banner6

Sürgün ettirildim, cezalandırıldım

banner37

Polis Okulu Müdür Vekilliği’nden, Gazimağusa Polis Müdür Yardımcılığı’na naklinin durdurulması için YİM’de dava açan Bekir Abatay’ın dava duruşması dün başladı. Abatay, mahkemeye nakil işlemiyle ilgili iddialarını aktardı:

Sürgün ettirildim,  cezalandırıldım
banner151

Emine UYSAL ÇALUDA

Polis Hizmetleri Komisyonu tarafından, Polis Okulu Müdür Vekilliği’nden, Gazimağusa Polis Müdür Yardımcılığı’na nakli çıkan ve bunun durdurulması için Yüksek İdare Mahkemesi’nde (YİM) dava açan Bekir Abatay’ın dava duruşması dün başladı.

YİM’de Tanju Öncül’ün huzurunda görüşülen dünkü davada, KKTC Başsavcılığı adına Kıdemli Savcı İlter Koyuncuoğlu, Bekir Abatay ve avukatı Boysan Boyra hazır bulundu.

Davada müşterek olgular mahkemeye sunuldu. Davada 102 emare kaydedildi. Mahkemede tanık olarak dinlenen Bekir Abatay, Alsancak’ta yaşadığını, evli ve iki çocuk babası olduğunu ve Mağusa Polis Müdürlüğü’ne nakil ettirilmesinden sonra ailece zor günler geçirdiklerini anlattı.

Bekir Abatay, söz konusu nakili ‘sürgün’ olarak değerlendirdiğini belirtti. Abatay, Polis Hizmeti Komisyonu’nun, nakil gerekçesi belirtmediğini ve nakil edilirken kamu yararı ve eğitim durumunun dikkate alınmadığını ileri sürdü.   

 

“Bu karar adil değil”

Abatay, günlük 200 kilometre yolculuk yaptığını, evinden çıkıp görev yerine gitmesinin iki saati bulduğunu ve maaşının yüzde 20’sini yol ile araba masraflarına harcamak zorunda kaldığını anlattı.

Abatay, “Zamanında ve anında olay mahallinde olmama imkan yok. Bu alınan karar hatalı, adil olmayan, yanlış bir karardır. Polis Hizmeti Komisyonu, beni, daha iyi ve verimli hizmet edebileceğim 17 noktaya görevlendirebilirdi. Bunun nedeni cezalandırmaktan başka bir şey olamaz. Kamu açısından bakıldığında daha verimli olmam engellendi. Cezalandırıldım” dedi.

Savcı İlter Koyuncuoğlu, Abatay’a sorular yöneltti. Koyuncuoğlu, nakil kararının yasa ve kriterlerine uygun ve doğru bir karar olduğunu savundu.

Savcı Koyuncuoğlu, “Eğer, idare siz cezalandırmış olsaydı, müdür yardımcısı olarak atamazdı” dedi. Koyuncuoğlu, nakil kararının yasa ve kriterlerine uygun ve doğru bir karar olduğunu savundu.

Koyuncuoğlu, bir tanığı olduğunu belirtti ve hazır edebilmek için süre talep etti. Dava, ileri bir tarihe ertelendi.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2018, 09:02
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110