Şükrü’nün organları 5 kişiye hayat verdi

banner37

7 metre yükseklikten düşerek ağır yaralanan ve beyin ölümü gerçekleşen 22 yaşındaki Şükrü Alper Kaçmaz’ın ailesi tarafından bağışlanan organları dün 5 kişiye nakledildi

banner87
Şükrü’nün organları 5 kişiye hayat verdi
banner90
banner99

2 ORGAN TÜRKİYE’DE, 3 ORGAN KKTC’DE… Lefkoşa’da pazartesi günü evine balkondan girmeye çalışırken 7 metre yükseklikten düşerek hayatını kaybeden 22 yaşındaki Şükrü Alper Kaçmaz’ın 2 organı Türkiye’de, 3 organı ise KKTC’de 5 kişiye nakledildi. Kaçmaz’ın kalp ve böbrekleri KKTC’de üç hastaya nakledilirken, akciğeri Ankara’da, karaciğeri ise Isparta’daki bir hastaya nakledildi. Kaçmaz’ın organları için Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait bir ambulans uçak dün Ercan’a indi.

Doğan SAMER

Lefkoşa’da pazartesi günü evine balkondan girmeye çalışırken 7 metre yükseklikten düşerek hayatını kaybeden 22 yaşındaki Şükrü Alper Kaçmaz’ın bağışlanan organları beş kişiye hayat verdi.

7 metre yükseklikten düşen Şükrü Alper Kaçmaz, kaldırıldığı Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde gördüğü ilk yardım tedavisinin ardından sevk edildiği Yakın Doğu Hastanesi Yoğun Bakım Servisi’nde müşahede altında alınmıştı. Hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen Kaçmaz’ın önceki gün beyin ölümü gerçekleşmiş, ailesi de Şükrü’nün organlarını bağışlama kararı almıştı.

2 organ Türkiye’de, 3 organ KKTC’de hayat buldu

Yapılan organ bağışıyla ilgili KIBRIS’a konuşan Doç. Dr. Düriye Deren Oygar, 22 yaşındaki Şükrü Alper Kaçmaz’ın akciğerinin Ankara’ya, karaciğerinin Isparta’ya, iki böbrek ve kalbinin ülkemizde bağış bekleyen hastalara nakledildiğini söyleyerek 22 yaşındaki gencin 5 kişiye umut ışığı olduğunu belirtti.

Oygar, dün yapılan ameliyatlarla hastalara organların nakledildiğini aktararak, organ bağışının hayat kurtarmak adına büyük önem arz ettiğine işaret etti.

Dr. Oygar, talihsiz bir şekilde hayatını kaybeden 22 yaşındaki gencin 5 kişiye hayat verdiğini ve Şükrü’nün ailesi gibi herkesin bu denli duyarlı olması gerektiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2020, 12:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108