banner6

Suriyeli mültecinin adaya girişine izin verilmedi

banner37

Suriyeli bir mültecinin, KKTC’de yasadışı olarak kaldığı iddia edilen kardeşini görmesi için Larnaka Havaalanından adaya girişine izin verilmediği bildirildi.

Suriyeli mültecinin adaya girişine izin verilmedi
banner150 banner150 banner151

Politis gazetesi “Suriyeli Mülteci Geldiği Gibi Almanya’ya Gitti… İşgal Bölgelerinde Tatil İçin Gelseydi tamam, Ancak Kardeşiyle Bir Araya Gelmek İçin Olmaz” başlıklarıyla verdiği haberinde, Almanya’dan ikincil koruma statüsü alan Suriyeli mültecinin yaşadıklarını aktardı. 

Gazete, Suriyelinin, kardeşiyle görüşmek için Larnaka Havaalanından Güney Kıbrıs’a girmek istediğini, ancak kardeşini göremeyip Almanya’ya geri dönmek zorunda kaldığını yazdı. 

Suriyelinin, ülkede neyin geçerli olduğunu ya da üçüncü ülke vatandaşının KKTC’yi ziyaret etmesine ne zaman izin verildiğini bilmeyerek, KKTC’de öğrenci olan kardeşini ziyaret edeceği bilgisini verdiği kaydeden gazete, Muhaceret Dairesi yetkililerinin, rutin kontrollerinde Suriyeliye buna izin verilmediği bilgisini vererek, kendisine, ya kendi isteğiyle gitmesi ya da Rum tarafında gözaltında kalıp ayarlanan uçuşla ayrılması seçeneğinin sunulduğunu belirtti. 

Gazete, aldığı bilgilere göre Suriyelinin kendi biletini ödeyerek ayrılmayı seçtiğini aktardı. 

Gazete, yetkili polis kaynağının, “Suriyeli, KKTC’yi tatil ya da bir Kıbrıslı Türk’ü görmek için ziyaret edeceğini söyleseydi herhangi bir sorun olmayacağını” ifade ederek, KKTC’deki Kıbrıs Rum otellerinde kalacak olan turistlerin girişine izin verilmediğine dair genelgenin devamının olmadığını belirttiğini aktardı. 

Habere göre Rum Polis Basın Sözcüsü Anderas Angelidis de, KKTC’de öğrenci olan Suriyelinin, “Kıbrıs’ta yasadışı olarak kaldığını ve sonuç olarak yasadışı kalan bir kişiyi ziyaret edecek birisinin ülkenin yasal havaalanından giriş yapmasına izin verilemeyeceğini” söyledi.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2017, 13:37
banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110