Suriyeli oldukları için ülkeye giremediler

banner37

Suriye uyruklu Yusra Muaz adındaki kadın ve iki çocuğu ‘mülteci’ kabul edilerek ülkeye alınmadı. Üç gün boyunca havaalanındaki polis hücresinde bekletilen hamile kadın ve çocukları dün öğleden sonra Türkiye’ye gönderildi.

banner87
Suriyeli oldukları için ülkeye giremediler
banner90
banner99

Erol KANLIADA

Türkiye’den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) gelen Suriye uyruklu Yusra Muaz adındaki kadın ve iki çocuğunun ‘mülteci’ oldukları gerekçesiyle ülkeye girişine izin verilmedi.

Pasaport ve KKTC vatandaşı akrabaları Hüseyin Akpınar’ın davet mektubuyla, ‘mülteci’ sıfatıyla yaşadıkları Türkiye’den uçağa binerek Ercan Havaalanı’na gelen Muaz ile 3 yaşındaki kızı ve 5 yaşındaki oğlunun ülkeye girişine izin verilmedi. Üç gün boyunca havaalanında polis nezaretinde tutulan Muaz ve çocuklarının dün öğleden sonra saat 17.30’da Türkiye’ye geri gönderildikleri öğrenildi.

Yusra Muaz ve çocuklarını KKTC’ye davet eden akrabaları Hüseyin Akpınar, Yusra’nın 5 aylık hamile olduğunu sandığını ancak polis nezaretinde tutulurken sancılarının başladığını ve saatler sonra Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde kaldırıldığında doktorların kadının 9 aylık hamile olduğunu söylediğini ancak KKTC’de doğum yapmasına da izin verilmediğini iddia etti.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Suriye uyruklu kadın Yusra Muaz’ın akrabası Hüseyin Akpınar, Muaz’ın ülkeye giriş için tüm belgelerinin olduğunu ve bu yapılana anlam veremediğini anlattı.

“Ben davetli olarak çağırdım”

Akpınar, akrabası Yusra Muaz’ı kendisinin KKTC’ye davet ettiğini söyledi ve Muaz’ın Türkiye’de Suriyeli mülteci olarak bulunduğunu ancak Türkiye’ye geri dönebilmek için de belgelerinin hazır olduğunu belirtti.

Hüseyin Akpınar, bu belgelerin hepsinin bulunduğunu, Yusra Muaz’ın eşinin de Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı olup, KKTC’ye rahatlıkla giriş çıkış yapabilmesine rağmen kadının neden ülkeye giriş yapmasına izin verilmediğini sordu.

“9 aylık hamile olduğunu ben de bilmiyordum”

Akpınar, Yusra Muaz’ın 9 aylık hamile olduğunu kendisinin de bilmediğini kaydetti ve görünüşünden de bunun anlaşılmasının mümkün olmadığını söyledi.

Yusra Muaz’ın 5 aylık hamile olduğunu bildiğini belirten Akpnar, 9 aylık hamile olduğunu öğrendiğinde şaşırdığını ifade etti.

 “Saatlerce sancı çekti”

Akpınar, Yusra Muaz’ın Ercan Havaalanı’nda saatlerce sancı çektiğini ve buna rağmen saatler sonra polis gözetiminde hastaneye götürüldüğünü iddia etti. Hüseyin Akpınar şu şekilde konuştu:

“Yusra Muaz, 3 yaşındaki kızı ve 5 yaşındaki oğlu pazartesi günü KKTC’ye geldi ancak Ercan’dan giriş yapmasına izin verilmedi. Yusra Muaz’ın tüm belgeleri vardı ve kaçmayacağına dair de kefili bendim. Zaten ben de KKTC vatandaşıyım ve yıllardır burada yaşıyorum. Ancak buna rağmen girişine izin verilmedi. Ercan’da geri gönderilmek için bekletilirken 9 aylık hamile olduğunu ortaya çıktı.”

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2018, 08:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108