banner6

Süreç tıkandı... partiler Guterres'i çağırıyor

banner37

İsviçre'nin Crans Montana kasabasında süren Kıbrıs Konferansı'nı izleyen siyasi partiler, görüşmelerdeki tıkanıklığın aşılması için Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in konferansa dönmesi gerektiğini söyledi.

Süreç tıkandı... partiler Guterres'i çağırıyor
banner150 banner151 banner143

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiyte Dışlişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte Kıbrıs Rum tarafı ve diğer kaynaklardan sürecin zora girdiği yönünde bilgi alan siyasi parti temsilcileri, ortak bir açıklama yayınladı. Siyasi partiler ilerleme için Guterres'in Konferans'a dönmesi gerektiğinin altını çizerken BM çevreleri Genel Sekereterin ilerleme olmadan Crans Montana'ya dönmeyeceğini söylüyor.

Meclis'te temsil edilen Ulusal Birlik Partisi (UBP), Demokrat Parti (DP), Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) ve Toplumcu Demokrasi Partisi'nin (TDP) ortak açıklamasında, sürecin daha fazla uzamandan sonuç alınması gerektiğini belirtilerek "Sayın Genel Sekreter'in kayda değer ilerleme kaydedilmedikçe Crans Montana'ya gelmeme yönündeki eğilimini değiştirmesinin, içine girilen kısır döngünün aşılmasına ve Crans Montana’da devam eden konferansın daha fazla uzatılmadan sonuçlandırılmasına katkı sağlayacağına inanmaktayız" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, "Bizler gelinen aşamayla ilgili olarak taraflara sorumluluk yüklemek yerine

Bu düşüncelerle, gerek masada uğraş veren heyetleri gerekse Sayın Genel Sekreteri konferansın sonuçlandırılmasına yönelik adım atmaya davet ederiz" denildi.

Konuyla ilgili bir soruya karşılık CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Genel Sekreter Guterres'in Konferansa nasıl katkı yaptığını gördüklerini ifade ederken "Genel Sekreter burada yokken ilerleme mümkün değil" ifadelerini kullandı.

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş ise tarafların kilitlendiğini belirterek Genel Sekreterin müdahil olmasını ve olumlu ya da olumsuz bir sonucun ortaya çıkması gerektiğini ifade etti.

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit ise "Guterres'in bir sihirli dokunuşuna daha ihtiyaç var ki sonuç alınsın" dedi.

Masa 1 toplantısına geçildi

Bu arada Kıbrıs Konferansı’nda İki tarafın BM gözetiminde bir araya geldikleri toplantının ardından yerel saatle 11.30’da birinci masa toplantısına geçildi.

Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin de katıldığı birinci masa toplantısı, beşli formatta yapılıyor.

Konferansın saat 10.00’da başlayan sabahki oturumunda, müzakerecilerinin eşlik ettiği liderler, güvenlik ve garantiler dışındaki tüm başlıklarda askıda bekleyen konuları ele aldı.

Kıbrıs Konferansı’nda dün tüm taraflar, BM Genel Sekreteri ile varılan mutabakat ve prensipler çerçevesinde hazırladıkları paketleri BM'ye sunmuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2017, 13:35
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110