“Süpermarketler saat 20.00'de kapatacak”

banner37

KKTC ile Güney Kıbrıs, virüsün yayılmasını önlemek ve insanların evlerinde kalmalarını sağlamak için yeni tedbirler aldı

banner87
“Süpermarketler saat 20.00'de kapatacak”
banner90
banner8

 Koronavirüs salgınına karşı Kuzey Kıbrıs ile Güney Kıbrıs’ta alınan kısmi sokağa çıkma yasağına uyulmaması nedeniyle tedbirler artırıldı. Bu kapsamda, Kıbrıs genelinde 21.00-06.00 saatleri arasında tam sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

   KKTC Bakanlar Kurulu, dün öğleden sonra Başbakan Ersin Tatar başkanlığında bir kez daha Koronavirüs gündemiyle yaptığı olağanüstü toplantıda, bazı kararlar aldı. Kararları açıklayan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı, Bakanlar Kurulu Sözcüsü Kudret Özersay, bu akşamdan başlamak üzere saat 21.00’den sabah saat 06.00’ya kadar tam sokağa çıkma yasağı ilan ettiklerini açıkladı.

   Özersay, ev ziyaretleri, gezmeler, markete gitme gibi davranışların artık mümkün olmayacağını vurguladı. Yaptıkları bütün çağrılara rağmen gezme ve markete gitmelerin sürdüğünü gözlemledikleri için bu kararı aldıklarını belirten Özersay, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Komitesi'nin de dün toplandığını, kendisinin de toplantıda yer aldığını söyledi.

“Süpermarketler bu akşamdan  itibaren saat 20.00'de kapatacak”

   Özersay, süpermarketlerin bu akşamdan itibaren saat 20.00'de kapatılması yönünde karar aldıklarını açıkladı ve süpermarketlerin mesafe ve hijyen kurallarına uymamaları halinde belediyelerin kapatma dahil ceza kesme yetkisi olduğunu hatırlatarak belediyelere bu yönde çağrı yaptı.

“Özel hastaneyle yüksek rakama anlaşma yok”

   Kudret Özersay, hükümetin herhangi bir özel hastane ile virüs çerçevesinde ortaya konulan mücadelenin parçası olarak yüksek rakamlı bir anlaşma yapılmadığını açıkladı ve "Maliye Bakanlığı'nın da böyle bir onayı yoktur. Diyalog, istişare devam ediyor, hizmet alımı yapılabilir ama böyle bir anlaşmamız yoktur. Dolayısıyla basında yer alan rakamlar uzlaşılmış rakamlar değildir" dedi.

Güney Kıbrıs’ta da 21.00- 06.00 saatleri

arasında sokağa çıkmak yasaklandı
 

   Rum Sağlık Bakanlığı da dün yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs’ta sokağa çıkmaya getirilen kısıtlamaların ihlal edilmesi ve Koronavirüs vakalarında görülen artışların sonucu olarak, daha sert önlemler aldı.

   Önlemlerin amacının virüsün yayılmasının önlenmesi olduğunu ve herkesin bu önlemleri uygulamakla yükümlü olduğunu bildiren Rum haber kaynakları, bugün sabah saat 06.00’dan itibaren geçerli olacak başlıca önlemleri şöyle özetledi;
   “Sokağa çıkışlar günde yalnızca bir kez ve ilgili birime kısa mesaj gönderilip izin alınmasıyla gerçekleşecek, yazılı formları yalnız 65 yaşın üzerindeki kişiler kullanacak, önlemlerin ihlaline ilişkin para cezası 150 Euro’dan 300 Euro’ya çıkarılacak, sınır kapılarındaki kontroller artırılacak, perakende satış yapan işletmeler (süpermarketler, bakkallar, mini marketler, kasaplar, balıkçılar, fırınlar, pastaneler, meyve-sebze satan yerler) Pazar günleri kapalı olacak, bir arabada en fazla 3 kişi seyahat edebilecek, evde daimi olarak yaşayanların haricinde evde toplanmalar yasaklanacak, özel belgeye sahip olan çalışanların haricinde akşam 21.00 ile sabah 06.00 saatleri arasında sokağa çıkma tamamen yasaklanacak.”
   Haberde, tıbbi amaçlarla yurt dışına giden kişiler ile bu kişilere refakat eden kişilerin, aynı zamanda yurt dışında öğrenim gören ve sağlık açıdan hassas gruba giren öğrencilerin, Rum Yönetimi’ne doktor raporu ibraz etmeden giriş yapma hakkına sahip olacakları da ifade edildi. Bu kişilerin bulundukları yerdeki diplomatik misyonlardan onay belgesi almaları gerekeceği kaydedildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75