Suriyeli göçmenler sınır dışı edilecek

banner37

Güney Kıbrıs’a gitmek için Laskiye sahilinden yola çıktıkları teknede terk edilen ve perişan halde Taşlıca sahiline çıkan 17 Suriyeli göçmenin tutukluluk süresi 6 gün daha uzatıldı

Suriyeli göçmenler sınır dışı edilecek
banner8

Ayşe BULUT

Taşlıca sahilinde karaya oturan bir teknede, aç, susuz ve sıcaktan perişan olmuş halde bulunan aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu 17 Suriyeli göçmenin tutukluluk süreleri 6 gün daha uzatıldı. Polis, Suriyeli göçmenlerin sınır dışı edilmeleri için işlem başlatıldığını açıkladı.

Suriyeli göçmenler dün ek tutukluluk talebiyle İskele Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

İskele Kaza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun’un huzurunda görüşülen ek tutukluluk duruşmasında Savcı Ahmet Özlemler, meselenin tahkikat memuru olan Mustafa Hacıhasanoğlu’nu tanık olarak dinletti.

Tahkikat memuru, 9 Temmuz 2021 tarihinde, saat 16.30 sıralarında zanlıların içerisinde bulunduğu Rısk Allah isimli ahşap teknenin Taşlıca plaj sahiline vurduğunu belirtti.

Zanlıların yüzerek sahile çıktıklarını ve suçüstü tutuklandıklarını söyleyen Hacıhasanoğlu, zanlıların aleyhine 10 Temmuz’da üçer gün tutukluluk emri alındığını kaydetti.

Zanlıların KKTC’de yasal bir statülerinin olmadığına dikkat çeken tahkikat memuru, KKTC’den sınır dışı edilmeleri için işlemlerin başladığını, bu nedenle süreye ihtiyaç duyulduğunu söyleyerek, aleyhlerine 8 gün daha tutukluluk emri talep etti.

banner134
Tahkikat memuru Mustafa Hacıhasanoğlu, Savcı Ahmet Özlemler’in soruları doğrultusunda da, zanlıları ‘mazot bitti’ diyerek denizin ortasında terk eden Rısk Allah isimli teknenin kaptanının isminin Ebu Haydar olduğunun belirlendiğini, zanlıların Suriye’nin Laskiye kentinde askeri üst yakınlarındaki sahilden yola çıktıklarını belirlediklerini söyledi.

Huzurundaki olguları değerlendiren İskele Kaza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun, zanlıların 6 gün daha poliste tutuklu kalmalarına emir verdi.

Bu arada, yetişkin olan göçmenler mahkemeye çıkarılırken, çocuklar da polis gözetiminde mahkeme binasının dışarısında minibüs içerisinde bekletildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75