Sucuoğlu ile Taçoy, ikinci tura kaldı

banner37

UBP Kurultayı’nda genel başkanlık için 5 aday yarıştı, adaylardan biri salt çoğunluğu alamadığı için ikinci tur sonucu çıktı

Sucuoğlu ile Taçoy, ikinci tura kaldı
banner90
banner8

İkinci tur 7 Kasım’da… Ulusal Birlik Partisi’nin 11. Olağanüstü Kurultayı’nda toplam 6 bin 801 oy kullanıldı. Faiz Sucuoğlu 2 bin 706, Hasan Taçoy 2 bin 102, Nazım Çavuşoğlu 691, Dursun Oğuz 688 ve Ünal Üstel 575 oy aldı. 39 oy geçersiz sayıldı. Bu sonuca göre, adaylardan hiçbiri salt çoğunluğu alamadığı için ikinci turda en çok oyu alan Faiz Sucuoğlu ile Hasan Taçoy yarışacak.

Erol KANLIADA

Ülkemizin en köklü siyasi partilerinden olan Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) 11. Olağanüstü Kurultayı, dün yapıldı. Yaklaşık 12 bin delegesi olan UBP Kurultayı’nda Genel Başkanlık için Hasan Taçoy, Dursun Oğuz, Faiz Sucuoğlu, Nazım Çavuşoğlu ve Ünal Üstel yarıştı.


Kurultayda oy verme işlemi saat 20.00’de tamamlandı. Tasnif işleminin ardından sayıma geçildi.


Toplam 6 bin 801 oyun kullanıldığı kurultayda; Faiz Sucuoğlu 2 bin 706, Hasan Taçoy 2 bin 102, Nazım Çavuşoğlu 691, Dursun Oğuz 688 ve Ünal Üstel 575 oy aldı. 39 oy geçersiz sayıldı.


Bu sonuca göre, adaylardan hiçbiri salt çoğunluğu alamadığı için ikinci turda en çok oyu alan Faiz Sucuoğlu ile Hasan Taçoy yarışacak.


Divan Başkanı Zorlu Töre, ikinci turun 7 Kasım’da olacağını açıkladı.

Adım adım kurultay


UBP’nin 11. Olağanüstü Kurultayı, dün Atatürk Spor Salonu’nda yapıldı.
 


Günlerdir büyük bir merakla beklenen UBP Kurultayı’nda genel başkanlık için 5 aday yarıştı.


Nisap sağlanamaması nedeniyle bir saat gecikmeyle başlayan kurultay, adayların üzerinde uzlaştığı Zorlu Töre, Yasemin Öztürk, Salih Can Doratlı, Emine Uzun ve Şahap Aşıkoğlu'nun yer aldığı divanın oluşturulmasıyla devam etti.


Geniş katılımla başlayan kurultayda adaylar, taraftarlarının büyük sevgi gösterileriyle karşılandı.


Kurultayda UBP Onursal Başkanı, 3'üncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve eşi Meral Eroğlu da oyunu kullandı.


UBP Başkan Vekili Ersan Saner’in kurultayın açılış konuşmasını yapmasının ardından Divan Başkanı Zorlu Töre, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın mesajını okudu.

Tatar, UBP Olağanüstü Kurultayı’na mesaj gönderdi


Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, UBP Olağanüstü Kurultayı’nın ülke için güzel sonuçlar getirmesini diledi.

banner134
Tatar, UBP 11. Olağanüstü Kurultayı’na gönderdiği mesajda, iki yıl önce Ulusal Birlik Partisi Kurultayı’nda Genel Başkan seçildiğini hatırlatarak, kurultay sonrasında hemen işe koyularak, söz verdikleri gibi 7 ay sonra partiyi iktidara taşıdıklarını hatırlattı.

Söz konusu iktidar döneminde benzeri yaşanmamış zorluklarla karşılaştıklarını belirten Tatar, tüm dünyayı saran bir salgın sürecinin KKTC’de de etkili olduğunu ifade ederek, başarılı çalışmalar, alınan tedbirler ve Türkiye’nin katkısıyla sıkıntıları asgari düzeyde tutmayı başardıklarını kaydetti.


Tatar, Türkiye ile iki “İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü” imzalayarak ülkeye 3.2 milyar TL kaynak sağladıklarını, temaslar sonucu TC’nin bugünlerde bitirilmesi planlanan bir acil durum hastanesi inşa ettiğini, Anavatan Türkiye ile bozulan, sarsılan ilişkileri güzel ve verimli bir noktaya taşıdıklarını ifade etti.

Tatar, şöyle devam etti:


“İki devletli çözümü gündem yaptık, Kapalı Maraş’ın Taşınmaz Mal Komisyonu marifeti ile açılması yönündeki planımızı yürürlüğe koyduk. Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmayı hedef yaptık ve sizlerin çalışkanlığı, halkımızın takdiri ile başardık.

Artık, anayasal çizgide, tarafsız, tüm halkımızı kucaklayan bir Cumhurbaşkanı olarak görevimin başındayım. Ortaya çıkacak hükümetlerle iş birliği içinde ülkeyi daha ileri noktalara taşımak, Kıbrıs konusundaki hedeflerimize ulaşmak için canla başla çalışacağız.”

UBP’nin kendisi ve ülke için çok önemli olduğunu belirten Tatar, 11. Olağanüstü Kurultay’da Genel Başkanlık için aday olanlara başarı dileyerek, “İnşallah bu kurultay demokrasimiz ülkemiz için en güzel sonuçları doğuracaktır. Bu duygu ve düşüncelerle herkese en sıcak selam ve sevgilerimi iletir, tümünüzü muhabbetle kucaklarım.” ifadelerini kullandı.

Saner: Yaşasın UBP


UBP Başkan Vekili Ersan Saner, kurultayın açılış konuşmasında, ilk olarak İzmir'de meydana gelen depremden duyduğu üzüntüyü dile getirerek, Türk halkına başsağlığı diledi, böyle acıların yaşanmamasını temenni etti.


Saner, ülkenin zor günlerden geçtiğini ancak UBP'nin zor günlerin partisi olduğunu, her zaman halkın yanında ülkenin gelişmesi için çalıştıklarını ve birlik beraberlik içinde de çalışmaya devam edeceklerini söyledi.


Ersan Saner, kurultayda kullanılacak her oyun ülkeye ve partiye hayırlı olmasını temenni ederek, kurultaydan çıkacak galibin UBP olacağını ve seçilecek kişinin her zaman yanında yürüyeceklerini vurguladı.


Hep birlikte aydınlık günlere yeni bir geleceğe yürüyeceklerini ifade eden Saner, "Yaşasın Ulusal Birlik Partisi" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75