banner6

Suriyeliler cezaevine gitti, Filistinli teminatla bırakıldı

banner37

Filistinli bir kişinin yardımıyla askeri yasak bölgeyi ihlal edip kuzeye geçiş yapan 4 Suriye vatandaşı Gönyeli’de bir evde yakalandı

Suriyeliler cezaevine gitti,  Filistinli teminatla bırakıldı
banner99

Özel Haber - Emine UYSAL ÇALUDA  

   Filistinli bir kişinin yardımıyla askeri yasak bölgeyi ihlal edip kuzeye geçiş yapan 4 Suriye vatandaşı, Gönyeli’de bir evde tespit edilerek tutuklandı.

   “Ağır bir suç işlemek için gizli ittifak kurmak” ve “Birinci derecede askeri yasak bölgeyi ihlal etmek” suçlamalarıyla tutuklanan zanlı 1 A.H.D. (E-23), zanlı 2 A.A. (E-39), zanlı 3 H.E. (E-39), zanlı 4 R.H. (E-41)  ve zanlı 5 A.A. (E-21) dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Yargıç Nil Elodie Çeliker’in huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Fatma Damdelen,   tanık olarak polis çavuşu Hüseyin Ergüleç’i dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Ergüleç, 26-28.12.2022 tarihleri arasında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde sakin Suriye vatandaşı 4 zanlının, Filistin uyruklu A.A.’nın yardımıyla askeri yasak bölgeyi ihlal ettiklerinin tespit edildiğini belirtti.

   Hüseyin Ergüleç, aynı gün tüm zanlıların Gönyeli’de kaldıkları bir apartman dairesinde arama emri ile yapılan arama sırasında tespit edildiklerini kaydetti.

   Tahkikatın tamamlandığını belirten Ergüleç, yasal statüsü olmayan 4 zanlının tutuklu, aktif üniversite öğrenci olan zanlı A.A.’nın ise yargılanıncaya değin mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.
   Yargıç Nil Elodie Çeliker, yasal statüsü olmayan 4 zanlının bir ayı aşmamak üzere cezaevinde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi.

   Çeliker, zanlı A.A.’nın ise yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, 20 bin TL nakdi teminat yatırması, KKTC vatandaşı bir kefilin 200 bin TL değerinde şahsi kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün ispat-ı vücutta bulunması koşulu ile tutuksuz yargılanmasına karar verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104