Sucuoğlu: Ay sonu itibari ile Türkiye’ye Ön İzin açılıyor

banner37

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, KIBRIS TV’nin konuğu oldu. Pandeminin beraberinde getirdiği ekonomik sıkıntılara değinen Sucuoğlu, özel sektörde önümüzdeki ay sistemin rayına oturacağına aktardı.

Sucuoğlu: Ay sonu itibari ile Türkiye’ye Ön İzin açılıyor
banner90
banner99

 Sibel Kolçak’ın sunduğu Gün Ortası programının konuğu olan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Bakan Sucuoğlu, pandeminin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ekonomik sıkıntılara yol açtığını vurguladı ancak özel sektörde arzın yüksek talebin ise az olduğunu, iş verenin arzının yüksek olmasının da özel se4ktörde maaş ve istihdam konusunda yaşanan sıkıntıların yavaş yavaş giderilmesini sağlayacağına dikkati çekti. Bakan Sucuoğlu,  Önümüzdeki ay iş sektöründe düzelmelerin olacağına dair umut belirtti.

Çalışma izinleri, sosyal sigortalar ve pandeminin getirdiği işsizlik verilerinden yola çıkan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, çalışma izinleriyle ilgili resmi verileri aktardı.  Bakan Sucuoğlu, 1 Mayıs ile 30 Haziran tarihleri arasında işten durdurulan bin 936 KKTC vatandaşı, bin 848 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu, diğer ülke vatandaşlarından ise 624 kişi olarak kayıtlara geçtiğini aktardı.  Yine aynı tarihlerde ise bin 732 KKTC vatandaşının ve 180 üçüncü ülke vatandaşının iş bulduğunu belirten Sucuoğlu, ‘Türkiye Cumhuriyeti’nde belli sıkıntılar var. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı 500 kişi bu dönemde iş buldu.  Ancak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup burada olanların büyük bir kısmı Türkiye’ye geri döndü’ dedi.

 44 bin kişinin çalışma iznin uzatıldığını 12 bin kişinin ise bu dönemde yatay geçiş yaptığını dile getiren Bakan Sucuoğlu, “Totalde 30 bine yakın vatandaşımız da çalışıyor. Alt alta koyduğunuz zaman belli bir dengede gidiyoruz. Geçici işsizlik başvurusu 836, Ağustos ayı itibari ile işsizlik ödeneği alan vatandaş sayımız 293.  Bir yıl önceki Ağustos’la kıyasladığımızda 104 şu anda 293” ifadelerine yer verdi.

Özel sektörde arz ve talep oranlarına bakıldığında arz oranın daha yüksek olduğuna dikkat çeken Bakan, “Arz ve talep olayında talep fazlalığı, arz azlığı. Ki bunun karşılığında da çalışanın maaşı artıyor bizimde görmek istediğimiz buydu. Ay sonu itibari ile büyük bir aksilik olmazsa Türkiye’ye ön izin olayını açıyoruz. Usulüne uygun bir şekilde izinler verilecektir” şeklinde konuştu.

banner134
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilen bin beş yüz liralık ek desteğin devam ettiğini aktaran  Sucuoğlu,  Şans oyunları sektöründe çalışanların geriye dönük iki aylık ödenekleri taksi sürücülerine geriye dönük ödemelerinin yapılacağını aktardı ve şunları kaydetti ;“Temmuz ayı itibari ile turizm ulaştırma ve turizme bağlı acenteler olmak üzere  bunlara önümüzdeki süreçte 31 Aralık’a kadar destek vereceğiz” dedi ve küçük esnafa verilecek desteğin geriye dönük ödemelerinin bu ay yapılacağını şu sözlerle ifade etti,  “22 Ağustos’ta bitecek bir müracaat var. 4+1 dediğimiz küçük esnafa vereceğimiz 2 bin TL’ik hibe başvurusu. Online yapılıyor. Sigorta web sitesinden iş verenler müracaat edebilir. İş veren +4 kişiye kadarsa çalışan her ay 2 bin TL olmak üzere totalde 8 bin TL2lik hibe yardımını alabilecekler. Başvurular, 7 bin civarına ulaştı devam ediyor. Bunlar değerlendirilecek. Temmuz- Ağustos ödenecek. Eylül- Ekim ise ileri dönemlerde ödenecek.”

Üniversite kadrolarında pandemi döneminde oluşan sıkıntılara da değinen Sucuoğlu bu dönemde üniversitelerin kapalı sektör arasında sayılmadığını dolaysıyla akademik kadroya ek ödenek verilmediğini ancak yeni yapıla düzenlemelerle kısmi çalışan yüzde 30’luk idari kadroya yönelik bin beş yüz liralık ek ödemelerin yapıldığını aktardı. Sucuoğlu, “Üniversitelerde yüzde 70 akademik, yüzde 30’da idari kadrodur. Akademik kadroda bir sıkıntı yok. Esas sıkıntı idari kadrodadır. Orada da biz üniversitelere kısmi çalışmaya başvurma olanağı sağladık.  Üniversiteler, şu aşamada böyle bir personele belli ölçüde ihtiyaç olduğunu belirtti. Biz de dedik ki ,’hayır, istihdam anlamında devam ettirin’ bazı üniversiteler başvurmuştur. Yüzde 30’luk idari kadroya da kısmi çalışmayı uyguluyoruz ki en azından istihdam anlamında sağlama yapılsın. Doğrudur, onlar kapalı sektör olarak kabul edilmediği için bin 500 TL destek verilmemiştir” dedi.

Sigorta primleri ile ilgili de açıklama yapan Sucuoğlu, yüzde 26’luık sigorta primlerinde hükümetin ve bakanlığın yüzde 17’lik bir destek verdiğinin altını çizdi.  Bu uygulamanın bir yıl boyunca devam edeceğini ifade eden Bakan Sucuoğlu iş verenin rahatlayacağını ve istihdamın da devamını sağlayacağını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2020, 16:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
Covid Affı gelmeli
Covid Affı gelmeli - 8 ay Önce

Cazali durumdaki herkese af gelsin
En büyük yardım bu olur.

Komik
Komik - 8 ay Önce

Sayin bakan turizim diyorsunuz ama rensturant yok bizler neden yoktur saten yarim maas aliyoruz bizim gunahimiz ney acaba yiyecek icecek sökturunde calismak mi unutma yin sayin bakan bir rensturanta gittiginde sana gorson hizmet ediyor

SIRADAKİ HABER

banner111

banner75