banner6

Sunat Atun: Aksa, ihtiyaç gereği geldi ama şimdi yük halini aldı

banner37

Meclis Genel Kurulu’ndaki konuşmasında Serdar Denktaş’tan sonra elektrik konusunda konuşmaya devam eden Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Elektrik Kurumu’nun öneminden bahsetti.

Sunat Atun: Aksa, ihtiyaç gereği geldi ama şimdi yük halini aldı
banner99

‘Elektrik Kurumu geleceğe taşınmalıdır’ diyen Atun, kurumu kapatma gibi bir düşünceleri olmadığını kaydetti.

Elektik Kurumu’nun çözüm sürecinde daha da değerli hale geldiğini anlatan Atun, Kıb-Tek’in Kıbrıs Türk halkının iletim teşkilatı olarak devam etmesi gerektiğini ifade etti.

‘Kurum, çözümden sonra da varlığını sürdürmeli’

Kıb-Tek’in kitlere benzetilemeyeceğini dile getiren Atun, kurumun çözümden sonra da varlığını sürdürmesi gerektiğini söyledi.

Elektrik Mühendisleri Odası Raporu’ndan bahseden Atun, bu rapordan kesitler aktardı.

Elektrik ihtiyacının tamamı Türkiye’den karşılansa bile Kıb-Tek’in yaşamaya devam etmesi gerektiğini ifade eden Atun, dağıtım maliyetlerinin kontrol altına alınması gerektiğini de kaydetti.

Türkiye ile elektrik anlaşması yapılmasının gerekliliğine  vurgu yapan Atun, Aksa’nın sözleşmesinin biteceği 2024’ün Kıb-Tek için kritik eşik olduğunu kaydetti.

banner134

Kıb-Tek santrallerindeki makinelerin hızla eskidiğini, 2020-2024 arası onların da ömrünün biteceğini kaydeden Atun, Aksa’nın zamanında bir ihtiyaç gereği geldiğini, ancak bugün bir yük halini aldığını anlattı.

Elektrik Kurumu’nun, ‘ulusal güvenlik adına’ çalışanları ve makineleriyle hazır halde bulunacağını dile getiren Atun, hiçbir makinanın işlevsiz hale gelmeyeceği bir sistem kurulacağını dile getirdi.

Alım garantisinin, enerji türü yatırımlarda bir gerçeklik ve çoğu zaman bir gereklilik olduğunu anlatan Atun, kesin bir alım garantisinin henüz verilmediğini kaydetti.

Söz alan CTP Milletvekili Erkut Şahali, elektrik konusunda hem yasal altyapı hem de idari yapılanma eksikliği olduğunu anlattı.

Elektrik konusundaki işbirliğinin karşılıklı yararı gözetmesi gerektiğini söyleyen Şahali, yatırım maliyetleri ve teknik uyumluluk konularına da ağırlık verilmesini istedi.

Şahali, bundan sonraki süreçte elektrik kurumunun deneyim ve kapasitesinden yararlanılması gerektiğini de dile getirdi.

Kıb-Tek’in ülkenin elektrik enerjisinin karşılanmasında önemli rolü olduğunu anlatan Şahali, düzenleyici denetleyici bir yapının gerekliliğine vurgu yaptı.

Daha sonra söz alan CTP Milletvekili Asım Akansoy ise, UBP-DP hükümetinin Kıb-Tek’i tasfiye etmek üzerine kurulu bir politika yürüttüğünü iddia etti.

Bu partilerin  geçmişte de benzer tutumlar sergilediklerini dile getiren Akansoy, hükümetin bağımsız bir kuruluştan kapsamlı bir rapor hazırlatmak durumunda olduğunu, bu konunun sadece bir komite tarafından ele alınmasının yeterli olmadığını dile getirdi.

Konuşmaların ardından toplantı gruplar arası mutabakatla tamamlandı.
Genel Kurul’un sonraki birleşimi 31 Ekim Pazartesi günü olacak.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2016, 18:09
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104