Sulak alanlarımızı çöplük haline getirdik

banner37

Yüzlerce kuşu barındıran ve Potansiyel Natura 2000 Alanı olarak ilan edilen Ayluga ve Neopolis Sulak Alanları’na bırakılan çöpler ve akıtılan kirli su tam bir çevre felaketine yol açıyor

Sulak alanlarımızı çöplük haline getirdik
banner99

Ahmet İLKTAÇ
   Yılın her dönemi binlerce kuşu barındıran ayrıca sonbahar mevsiminde Flamingo türü göçmen kuşları barındıran Ayluga ve Neopolis (Gülseren) Sulak Alanları, insanlar tarafından bırakılan atıklar nedeniyle adeta çöplüğe dönüştü.
   Ayluga Sulak Alanı’na bırakılan inşaat ve evsel atıklar büyük çevre kirliliğine yol açıyor. Ayluga Göledi sorumsuz vatandaşlar tarafından alkol ve diğer şişelerle kirletiliyor.
   Neopolis Sulak Alanı’nda ise bir borudan akıtılan atık su kötü kokuya neden oluyor. Vatandaşlar söz konusu suyun kanalizasyon sisteminden taşan atık su olmasından endişe ediyor. Neopolis Sulak Alanı’nda yine bir Avrupa Birliği (AB) projesiyle yerleştirilen ahşap çöp kutuları zaman içerisinde zarar gördü. Ayakta kalan çöp kutuları da çöplerle dolup taştığı gözlemlendi.
   Bu iki önemli sulak alanlarımızı ziyaret eden ve yakınlarında yaşayan vatandaşlar, gazetemiz KIBRIS’ı arayarak şikâyette bulundu.
   Vatandaşlar, özellikle de Neopolis Sulak Alanı’nda çok kötü koku yayıldığından yakındı. Göledin kıyılarında yeşilimsi bir tabaka oluştuğunu ifade eden vatandaşlar, bu sulak alana uzanan dev borudan da zaman zaman kötü kokuya neden olan su aktığını belirtti. Bölgede yaşayan vatandaşlar, sinek sorunu yaşadıklarını da öne sürdü.
 

Korukoğlu: Kirlilik ve kötü koku
 

Konuyla ilgili olarak gazetemiz KIBRIS’a konuşan Çevre Eğitimi ve Yönetimi Uzmanı Asuman Korukoğlu, Mağusa sulak alanlarının su depo eden alanlar olmaları bakımından önemli olduklarını vurguladı.
   Asuman Korukoğlu, Neopolis Sulak Alanı ve Ayluga Sulak Alanı’nın, Mağusa Sulak Alanlar sisteminin 2 parçası olduğunu kaydetti.
   1980’li yıllardan bu yana bu sulak alanların karşı karşıya olduğu atıllığın, bu alanların görmezden gelinmesi, katı ve sıvı evsel atıklar, güncel atıklar, yanlış yapılaşma, kamışlıkların tahribi ve sulak alanın sınırlarının daraltılması gibi olumsuz insan müdahalesinin kendilerini üzmekte olduğunu anlatan Korukoğlu, bunun da buralara ziyarete giden insanları hayal kırıklığına uğrattığını belirtti.
   Asuman Korukoğlu, bu durumun 1974 öncesinden bu yana bu alanlara yakın oturan insanlarımızın şikâyetlerine neden olduğunu, bu alanların uluslararası bakımdan da ileri derecede öneme sahip olduklarını kaydetti.
   Bu sulak alanlarımızın Özel Çevre Koruma Bölgesi olması yanında Önemli Kuş Alanı ve Potansiyel Natura 2000 Alanı olmasının bu önemi göstermekte olduğuna işaret eden Korukoğlu, söz konusu alanların aynı zamanda yerli halkın doğa gezisi alanları ve turistlerle bilim adamlarının kuş gözlemi alanları olduğunu aktardı.
   Asuman Korukoğlu, her iki alanımızla ilgili üretilmiş bilimsel eserler ve uluslararası çapta yazılmış makaleler olduğunun altını çizdi.

banner134
   Bu dünya doğa mirasının koruyuculuğunu bu şekilde yapıyor olmamızın inanılır gibi olmadığını ifade eden Korukoğlu, Mağusa Kültür Derneği ile birlikte yapılan bir eğitim projesi kapsamında bu alanların Mağusa Belediyesi’nin de yardımıyla temizlendiğini ve bu alanlarda binlerce öğrenciye çevre eğitimi yaptırıldığını anımsattı.
   Asuman Korukoğlu, günümüzde ise buralarda kirlilik ve kötü kokudan durulamamakta olduğunu kaydetti. Bu alanların her birinde pelikan ve pasbaş ördek gibi ve özellikle de Neopolis Sulak Alanı’nda ada martısı, küçük sumru, küçük martı gibi ender görülen türler kaydedilmekte olduğunu anlatan Korukoğlu, bu alanlarımızda görülen tür çeşidinin ve sayısının yüzleri aşmakta olduğunu vurguladı.
   Asuman Korukoğlu; “Bu eşsiz değerlerimizi böyle mi koruyacağız? Ya da böyle koruyamayarak yok mu edeceğiz? Her şey bittikten sonra bunun hesabını kim verecek? Doğanın milyonlarca yılda şekillendirdiği ve zenginleştirdiği bu sulak alanları biz nasıl yerine koyacağız? Bu soruların yanıtını kim verecek, kim verebilecek?” diye sordu.
   Korukoğlu, “Vatandaş kirletmeyerek, eğitimciler anlatarak, yetkililer temizleyip koruma önlemi alarak ve hep birlikte bencil olmayıp başka canlıların yaşam ortamlarını koruyarak bu alanlarımızı akılcı ve sürdürülebilir biçimde kullanmak, bunu çocuklarımıza da anlatmak hepimizin görevidir” dedi.
 

Şentuğ: Kirletiyoruz
   
Gazetemiz KIBRIS’a konuşan Her Daim Dostlar Grubu Lideri Yusuf Yüksel Şentuğ, Sulak Alanların ne yazık ki insanlarımız tarafından değeri bilinmeyen, fark edilmeyen doğal zenginliklerimiz olduğunu söyledi.
   Yusuf Yüksel Şentuğ, sivil toplum örgütlerinin zaman zaman farkındalık etkinlikleri yaparak bu yerlerin önemlerini anlatmaya çalıştıklarını kaydetti.
   Halkımızın genel olarak sulak alanlara kuşları görmeye gittiklerini ifade eden Şentuğ, halkımızın kuşları görüp evlerine döndükten sonra bu yerleri unuttuklarını söyledi.  
   Yusuf Yüksel Şentuğ; “Hâlbuki bu zenginliklerimiz uluslararası RAMSAR Sözleşmesi kuralları ile korunmaya layıktırlar. Bizde seçim dönemlerinde yerel yöneticilerimizin aklına gelmekte, projeler yapıp duyurulmakta, sonra da bu projeler raflardaki yerlerini almaktadır. Buralar insanlardan uzak bir bölgede olsa inanın hiç bir sorunları olmayacak ve daha da zengin daha da muhteşem yerler olacaktır” dedi.
   Onları koruması, yaşatması ve en iyi şekilde gelecek kuşaklara devretmesi gereken bizlerin ne yazık ki içerisine döktüğümüz kirli sular, attığımız moloz ve atıklar ile kirletmekte olduğumuza vurgu yapan Şentuğ, bu yerlere sinekleri yok edeceğiz bahanesi ile kimyasal ilaç atıp sularını zehirlemekte olduğumuzun altını çizdi.
   Yusuf Yüksel Şentuğ, doğanın bize seslendiğini ve “gölge etmeyin başka ihsan istemez” dediğine dikkat çekti.
   Aklımızı başımıza toplamalı ve biran önce doğayı kirletmekten vazgeçmemiz gerektiğinin altını çizen Şentuğ, “çünkü yaşayacak başka bir dünyamız ne yazık ki yok” diyerek sözlerine son verdi.
 

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2018, 10:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75