve peşi sıra gelen “yalanlama” açıklamaları ipleri gerdi.

   Başbakan Sucuoğlu, Cumhurbaşkanı Tatar’la her Salı olduğu gibi dün gerçekleştirilen rutin görüşmesi sırasında bir süredir sorun yaşadığı Maliye Bakanı Sunat Atun’un görevden alınması yazısını sundu. Tatar ise bu değişikliği değerlendirmek istediğini belirtti, ancak olumlu veya olumsuz herhangi bir geri dönüş yapmadı.

   Bunun üzerine Başbakan Sucuoğlu, öğleden sonra Cumhurbaşkanlığı’na ikinci bir yazı göndererek hükümetin ‘şartlı istifasını’ sundu.

   UBP Genel Başkanı, Başbakan Faiz Sucuoğlu, ayrıca dün gece UBP MYK’sını ‘acil toplantıya’ çağırdı.

   UBP’nin Lefkoşa’daki Genel Merkez Binası’nda saat 22.45 sıralarında başlayan toplantı gece geç saatlere kadar sürerken, krizin göbeğindeki Maliye Bakanı Sunat Atun’un haricindeki tüm UBP’li bakan ve milletvekilleri ile çok sayıda partili parti binası önünde toplanarak Sucuoğlu’na destek verdi.

   UBP MYK toplantısı sonrasında basına açıklama yapan Başbakan Sucuoğlu, UBP-DP-YDP Koalisyon Hükümeti ortakları olarak dün saat 11.00 sıralarında Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a ilk taleplerini (Atun’un görevden alınması) yazılı olarak ilettiklerini yanıt alamayınca da saat 16.30 sıralarında ikinci kararlarıyla ilgili (şartlı istifa) yazıyı Cumhurbaşkanına sunduklarını söyledi. Cumhurbaşkanı’nın vereceği karara göre değerlendirmelerini yapacaklarını ve yollarını çizeceklerini ifade eden Sucuoğlu, Sunat Atun ile ilgili olarak da UBP MYK’sının bugün yeniden toplanacağını, disiplin kuruluna verilip verilmeyeceği konusunu da karara bağlayacaklarını belirtti.

Sucuoğlu: Disiplin olmazsa, parti zarar görür

   UBP Genel Başkanı, Başbakan Faiz Sucuoğlu, genişletilmiş MYK toplantısının ardından açıklama yaptı.

   Sucuoğlu, MYK’da alınan kararların çok büyük destek gördüğünü belirterek, Cumhurbaşkanı Tatar’ın atacağı adıma göre ne yapacaklarına karar vereceklerini, ayrıca Cumhurbaşkanı’nın kararına saygı duyacaklarını söyledi.

   MYK toplantısına katılımın oldukça fazla olduğunu ifade eden Sucuoğlu, toplantıda yaşanılan sürecin değerlendirildiğini dile getirdi.

   UBP’nin bir bütün olduğunu, zaman zaman ufak tefek anlaşmazlıkların olabileceğini belirten Sucuoğlu, “Bunu öteleştirme, yok sayma anlamında söylemiyorum ama disiplin şarttır. Disiplin olmazsa, otorite olmazsa partinin zarar göreceği de ciddi bir gerçektir” dedi.

   Sucuoğlu, isim vermeden Maliye Bakanı Sunat Atun’a işaret ederek “Parti içerisinde partiye ciddi boyutta zarar verebilecek hatalar arkadaşlar uyarılır, icap edilirse atılırlar da… Bunu daha önce yaptık. Önümüzdeki süreçte de gerekirse yapılır” şeklinde konuştu.

   Kimseyi öteleştirmek, uzaklaştırmak veya kutuplaştırmak gailelerinin olmadığının altını çizen Sucuoğlu, şöyle devam etti:

   “UBP bir bütündür, bir yaprağın düşmesi dahi bizi üzer. Zaten bu kadar gündür sabırla belli konularda çaba harcamamızın sebebi de budur.

   Çünkü UBP’de her yaprak bizim için önemlidir. Ama bu yaprağında başka yapraklara ya da ağaca zarar vermesine asla ve asla müsaade etmeyiz.”

   Başbakan Sucuoğlu, UBP-MYK’sının bugün yeniden toplanacağını, Atun’un Disiplin Kurulu’na verilip verilmeyeceği konusunu da karara bağlayacaklarını belirterek, Cumhurbaşkanı Tatar’ın alacağı kararın ardından usul ve tüzüğün öngöreceği şekilde gerekeni yapacaklarını söyledi.  

   UBP’de yaşanan sürecin perde arkasını da anlatan Sucuoğlu, dün saat 11.00 gibi diğer koalisyon ortaklarıyla birlikte Cumhurbaşkanı Tatar’ı ziyaret ettiklerini ifade etti.

   Sucuoğlu, Tatar’a aldıkları kararı yazılı olarak tebliğ ettiklerini, ancak cevap alamadıkları için saat 16.00’da bu kez de “şartlı” istifa kararlarını kendisine yazılı olarak bildirdiklerini dile getirdi.

   Sucuoğlu bir soru üzerine UBP’nin başında olmaya devam edeceğini belirterek, aldıkları kararlardan geri adım atmayacaklarını vurguladı.

UBP-MYK’dan Sucuoğlu’na tam destek

   UBP Genel Başkanı Başbakan Faiz Sucuoğlu’nun basına yaptığı açıklamanın ardından, UBP Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu, MYK’da alınan kararları açıkladı.

   Hasipoğlu’nun okuduğu açıklamanın tamamı şu şekilde:

   “Ulusal Birlik Partisi (UBP) olarak son siyasal gelişmelerin değerlendirildiği genişletilmiş MYK toplantısına bakanlar, milletvekilleri, MYK üyeleri ve ilçe başkanlarını katıldı.

   Toplantı sonucunda Genel Başkan ve Başbakan Dr. Faiz Sucuoğlu’na oybirliğiyle tam destek verilmiş ve Genel Başkan’ın önderliğinde birlik ve beraberlik bir kez daha vurgulanmıştır.

   Hatırlanacağı üzere partililerimizin teveccühü ile Dr. Faiz Sucuoğlu yüzde 60 oy oranıyla Genel Başkan seçilmiştir. Genel Başkanımız partinin başında milletvekilliği erken genel seçimini yaşamış ve hep birlikte 24 milletvekili ile seçim zaferi kazanmıştır. Halkımızın iradesi ile hükümeti oluşturmuştur.

   Başbakanın vizyonuna uyum sağlama konusunda zorlanan arkadaşımızın görevden alınması iradesine tam destek verilmiştir.

   Cumhurbaşkanlığı’na sunulan iradenin ivedi bir şekilde değerlendirilmesini bekliyoruz.”

Kabinede “ikinci” değişiklik talebi

   UBP Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu başkanlığında 21 Şubat 2022 tarihinde kurulan UBP-DP-YDP hükümetinde dün ikinci kez “kabine” konusunda kriz yaşandı.

   Hükümet kurulduğunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevini alan UBP Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu’nun 9 Mart 2022 tarihinde istifa etmesiyle kabinede ilk değişiklik yapıldı.

   Cumhurbaşkanı Tatar’ın onayıyla Hasipoğlu’ndan boşalan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na Dışişleri Bakanı Hasan Taçoy; Dışişleri Bakanlığı’na ise Tahsin Ertuğruloğlu getirildi.

   Başbakan Sucuoğlu, dün de bu kez Maliye Bakanı Sunat Atun’un görevden alınmasını için Cumhurbaşkanlığı’nın yolunu tuttu. Sucuoğlu’nun bu hamlesiyle kabinede “2 ayda 2’nci kez” değişiklik talebi yapılmış oldu.

EL-SEN’le yapılan anlaşma bardağı taşırdı

   Başbakan Sucuoğlu ile Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN) arasında imzalanan anlaşma metni kabinedeki ipleri gerdi; olay pazartesi günkü Meclis oturumuna da damga vurdu.

   Pazartesi günü gerçekleştirilen oturumda Başbakan Sucuoğlu ile Maliye Bakanı Atun’un ‘farklı’ açıklamaları eleştiri konusu oldu.

   Başbakan Sucuoğlu, Ankara ziyaretinin ardından bir süredir eylemlerine devam eden KIB-TEK çalışanlarının Teknecik Elektrik Santrali’ni kapatma kararı aldığını, ancak EL-SEN’in Maliye Bakanı Atun’a ulaşamaması üzerine “ülke karanlıkta kalmasın” diye sendikayla anlaşmaya imza attığını söylemişti.

   Maliye Bakanı Sunat Atun ise Meclis kürsüsünden, “Başbakan, ‘Maliye Bakanı’na ulaşılmadı’ dedi ancak bana ulaşıldı” ifadesini kullanarak, EL-SEN ile anlaşma imzalanmasını doğru bulmadığı için metni imzalamadığını ifade etmişti.

   Tüm bu gelişmeler de Sucuoğlu ile Atun arasında bardağı taşıran son damla olmuştu.

Fotoğraflar: Özmen YILANCILAR

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2022, 12:20
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110