Sulak alanlara inşaat yasağı

banner37

AB uzmanları tarafından ülkemizde yapılan inceleme sonucunda, KKTC’de 35 tane sulak alan bulunduğu tespit edildi ve hepsi de yeni yapılan “Sulak Alanların Korunması ve Yönetimi Tüzüğü”yle koruma altına alındı

Sulak alanlara inşaat yasağı
banner90
banner8

Ahmet KARAGÖZLÜ

Ülkemizde yıllardır inşaatlarla gasp edilen hatta çöplüğe çevrilen sulak alanlar artık koruma altında. Avrupa Birliği uzmanları ülkemize gelerek sulak alanlarımızı inceledi.

KKTC’de 35 sulak alan olduğu tespitini yapan uzmanları, hepsini durumlarına göre derecelendirdi.

AB uzmanlarının çalışması sonrası ise yeni hazırlanan “Sulak Alanların Korunması ve Yönetimi Tüzüğü”yle, 35 tane sulak alan koruma altına alındı.

Tüzük kapsamında sulak alanların yönetimiyle ilgili yapılabilecek yapılar dışında turizm, konut, endüstriyel ve benzeri amaçlarla herhangi bir yapının inşa edilmesine, sulak alanlara atık, moloz ve benzeri materyaller ile atık su ve benzeri sıvıların dökülüp atılmasına yasak getirildi.

Tüzükle, Çevre Koruma Dairesi’nden görüş alınmadan sulak alanlara hiçbir şey yapılamayacağı kuralı da getirildi.

Söz konusu tüzüğe aykırı davranışlarda bulunan kişilere Çevre Yasası kapsamında öngörülen cezaların verilmesi kararlaştırıldı. Buna göre tüzükle birlikte yasak getirilen konulara bir asgari ücret kadar para cezası verilmesi öngörülüyor.

En çok sulak alan Mağusa’da

Koruma altına alınan 35 sulak alanın yerleri de tüzükte detaylı şekilde anlatıldı.

Sulak alanlarımızın 9 tanesi Girne’de; 11 tanesi Gazimağusa’da; 4 tanesi İskele’de, 7 tanesi Lefkoşa’da, 3 tanesi Güzelyurt’ta ve 1 tanesi de Lefke İlçesi’nde bulunuyor.

Buna göre Girne İlçesi’nde Akdeniz Göledi, Arapköy Ayandere Göledi, Arapköy Uzundere Göledi, Beşparmak-Alagadi Göledi, Dağyolu Göledi, Geçitköy-Dağdere Göledi, Karşıyaka Göledi, Koruçam Göledi ve Şirinevler Göledi koruma altına alınırken;

Gazimağusa İlçesi’nde Akova Göledi, Ayluga Çanakkale Göledi-Tatlısu Gölü, Engomi Tuzla Göledi-Glapsides 1 ve Glapsides 2, Geçitkale Eğridere Göled, Gölbaşı Sınırüstü Göledi, Gönendere Göledi, Tatlısu Portakkallı Dere Göledi, Yeniboğaziçi-Salamis Sulak Alanı, Yenişehir Gülseren Sulak Alanı, Serdarlı Göledi ve Köprü Göledi koruma altına alındı.

Lefkoşa İlçesi’nde ise Değirmenlik Göledi, Gönyeli Barajı, Hamitköy Göledi, Haspolat Arıtma, Haspolat Göledi l ve 2, Kanlıköy Barajı, Yılmazköy Göledi; Güzelyurt İlçesi’nde, Güzelyurt Barajı, Şahinler Göledi ve Yuvacık Ovgos Göledi; İskele İlçesi’nde Bafra Sulak Alanı, Ergazi Sayadere Göledi, Mehmetçik Sulak Alanı ve Mersinlik Göledi ve Lefke İlçesi’nde de Gemikonağı Göledi koruma altına alındı.

Uluslararası öneme sahip 5 sulak alanımız var

Sulak Alanların Korunması ve Yönetimi Tüzüğü’ne göre, Gazimağusa’da 4 ve İskele’de de 1 tane olmak üzere toplam 5 tane uluslararası öneme sahip sulak alanımız var.

Buna göre Gazimağusa’da Ayluga Çanakkale Göledi-Tatlısu Gölü, Engomi Tuzla Göledi-Glapsides 1 ve Glapsides 2, Yenişehir Gülseren Sulak Alanı ve Köprü Göledi; İskele İlçesi’nde ise Mehmetçik Sulak Alanı uluslararası önemi olan sulak alan kategorisine alındı.

Aktolgalı: Herkes bilmelidir ki, bu arazilere artık hiçbir şey yapılamaz

Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, ülkemizde bulunan sulak alanların mevcut yapısının sürdürülebilir olmaması sebebiyle mevcut tüzüğün yetersiz kaldığını belirterek “Sulak Alanların Korunması ve Yönetimi Tüzüğü”nün de bu nedenle hazırlandığını ifade etti.

banner134
Aktolgalı, ülkemizde bulunan sulak alanları Avrupa Birliği’nin sağladığı uzmanlarla tekrardan yerinde inceleyip değerlendirdiklerini söyleyerek, Resmi Gazete’de yayımlanan söz konusu tüzüğün özel çevre koruma bölgelerinin olduğu alanları daha sağlam koruduğuna dikkat çekti.

Ülkemizdeki birçok sulak alan bölgelerine geçmişte gelişigüzel verilen izinler ışığında yapılan evleri tüzükle birlikte şimdiki mevcut şekline göre ayarladıklarını belirten Aktolgalı, söz konusu alanlarda bulunan yapıların içerisinde nelere dikkat edilmesi gerektiğinin tüzükte yer aldığını kaydetti.

Aktolgalı, “Herkes bilmelidir ki bu arazilere artık hiçbir şey yapılamaz. Bu araziler bizimdir” dedi. Tüzükle ülkemizdeki tüm kurum ve kuruluşlara Çevre Koruma Dairesi’nden görüş alma zorunluluğu getirildiğini belirten Aktolgalı, böylece sulak alanlara görüş alınmadan hiçbir şey yapılamayacağını vurguladı.

Sulak alanlardaki biyolojik çeşitlilik korunacak

“Sulak Alanların Korunması ve Yönetimi Tüzüğü”yle, ülkemizdeki sulak alanlar listelenerek biyolojik çeşitliliğin korunabilmesi ve yönetiminin sağlanması amaçlandı.

Söz konusu tüzükle birlikte koruma altına alınan sulak alanların yönetimiyle ilgili yapılabilecek yapılar dışında turizm, konut, endüstriyel ve benzeri amaçlarla herhangi bir yapının inşa edilmesi ayrıca sulak alanlara atık, moloz ve benzeri materyaller ile atık su ve benzeri sıvıların dökülüp atılması yasaklandı.

Tüzükle uluslararası önemi olan sulak alanlar listelendi, ülkemizde bulunan sulak alanların kirletilmemesi ve doğal yapılarının ve ekolojik karakterlerinin korunması zorunlu hale getirildi.

Tüzüğün yürürlüğe girmesiyle sulak alanlardaki biyolojik çeşitliliğin hem korunması hem de geliştirilmesi için gerekli tedbirlerin alınması sağlandı.

Kuruyan sulak alanlar hayata döndürülecek

Ayrıca ekolojik karakteri bozulmuş sulak alanların rehabilitasyonunun da yapılabilmesi sağlanan söz konusu tüzükle, kurutulmuş sulak alanların teknik ve ekonomik olarak uygun olanlarının geri kazanımı için gerekli tedbirlerin alınabilmesinin de önü açıldı.

Tüzükle, uluslararası öneme sahip sulak alanlardaki su kuşlarının popülasyonlarının artırılması ve sulak alanların kendi ekosistemine ait olmayan yabancı türlerin girmemesi için gerekli tedbirler alınabilecek.

Ayrıca tüzükle uluslararası önemi olan sulak alanlar Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak belirlenerek, Özel Çevre Koruma Bölgeleri’nin Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın önerisi ile Bakanlar Kurulu tarafından ilan edilmesi kararlaştırıldı.

Tüzükle birlikte sulak alanların, kültürel peyzaj olarak habitatın kendisi şeklinde ve su yönetimiyle ağı için kullanılması sağlanarak, sulak alanların birincil olarak tarımsal ve evsel amaçlar, ikincil kullanım olarak ise eko turizm, kültürel turizm, doğa koruma ve yürüyüş aktiviteleri şeklinde kullanılması kabul edildi.

Ayrıca bu tüzükle bilimsel araştırma, eğitim ve geleneksel bilgi olarak da sulak alanlar kullanılmasının önü açıldı.

Sulak alanlara getirilen yasaklar ve kısıtlamalar

Bakanlar Kurulu’nun oybirliğiyle kabul ettiği Sulak Alanların Korunması ve Yönetimi Tüzüğü’yle koruma altına alınan su alanlarındaki ekosisteme sonradan yabancı tür dahil edilmesine ayrıca atık, moloz ve benzeri materyaller ile atık su ve benzeri sıvıların sulak alanlara dökülüp atılması yasaklandı.

Tüzüğün yürürlüğe girmesiyle birlikte koruma altında olan sulak alanlarda yüzmek veya su sporları yapmanın yanı sıra kayık veya tekne kullanmak; tarımsal amaç dışında mevcut bir toprak yol veya asfalt yol dışında herhangi bir motorlu araç kullanılmasına da yasak getirildi.

Söz konusu alanlarda Su İşleri Dairesi ile Çevre Koruma Dairesi’nin izni olmadan herhangi bir pompa, motor veya mekanik cihazla su çekilmesi ve sulak alanın ekolojik karakterini olumsuz yönde etkileyecek ölçüde yerüstü ve yeraltı suları sistemini besleyen akarsuların veya yüzey sularının yönlerinin değiştirilmesi yasaklanırken Hayvancılık Dairesi ile Çevre Koruma Dairesi’nden olumlu görüş alınmadan da sulak alanlarda balık avlanması yasaklandı.

Ayrıca söz konusu tüzükle birlikte koruma altına alınan sulak alanların yönetimiyle ilgili yapılabilecek yapıların dışında turizm, konut, endüstriyel ve benzeri amaçlarla herhangi bir yapının inşa edilmesi ve sulak alanların içinde yapı malzemesi, moloz, katı atık veya sıvı atık depolanmasına yasak getirildi.

Sulak alanlarda yapay gübre veya pestisit kullanımı, hayvan barınağı inşa edilmesi veya insanlar ile fauna için rahatsızlık yaratan herhangi bir faaliyette bulunmak da yasaklanırken, bu tüzük sayesinde sulak alanlardaki bazı bitkilerin ortamdan uzaklaştırılmasına ihtiyaç duyulduğundaysa Çevre Koruma Dairesi’nden izin alınması gerektiği kararlaştırıldı.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2018, 09:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75