banner6

'Süreç 'Ver kurtul' mantığıyla yürütülüyor'

banner37

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, partisinin bilinen iddialarını tekrarlayarak, Kıbrıs müzakere sürecinden üzüntü duyduğunu söyledi.

'Süreç 'Ver kurtul' mantığıyla yürütülüyor'
banner151

Türkiye’de CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, partisinin Kıbrıs müzakerelerine karşı bilinen tutumunu tekrarlayarak, Kıbrıs görüşmelerinin "ver kurtul" mantığıyla yürütülmesinden üzüntü duyduklarını dile getirdi.

Yılmaz, Kıbrıs müzakerelerine ilişkin "Rumlar avantajlı olduğu anda bile sanki bir şeyler kaybediyormuş gibi hareket ediyor ve Adaya dönüp süreci ağırdan alarak, pazarlık marjını fazlalaştırarak daha fazla taviz koparıyor." dedi.

“1974 Türkiye’nin zaferidir”

Yılmaz, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs müzakerelerinde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Öztürk Yılmaz, 1974 yılında gerçekleştirilen Kıbrıs harekatının Türkiye için bir zafer olduğunu belirterek, “Burada sanki biz yenilmişiz de bir hezimetin müzakeresini yapıyoruz. Yani 1974 yılında kazandığımızı 2017 yılında masada kaybediyoruz. Böyle bir şey olamaz. Kimsenin gül hatırı için biz Kıbrıs'tan vazgeçemeyiz” dedi.
İki turlu müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlandığını ifade eden Yılmaz, görüşmelerin iki kurucu devletin mutlak eşitliğine dayanması gerektiğinin altını çizdi.

Yılmaz, “Burada özellikle Güney Kıbrıs Rum yönetiminin, KKTC'nin varlığını kabul etmeyen anlayışı sorun yaratıyor. AB'nin bu konudaki çifte standartları da ortada. Rum tarafıyla Türk tarafı eşit müzakere yapmıyor” diye konuştu.
Görüşmelerin sona ermesine, Rum yönetiminin aşırı toprak talebi, garanti ve ittifak anlaşmalarında Türkiye'nin vazgeçmesi şartı, çözüm halinde güneyden kuzeye gelecek Rum sayısını 90 bine çekmesi ve dönüşümlü başkanlık konusunu kabul etmemesinin neden olduğunu savunan Yılmaz, şu değerlendirmeyi yaptı:
“Toprak konusunda ciddi endişelerimiz var. KKTC görüşmelerde 29,2'ye ineceğini hemen kabul etti. Bu bizce yanlıştı. Garanti ve ittifak anlaşmalarıyla ilgili durum netleşmeden toprak ve diğer konuların sonuçlandırılması doğru bir yol değildi. Ocak ayındaki görüşmelerde ise haritalar değiş tokuş edilecek ve toprak konusunda Rum tarafı alabileceği yerleri alacak. 12 Ocak'taki garanti ve ittifak anlaşmalarını belki de terk edecek.”
 

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2016, 11:24
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110