banner6

Süpermarketin Local Pay hesabına komisyon karşılığı 65 bin TL yatırdılar

banner37

Süpermarketin  Local Pay hesabına  komisyon karşılığı 65 bin TL yatırdılar
banner150 banner151 banner143

   Mali Suçlarla Mücadele Şubesi, ABD, İngiltere, Peru ve Almanya’da yaşayan 30’u aşkın kişinin kredi kartlarıyla alışveriş yapmış gibi göstererek hesaplarından yüklü miktarda para çalma teşebbüsünde bulunan K.B., M.K.L., O.T. ve M.A.’nın ardından Local Pay hesabına 65 bin TL yatan ve yüzde 10 komisyon alıp, parayı M.K.L.’ye teslim eden süpermarket işletmecisi M.M. isimli kişi de tutuklandı.

   Mali Şube Polisi tarafından yeni tutuklanan M.M. isimli kişi, “M.K.L. havaleler karşılığında yüzde 10 komisyon teklif etti. Kartların çalıntı olduğunu bilmiyordum, komisyonu iade edeceğim” dedi.

   Mali Polis, dün M.M. isimli zanlıyı teminat duruşmasına çıkardı.

   Olay, ABD, İngiltere, Peru ve Almanya’da yaşayan birçok kişinin kredi kartlarından yasa dışı olarak işlem yapıldığına dair bankalarına yaptıkları şikayetler ve bu şikayetlerle ilgili bankalar arasında yapılan bilgi paylaşımı sayesinde ortaya çıkmıştı.

   CreditWest Bank nezdinde faaliyet gösteren ‘Lokal Pay’ isimli mobil ödeme sistemine kayıtlı olan ve K.B.’nin kullanımında bulunan ancak başkasının adına kayıtlı olan hesaba 12-13 Nisan tarihlerinde yurt dışındaki birçok kimsenin hesabından şüpheli bir şekilde toplamda 243 bin 200 TL paranın geldiğini ve bu paraların aynı gün bir işletmenin hesabına transfer edilmesinden şüphelenen CreditWest Bank’ın paraları bloke ederek durumu polise bildirmesi, uluslararası dolandırıcılığın önüne geçti.

Zanlı mahkemeye çıkarıldı

   “Bilişim Suçlarına ve Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasasına aykırı hareket” suçlamalarıyla tutuklanan zanlı, dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Ahmet Özlemler, tanık olarak Mali Suçlarla Mücadele Şubesi’nde görev yapan polis memuru Mehmet Davulcu’yu dinletti. 

   Davulcu, Lefkoşa’da 27.03.2022 ile 04.04.2022 tarihleri arasında Lefkoşa’da zanlı M.M.’nin işlettiği süpermarketin “Local Pay” isimli mobil ödeme sistemine kayıtlı hesaba, farklı kart sahiplerine ait kart bilgileri çalınarak 7 ayrı işlemde 65 bin TL havale edildiğinin belirlendiğini kaydetti.

   Polis memuru Mehmet Davulcu, marketin direktörü M.M.’nin Girne’de tespit edilerek tutuklandığını ve zanlının hesabına gelen parayla ilgili meselede tutuklanan ve teminatla serbest bırakılan M.K.L.’nin yüzde 10 komisyon karşılığında söz konusu parayı kendisine verdiğini itiraf ettiğini mahkemeye aktardı.

   Zanlının gönüllü ifade verdiğini söyleyen Davulcu, zanlının ayrıca bankaya sahte fatura düzenleyip verdiğinin tespit edildiğine dikkat çekti.

   Davulcu, zanlının etki edebileceği tahkikatın tamamlandığını kaydedip, mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

   Yargıç Mine Ozankaya, zanlının yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışının yasaklanmasına, 5 bin TL nakdi teminat yatırması, iki kefilin 100 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün en yakın polis karakoluna ispat-ı vücutta bulunması koşulu ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110