banner6

Sucuoğlu: UBP’de omuz omuza bir adaylık yarışı içindeyiz

banner37

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, UBP Genel Başkanlığı’na adaylığını Pazartesi günü açıklayacağını Kıbrıs TV ekranlarından açıkladı.

Sucuoğlu: UBP’de omuz omuza bir adaylık yarışı içindeyiz
banner99

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu  Sibel Kolçak’ın sunduğu Gün Ortası programının konuğu oldu.

UBP Genel Başkanlığı’na aday olduğunu ancak resmi açıklamayı Pazartesi günü yapacağını kaydeden Sucuoğlu, tabandan gelen sese kulak vererek böylesi bir yarışa dahil olduğunu belirtti. Sucuoğlu, çok adaylı bir seçimin demokrasi zenginliği olduğuna işaret ederek omuz omuza verdiği mücadele arkadaşlarıyla adaylık yarışı içinde olduklarını ancak tek bir kazanın olacağını ifade ederek diğer adaylara da başarılar diledi. Öte yandan Sucuoğlu, Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanı seçilmesiyle birlikte müzakerelerde nasıl bir yol izleneceğine dair de değerlendirmelerde bulundu.

banner134

UBP Genel Başkanlığı’na talip olduğunu ancak resmi açıklamayı Pazartesi günü yapacağını kaydeden Sucuoğlu, “Ersin Bey Cumhurbaşkanı oldu. Hemen ertesi gün sahaya indik. Önce bir nabız tutuk. Gittiğimiz yerlerde insanların reaksiyonu tavrı size ipucu veriyor. Dolayısıyla böyle bir yola girmeyi düşündük bu süreç içerisinde ve çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Son dönemlerde 4-5 adaylı seçimler geçirdik. Bunu demokrasi zenginliği olarak kabul edeceğiz ve 31’inde inşallah kongremizi yapacağız.  Aynı anda 4-5 kişi kazanamaz dolayısıyla hayırlısı olsun diyoruz. Şu anda yarıştığımız arkadaşlarımız da omuz omuza mücadele verdiğimiz dava arkadaşlarımız herkese başarılar diliyorum” dedi.

HÜKÜMETİN ARDINDAN ÖZEL SEKTÖR İÇİN ÇABALAMALIYIZ

Cumhurbaşkanlığı ertesinde oy haritasının ciddi bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini aktaran Sucuoğlu, “UBP’nin öncelikle ada üzerindeki oy haritası ciddi değerlendirilmesi gereken bir husus. Toplum mühendisleri dediğimiz bu konudaki uzman arkadaşlarımızla birlikte nerelerde eksik olduğumuzu tespit etmemiz lazım. İçinde bulunduğumuz pandemi nedeniyle ve AB’yi kasıp kavuran ciddi bir sıkıntı ile yeni kurulacak hükümet baş başa kalacak. Hatta krizin göbeğinde kendini bulacak. Belli ki önümüzdeki Kasım ayı itibari ile de virüs bu ülkede de hissedilir duruma gelecek.  Hükümeti kurduktan sonra özel sektörü belli bir çıtanın üzerinde nasıl götürebiliriz bunun çabası içinde olacağız” şeklinde ifadelere yer verdi.

KKTC’DE DEZAVANTAJLAR AVANTAJA ÇEVRİLEBİLİR

‘15 Mart’ın çok daha ilerisindeyiz bir kere tecrübe var, yeni açılacak olan hastane var bunlar büyük bir avantaj’ açıklamalarında bulunan Sucuoğlu, KKTC’nin ambargolar rağmen kalkınabileceğini ise şu sözlerle savundu: “Bu hazırlıklarında bu süre içerisinde bitirilmesi gerekir. TC ile acil vakalar durumunda hastaların Türkiye’deki hastanelere nakli ile ilgili protokolün çok hızlı bir şekilde yapılması gerekir.  KKTC tanınmamışlığın hep dezavantajlarını yaşamıştır. Tanınmamışlığın avantajlarını yaşama dönemi başlamıştır. Avantaja çevirme dönemini yaratmamız gerekir bu ülkede. Turizm, yükseköğrenim müteahhitlik hizmetleri ivme kazanarak devam edecek.   Aynı zamanda bu ülkede paradan para kazanmayı da öğrenmemiz gerekir. KKTC’nin yatırımcı seven bir ülkeye dönüşmesi lazım. Yatırımcıya davet çıkaran bir ülke olmak zorundayız. Biz dünyanın bir parçasıyız.  Dünyalı olmak zorundayız. Bunun içinde gereken her türlü adım atılacak. Ambargolar kalkmıyor mu? Kalkmasın ama biz ambargoların olması nedeniyle yaşadığımız dezavantajlar yerine avantajlı yolları seçmek zorundayız.”

GÜNEY KIBRIS’INDA ÇÖZÜMÜN ARKASINDAN KOŞMASI GEREKİR

Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanı seçilmesi ile birlikte Kıbrıs müzakerelerinde nasıl bir yol izleneceğine dai değerlendirmelerde bulunan Sucuoğlu, “Müzakerelerin hangi düzeyde olacağı ve KKTC Cumhurbaşkanı’nın eşitliği anlamında herhangi bir geri adım atmayacağı ilk adımdan belli olmuştur.  Anastasiadis Sayın Ersin Tatar’ı arayıp, ‘Hello Tatar’ demiştir ve Ersin Tatar’da ‘Alo Nikos’ demiştir bu şu demektir sen bana presedent demezsen bende demem dolayısıyla eşitliği hissettirmek lazım. Biz çözümün arkasında koşan KKTC değil aynı zamanda Güney Kıbrıs’ın da koşması gerektiğini hissettirmemiz lazım” dedi.

ERKEN SEÇİM DOĞRU BİR MESAJ DEĞİL

Erken seçimin en son düşünülmesi gereken bir yol olduğuna inanç belirten Sucuoğlu önceliğin mevcut imkanları değerlendirmek olduğunu kaydetti. Sucuoğlu,  “Erken seçimden bahsetmek herhalde halka doğru bir mesaj değil diye düşünüyorum. Eğer bir seçim olacaksa en azından bütçe geçsin ondan sonra. Ülkenin şu anda ihtiyacı olan çok çalışacak, çabalayacak sektörlerin önünü açmak için gayret sarf edecek bir hükümet.  Erken seçim dediğimiz zaman en az 4-6 ay yaprak kımıldamayacak demektir. Bunu tolere edemeyiz şu an içinde bulunduğumuz durumda onun için 50 kişilik bu meclisimizden kesinlikle bir alternatif hükümet modelinin çıkacağına inananlardanım.  Arkadaşlarımızda genel anlamda bu düşüncededir. Öncelikle hükümet kurmak için çaba sarf edilir ama şunu da unutmamak gerekir en son çare belki erken seçim olabilir ama elinizdeki imkanları kullanmanıza rağmen herhangi bir hükümet kuramama durumu söz konusu olursa halka nedenleri ile anlatarak erken seçim kararı verilebilir” ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88