Sucuoğlu: Sadece UBP’li bir bakanın mı suçu var?

banner37

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, Kıbrıs TV'de Haluk Yerli'nin sunduğu Sabah Sabah programının konuğu oldu. Kıbrıs TV'de Sabah Sabah programında konuşan Sucuoğlu, kabine değişikliğinde görevden alınma iddialarına ilişkin açıklamalarda bulunarak. ‘Yaşadığımız süreç tek kelimeyle ifade edilebilirdi, hayalkırıklığı…” dedi.

Sucuoğlu: Sadece UBP’li bir bakanın mı suçu var?
banner99

Haluk Yerli’nin sunduğu Sabah Sabah programını konuğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, jet krizi ile başlayan süreçte kabinede bakan değişikliğine giderken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda da değişime gidileceği iddialarına ve bakan değişikliğinde adının geçmesine yönelik yapılan hareketin yanlış olduğunu dile getirdi.  Bakanlığımızla ilgili bir sıkıntı var ise bize bir telefon edilmesi yeterliydi, gerekçeleri sunulduğu taktirde seve seve görevimi sona erdirirdim dedi.  Yaşanan süreçte mantık ve duygusal açıdan ikileme düştüğünü aktaran Bakan Sucuoğlu, UBP’nin KKTC’inde gövde olduğunu, UBP içerisinde yaşanan krizin ülkeyi de etkilediğini aktardı. Sucuoğlu ‘biz bunun örneğini 2013’te yaşadık, UBP içindeki çalkantı direkt olarak ülkeyi etkiler’ dedi. 

İSTİFAYI DÜŞÜNDÜM

Bakan Sucuoğlu, “Yanlış yapılan bir hareket daha doğrusu gereksiz. Böyle bir olayda bir sıkıntı varsa bize bir telefon edilmesi yeterliydi. Bizi tanıyan bilir biz görevi devretmede bir tereddüt yaşamazdık Parti bütünlüğü ve içerisinde sıkıntı yaratmama adına irdelememek gerekir. Ciddi ve gereksiz gerginlikler söz konusu oldu. Bu yaşandı ve bitti.  Doğrusu istifa düşüncesindeyim. Bir tarafta duygu diğer tarafta da mantık vardı. Basın bildirisini de iyi okuyan çok iyi anlar o kırgınlığı ve mantığı” dedi.

UBP’DEKİ ÇALKANTI DİREKT OLARAK ÜLKEYİ ETKİLER

Açıklanan yeni ekonomik pakette de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının önemli bir oktada olduğunun altını çizen Sucuoğlu, değişim olsaydı hizmet anlamında sıkıntılı bir döneme girileceğini ifade etti ve şunları kaydetti,  “İkinci pakette de en önemli görevler yine bize düşüyor. Yani veren bakanlık Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’dır.  Hizmet anlamında kesintiye uğranılacak bir döneme girilecekti.  İkincisi de UBP’nin birlik ve bütünlüğünün sıkıntıya girdiği her dönemde KKTC’de de sıkıntıya giriyor. Ekonomik ve politik anlamda UBP gövdeyi teşkil ediyor bunun acı örneğini 2013 yılında yaşamıştık. Partinin nerelere geldiğini, yüzde 50’ye yakın oy kaybedip tarihinde en düşük milletvekili sayısı çıkardığı bir süreç olmuştu. Bir kere o sorumluluğu da düşünerek, parti içerisinde yine böyle bir gerginliğin hem de böyle bir çatlağın partiye büyük zarar vereceğini gördüm. Ama esas olarak UBP’deki çalkantı direkt olarak ülkeyi etkiler. Hep öyle olmuştur geçmiş dönemlerde.

banner134
HAYAL KIRIKLIĞIMIN EN BÜYÜK SEBEBİ…

Duygu ve mantığın muhasebesini yaparken vazo kırıldı ve hiçbir şey olmayacak cümlesinde ne kast ettiniz sorusuna da yanıt veren Sucuoğlu, “Çok kolay, bir cümle ile açıklayayım hayal kırıklığı.  Belli konularda tahmin ettiğiniz gibi değil bazı şeyler. Bizim için tabi dostluk kardeşlik hep önde oldu. Hayatım boyunca da öyleydi ama hayal kırıklığımın en büyük sebebi bu. Dost gördüğünüz, bildiğiniz çevrelerin bu tavırları bizi çok üzdü.  Öyle bir iddia kesinlikle söz konusu değil dendi ama biz kendi üzerimizden değil genelden konuşalım, özelleştirmeden. Sebebi olması lazım, ciddi bir hata yapmıştır, yüz kızartıcı bir olay olmuştur, bakanlıkta çok ciddi bir başarısızlık ve dağınıklık vardır.  Kişi yanlış işler yapıyordur gibi bir sebep olması lazım.  Birini görevden alırken neden aldığınızı neden almayı düşündüğünüzü veya neden değiştirmek istediğinizi mantıklı bir şekilde açıklamanız da gerekir.”

SEÇİM YAKLAŞTIKÇA SİYASİ ARENA DAHA DA KIZIŞACAK

Seçim arifesinde olunduğu için siyasi gerginliklerin de  ayyuka çıkabileceğini ve ilerleyen zamanlarda siyasi ortamın daha da kızışabileceğini sözlerine ekleyen Bakan Sucuoğlu,  Şu bir gerçek şu anda Sayın Cumhurbaşkanı doğal olarak aday, Başbakan aday, Başbakan yardımcısı aday, iki muhalefet parti başkanı aday dolayısıyla siyasi salvolar olacak.  Seçim yaklaştıkça daha da kızışacak.  Siyasi platformda hiçbir zaman çıtayı belli bir seviyenin altına düşürmemek gerekir. Küçücük ülke gerginlikleri kaldıramaz ve sevmez. Gerginlik yaratanları da sevmez. Kıbrıs Türk halkının en büyük özelliği barışçıl, kendi halinde, kavgayı sevmeyen tipik ada insanıdır.  Gerginliği seven bir toplum değiliz bu tip seçim arifelerinde tartışmalar olur” dedi.

SADECE UBP’Lİ BİR BAKANIN MI SUÇU VAR?

Tur şirketi sahibi ve heyetinin ülkeye karantinasız bir şekilde girmesinde hükümetin küçük ortağı HP bakanlarının da suçu olup olmadığını irdeleyen Faiz Sucuoğlu, ‘Sadece UBP’li bir bakanın mı suçu var diye sordu. Sucuoğlu, “Bizim parti içerisinde şu anda konuşulan bu olayda HP’ne mensup arkadaşların hiç mi suçu yok? Sadece UBP’li bir bakanın mı suçu var? Bunlar neden böyle tabi ki hep tartışılıyor” dedi ve Başbakan Ersin Tatar’ın bu konuda şeffaf davrandığına şahit olduğunu dile getiren Sucuoğlu,  Sayın Başbakan polise ilk günden ne çıkacaksa çıksın ne yapılacaksa yapılsın ama bu soruşturma raporunu yapın ve bize getirin. Bu konuda çok şeffaf ve açık davrandı. Bende şahit oldum” ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2020, 14:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75