'Sudaki kayıp-kaçak fazlalığı belediyeleri batırdı'

banner37

KIBRIS TV’ye konuşan BES Başkanı Yalınkaya, Türkiye’den gelen suyun belediyeler tarafından vatandaşlara yüksek fiyata satılmasının nedeninin sudaki kayıp-kaçak oranının çok yüksek olmasından kaynaklandığını söyledi

'Sudaki kayıp-kaçak fazlalığı belediyeleri batırdı'

Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Başkanı Mustafa Yalınkaya, KIBRIS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Baturay’ın KIBRIS TV’de yayınlanan “Markaj” adlı programına katıldı. Türkiye’den gelen suda yaşanan kayıp-kaçak oranındaki fazlalığın belediyeleri batırdığını, vatandaşlara da fahiş oranlarda su bedeli ödettirdiğini vurgulayan Yalınkaya, vatandaşın bugün kullanmadığı suyun da parasını ödemek zorunda kaldığını belirtti. Yalınkaya, suda şirketleşmeye karşı olduklarını, ivedi olarak sudaki altyapıyı sağlamak için belediyelere kaynak aktarılması gerektiğini söyledi.

Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Başkanı Mustafa Yalınkaya, Türkiye’nin ülkemizin su ihtiyacını sağladığını ve suyun belediyeler üzerinden yönetilmesinin de kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Yalınkaya, bu suyun yönetimi konusuyla ilgili belediyelere alt yapıyla ilgili kaynak aktarılsaydı, su fiyatının bu kadar fahiş rakamlara çıkmayacağını vurguladı. Toprağın altına boşa akan kayıp-kaçak su oranının yüzde 60’ları bulduğuna dikkat çeken Yalınkaya, “Bol su belediyeleri batırdı” dedi.

Hükümetlerden taleplerinin sudaki kayıp-kaçağın önlenmesi için belediyelere kaynak aktarması, bu alanda fon oluşturulmasının sağlanması olduğunu ifade eden Yalınkaya, belediyelerin su işine hazırlıksız yakalandığını kaydetti.

Yalınkaya, belediyelerin kullandığı kontörlü su sayaçlarının (akıllı sayaçlar) da büyük sorun yarattığına vurgu yaparak akıllı sayaçların, evlerde olan su sayaçlarını görmediğini, ölçemediğini, kimin kaç ton su tükettiğini hesaplayamadığını ve bu yüzden kayıp, kaçağın Lapta Belediyesi’nde yüzde 60’a çıktığını belirtti.

Vatandaşın şu anda ödediği ağır su faturası ücretlerinin yüzde 30 veya 40’ının kayıp kaçak hesabından olduğunu söyleyen Yalınkaya, Girne Boğazı’ndan Kormacit’e kadar olan bölgede yağan yağmur suyunun Geçitköy Barajı’na gittiğini, yağan yağmurların suyunun ise Lefkoşa’da 6 TL’ye içildiğini söyledi.

Mustafa Yalınkaya, KIBRIS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Baturay’ın KIBRIS TV’de yayınlanan “Markaj” adlı programına katıldı.

Belediyelerin sorunları ve yapılması gerekenlerle ilgili bilgi veren Yalınkaya, Esentepe ile Lapta Belediyeleri’nde yaşananları da anlattı.

Yalınkaya, döviz krizinin belediyeleri ciddi şekilde etkilediğini de belirterek devletin bütçesini başka kanallardan destekleyebileceğini ancak belediyelerin gelir ve giderlerinin belli olduğunu söyledi.

2019 yılının belediyeler için çok zor geçeceği endişesi taşıdıklarına dikkat çeken Yalınkaya, vatandaşın alım gücünün düştüğünü bu nedenle borçların tahsil edilmesinde de sorunlar yaşandığını kaydetti.

“Suda şirketleşmeye karşıyız”

Yalınkaya, her belediyenin su fiyatını kendisinin belirlediğini ifade ederek Lefkoşa Türk Belediyesi’nin su kayıp-kaçak öngörüsünün yüzde 30 olduğunu hesaplayarak su fiyatını belirlediğini, bazı belediyelerde kayıp-kaçak oranının yüzde 50 olduğunu belirtti.

Yalınkaya, sudaki kayıp-kaçak oranı göz önüne alınarak su fiyatı hesaplaması yapılmaması durumunda, belediyelerin batacağını bu nedenle bunun mecburiyet olduğunu söyledi.

Su fiyatının belirleneceği dönemde BES olarak bir platform kurduklarını ve 41 örgütün buna dahil olduğunu anlatan Yalınkaya, belediyelere de çağrıda bulunduklarını belirtti. Yalınkaya, suyun vatandaşa ucuz ulaşması için kriterlerin ve taleplerin belirlenerek hükümete anlatılması çağrısı yaptıklarını ifade etti.

Türkiye’den gelen suyun bir gün belediyelerin başına bela olacağını, vatandaşın da ödediği ağır bedelden dolayı isyan edeceği uyarısında bulunduklarını belirten Yalınkaya, bu durumun da şirketleşmenin önünü açacağını hatta şu an kapıda olduğunu söyledi.

Yalınkaya, “Bu işin sonucu nereye varırsa varsın, belediyelerin dışında hiçbir şekilde suda şirketleşmeye asla müsaade etmeyeceğiz ve hiçbir eylemden de kaçmayacağız” dedi.

“Yasa, belediyelere özel şirket kurma yetkisi veriyor”

Esentepe Belediyesi’nin kurduğu 'ESBEL' şirketine istihdam ettiği çalışanlarının, kötü olan ekonomik durumundan dolayı maaşlarını ödeyememesi nedeniyle uyarı grevi yapmak zorunda kaldıklarını söyleyen Yalınkaya, “Hiçbir sendika veya sivil toplum örgütünün, kaos yaşanmasını, sokağa çıkılmasını, eylemler, grevler yapılmasını tasvip etmez. Lefkoşa Türk Belediyesi’nin grevinde yaşanan acı olaylar var. Bu olaylar bizlere sıkıntılı günler yaşattı. Ama kavgadan da sorumluluktan da kaçmayız” dedi.

51/95 sayılı Belediyeler Yasası’nın belediyelere özel şirket kurma yetkisi verdiğini ifade eden Yalınkaya, şirketi mali açıdan Sayıştaylık’ın denetlendiğini ancak bu konuda sadece denetimin yetersiz olduğunu belirtti.

Yalınkaya, şirket çatısı altında istihdamlar yapılıp, belediye kaynakları şirkete aktarıldığında, bu kez belediyenin kendi bütçesinde açık verdiğini söyledi. Bu bütçe açığının da hem çalışana hem de vatandaşa yansıdığını ifade eden Yalınkaya, asıl sorunun belediyelerden şirketlere aktarılan paralar olduğunu söyledi.

“23 yıllık çağdışı kalmış bir yasa”

Yalınkaya, 51/95 sayılı Belediyeler Yasası’nın 23 yıllık çağdışı kalmış bir yasa olduğuna vurgu yaparak yasadaki açığın belediyelere şirket kurma yetkisi verdiğini belirtti. Yalınkaya, bazı belediyelerin bünyelerinde kurulan şirketi iyi niyetli çalıştırdığını, bazılarının ise istihdam yaratsın diye kurulduğunu ifade etti.

Belediyelerin kaynaklarını söz konusu şirketlere aktardığını yineleyen Yalınkaya, Esentepe Belediyesi’ndeki asıl sorunun da bu olduğuna dikkat çekti.

Yalınkaya, sendika olarak belediyeye bağlı şirkette istihdam edilen kişilerin sendika sorumluluğunda olmadığını ancak işsiz kalmakla karşı karşıya olan gençleri de yalnız bırakmadıklarını belirtti.

Süresiz grev öncesi Esentepe Belediye Başkanı’nın görüşme talebine son şans olarak olumlu yanıt verdiklerini anlatan Yalınkaya, görüşmede başkana 5 maddelik taleplerini ilettiklerini, bunların yerine getirilmesi durumda süresiz grevi askıya alacaklarını bildirdiklerini söyledi.

Yalınkaya, söz konusu 5 maddenin de sendikanın yükümlülüğünde olduğu maddeler olmadığını hatırlatarak belediyelerin özerk ve özel yasaları olduğunu belirtti.

Sendikaların asıl amacının gözlemcilik olduğunun altını çizen Yalınkaya, “Eğer siz kurumunuzu aşırı zarara sokar, aşırı istihdam yaparak, kötü yönetirseniz ve zamanında duruma müdahale edilemezse birçok kişi sıkıntı yaşar” dedi.

“Esentepe Belediyesi’ni iyileştirme süreci başlatıldı”

İki yıl önce Esentepe Belediyesi bünyesinde ESBEL şirketi kurulacağında bu duruma tepki gösterdiklerini, İçişleri Bakanlığı ve Sayıştaylık’a yazı yazdıklarını belirten Yalınkaya, şirkete yapılan istihdamları belediyelerin asli kadrolarına kabul etmediklerini bildirdiklerini ifade etti.

Yalınkaya, uyarılarının dikkate alınmadığını ve ESBEL şirketine istihdam edilen kişilerin beledi hizmetlerde çalıştırılmaya başladığını belirterek buna da itiraz ettiklerini söyledi. Çalışanların 7 maaş geriliği olmadan önce girişim yaptıklarını ancak çalışanların Esentepe Belediye Başkanı’na süre tanınması konusundaki ısrarı üzerine süreci kısa süreli çözümlerle idare etmek zorunda kaldıklarını anlatan Yalınkaya, “Bıçağın kemiği kestiği gün sürecin artık bu şekilde gitmeyeceğine karar verdik ve bir günlük uyarı grevi yapmak kararı aldık” dedi.

BES’in önerisiyle Meclis Genel Kurulu’nun Esentepe Belediyesi tarafından ESBEL şirketinin bir yıl boyunca hiç kaynak aktarılmaması konusunda karar aldığını ifade eden Yalınkaya, şöyle devam etti:

“Esentepe Belediyesi’ni zor durumdan kurtarmak için çalışma yaptık. Tüm tahsilatları bir hesapta tutulacak, sadece güncel hizmetlerin sürdürülebilmesi için sendika gözetiminde harcamalara birlikte karar verilecek, belediyenin çalışma şemasının düzenlenmesi ve mali konularla ilgili yapılanma konusu. 1-31 Aralık arasını kapsayacak bu süreçte, keyfi izinler durdurulacak, izinlere sendikayla birlikte karar verilecek.

Ortak akılla belediyeyi ayağa kaldırmaya çalışacağız”.

Kamu Finansmanı Borç Yönetimi’nin de Esentepe Belediyesi’ne verdiği borç da ödenmediği için dava yoluna gidileceğini ifade eden Yalınkaya, devlet katkısından alınacak para ve belediyenin gelirlerinde sağlanacak artışla ödenebilmesini sağlayacaklarını söyledi.

“Lapta Belediyesi’nin en büyük sorunu su”

Belediye Emekçileri Sendikası’nın Lapta’da çok ses getiren bir referandumu olduğunu söyleyen Yalınkaya, kendilerinin orada yetkili sendika olduklarını, örgütlenme sebebinin ise belediyenin içinde bulunduğu durum olduğunu belirtti.

Lapta Belediyesi’nde mali, idari, personelin atılması, hor görülmesi, ezilmesi gibi sorunlarla karşı karşıya geldiklerini söyleyen Yalınkaya, “Başkanlar iyi insanlar olsa da, kötü yöneticiyseniz ya da belli bir noktaya geldikten sonra doyuma ulaşırsanız ve bazı hatalara düşerseniz, bu hataları görmezden gelirseniz işte bu yaşananlar kaçınılmaz olur” dedi. Yalınkaya, Lapta Belediyesi’nin de mali sorunları olduğunu ifade ederek memurda 2 aylık, işçide 1 aylık gerilik olduğunu belirtti.

Lapta Belediyesi’nin en büyük sorununun su olduğuna dikkat çeken Yalınkaya, 1 milyon 60 bin TL’lik devlet katkısının bu ay 60 bin TL geldiğini, 1 milyonun TL’lik katkının 560 bin TL’sinin suya kesildiğini söyledi.

Yalınkaya, “Tahsilâttaki düşüş, bozuk sayaçlar gibi şeyler belediyenin hanesine yazılıyor. Ve bu kesintiler oluyor. Bu halk bu paraları ödeyecek. Suyu kullanan da ödeyecek, kullanmayan da ödeyecek” dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2018, 21:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER