Süresiz grev, birkaç saatte bitti

banner37

HAKSEN, Merkezi Cezaevi’ndeki gardiyanlara yıllardır terfi yapılmadığı için barem artışı alamadıkları gerekçesiyle dün sabah cezaevinde süresiz grev başlattı. Grev, sendika ile İçişleri Bakanlığı’nın uzlaşıyla gün içinde sona erdi

Süresiz grev, birkaç saatte bitti
banner90

Ahmet KARAGÖZLÜ

Merkezi Cezaevi’nde görev yapan gardiyanlar, uzun yıllardır terfilerin yapılmamasından dolayı barem artışı alamadıkları gerekçesiyle dün sabah Merkezi Cezaevi’nin önünde süresiz grev başlattı.

Eşit Hak ve Adalet Sendikası (HAKSEN) tarafından uygulamaya konulan grev, dün sabah saat 07.00’de başladı. Gün içerisinde sendika yetkilileri ile İçişleri Bakanlığı yetkililerinin yaptığı görüşmeler olumlu sonuç verdi ve saat 14.00 sıralarında süresiz olarak başlatılan grev sonlandırıldı.

Greve HAKSEN’e üye olmayan gardiyanlar da destek vererek, haklarını almak için sonuna kadar mücadele edeceklerini gösterdi.

Grev sırasında cezaevinde bulunan tutukluları mahkemeye çıkarmak için gelen polislere tutukluların verilmemesi nedeniyle polisler ile gardiyanlar arasında çok kısa bir tartışma yaşandı.

HAKSEN’in İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’la görüşme talebine olumlu yanıt alması üzerine, cezaevinde tutuklu bulunan beş kişi mahkemeye çıkarılması için polise teslim edildi.

HAKSEN Başkanı İzzet Türkmen ile İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars arasında dün saat 11.00’de yapılan toplantıdan olumlu sonuç çıkması üzerine grev sorunsuz bir şekilde sonlandırıldı.

Toplantıda, barem artışına engel olan yasal düzenleme için bakanlar seviyesinde toplantı yapılmasına karar verildi.

Toplantının ardından İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Merkezi Cezaevi’ne giderek orada bulunan çalışanlarla basına kapalı olarak yüz yüze görüşme gerçekleştirdi.

Baybars: HAKSEN’in talebi yasa değişikliği gerektiriyor

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, HAKSEN’in talebinin yasa değişikliği gerektirdiğine işaret ederek, bu talebin İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Başbakanlık temsilcilerinin yer aldığı teknik ekip tarafından, kamuya getireceği külfet ve kamu çalışanları arasında eşitlik açısından değerlendirilmeye hali hazırda başlanmış olduğunu açıkladı.

Baybars, HAKSEN’in süreç devam ederken ortada bir diyalog eksikliği olduğu gerekçesiyle greve gittiğini belirterek, “Bu hakların, temel kamu görevlileri arasında eşitliği bozmaması ve yasalara aykırı olmaması gerekiyor. Yapılacak yasaların da anayasaya aykırı olmaması lazım” şeklinde konuştu.

Maliye Bakanlığı’nda, İçişleri Bakanı, Maliye Bakanı ve sendikanın katılımıyla pazartesi toplantı yapılacağını kaydeden Baybars, yasal değişikliğin mümkün olup olmadığının yapılacak olan görüşmede ve daha sonra yer alacak teknik çalışmalar neticesinde görüleceğini söyledi.

Baybars, “Yasal düzenlemenin şekli veya yasal düzenlemenin yapılıp yapılmayacağı konusunda ise henüz bir mutabakat yok” dedi.

Türkmen: Barem haklarını alabilmek için eylem yaptık

HAKSEN Başkanı İzzet Türkmen, gardiyanların barem haklarını alabilmeleri adına Merkezi Cezaevi’nin önünde greve gittiklerini belirterek, grev nedeniyle yapılan eylem sonucunda saat 11.00’den 14.00’e kadar İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’la uzun soluklu bir toplantı yapma şansı yakaladıklarını kaydetti.

banner9
Türkmen, terfilerin uzun yıllardır yapılmamış olmasından dolayı gardiyanların barem artışını alamadığını, bunun da bahse konu gardiyanların alacağı emeklilik maaşı ve ikramiyelerini olumsuz etkilediğine dikkat çekerek, talep edilen yasal düzenlemenin Merkezi Cezaevi’ndeki 230 çalışandan 100’ünü ilgilendirdiğine vurgu yaptı.

Türkmen, iki üniformalıyı birbirine kırdırmaya çalışan bir zihniyetin iktidarda olduğunu söyleyerek, gardiyanların polislerle hiçbir sorununun olmadığını ve gardiyanların talebinin sadece 40 yıldır gasp edilen barem haklarının alınması olduğunu belirtti.

İçişleri Bakanlığı’nda yapılan toplantıda gardiyanların ne istediğini Baybars’a izah ettiklerini söyleyen Türkmen, toplantı sonucunda önümüzdeki hafta Başbakan Tufan Erhürman, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın da yer alacağı üst düzey bir toplantı yapılmasına karar verildiğini dile getirdi.

“Bakan, süreci teknik kurula götürme garantisi verdi”

Gardiyanların haklarını düzenleyecek olan yasa çalışmasının başlatılabilmesi için Bakan Baybars’ın kendilerine başbakanlık düzeyinde süreci teknik kurula götürme garantisi verdiğine dikkat çeken Türkmen, önümüzdeki haftadan itibaren bu sürecin başlayacağına vurgu yaptı.

Türkmen, Baybars’ın sürecin sonunda çalışanların tüm taleplerinin yüzde yüz karşılanıp karşılanmayacağıyla ilgili tek unsurun kendisi olmadığı için herhangi bir söz vermediğini belirterek, sendika olarak isteklerinin yerine getirilmemesi durumunda mücadelelerini sürdüreceklerini ifade etti.

Bakan Baybars’la yaptıkları toplantıda protokol imzalamak için ısrarcı olduklarını, ancak Baybars’ın kendilerine bakan olarak verdiği sözün imzayla değil, bir bakanın ağzından çıkanın söz olduğunu göstermek için cezaevine gelmeyi talep ettiğini belirten Türkmen, HAKSEN olarak bunu uygun bulduklarını, çünkü bir bakanın ağzından çıkan sözden aksini yapacağına inanmak istemediklerini ifade etti.

“Oyalama taktiği yapılırsa eylemler şiddetini artırarak devam edecek”

Merkezi Cezaevi’nin önünde yapılan direnişin sadece HAKSEN’e örgütlü olan çalışanlar tarafından değil, cezaevinde çalışan tüm çalışanların katılımıyla gerçekleştiğine dikkat çeken Türkmen, “Bu cezaevinde bir ilktir. Bu bize çalışanların artık bazı sendikalar tarafından kandırılmaktan usandıklarını, kandırıldıklarının farkında olduklarını ve bu süreçte haklı olduklarını bildiklerini göstermiştir”  ifadelerini kullandı.

Türkmen, bakanlığın kendilerine gösterdiği samimiyetin dışına çıkarak oyalama taktiğine geçmesi durumunda Merkezi Cezaevi’nin önünde yeniden toplanacaklarını belirterek, eylemlerinin şiddetini artırarak devam edecekleri uyarsında bulundu.

“Mahkûmlarımızı da düşünüyoruz”

Türkmen, polisin sabah saatlerinde Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılması gereken mahkûmların kendilerine verilmesi için HAKSEN’nin iyi niyet göstermesini talep ettiğini belirterek, HAKSEN olarak bu talebi yerine getirdiklerini söyledi.

HAKSEN’in iyi niyet göstergesi adına Türkiye’ye sevk edilmesi gereken bir mahkûmu polise teslim ettiğini kaydeden Türkmen, ilaç alması gereken mahkûmların da mağdur olmaması için bir çavuşun da gönüllü olarak gönderildiğini belirtti.

Türkmen, “Mahkûmlarımızın eylem nedeniyle herhangi bir yaşamsal sıkıntıları yoktur. Eylem yaparken mahkûmlarımızı da düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“10 mahkûm açlık grevi yapıyor”

Merkezi Cezaevi’ndeki mahkûmların bir süredir devam ettirdiği açlık grevine de değinen Türkmen, bugün (dün) itibariyle açlık grevinin 11’inci gününde olunduğunun ve şu an itibariyle 10 mahkûmun açlık grevi yaptığını söyledi.

Türkmen, söz konusu mahkûmların Türkiye’ye sevk edilmek istenmelerinden dolayı açlık grevi yaptıklarını belirterek, Bakan Baybars’la yapılan görüşmede gardiyanların konusunu bölüp dağıtmamak için mahkûmların durumuyla ilgili konuşamadıklarını, ancak söz konusu durumun da takipçisi olacaklarını sözlerine ekledi.

Fotoğraflar: Özmen YILANCILAR

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2018, 09:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108