banner6

Surlariçi'ne dev dokunuş

banner37

Lefkoşa Surlariçi’nin tarihi dokusuna ve turizm potansiyeline uygun olarak rehabilitasyonunu ve kentsel dönüşümünü teşvik eden çalışmalarda bulunması için kurulan, “Surlariçi Platformu” çalışmalarına başlıyor.

Surlariçi'ne dev dokunuş
banner151 banner143

Ali CANSU

Lefkoşa’nın tarihi bir bölgesi olan Surlariçi’nde, ekonomik ve sosyal bakımdan dezavantajlı kesimler için sürdürülebilir bir sosyal entegrasyon süreci başlatmak ve bu çerçevede sosyal sorumlulukla katılımcılığı teşvik etmek amacıyla Surlariçi Platformu kuruldu.

Platformda, KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı, Kıbrıs Vakıflar İdaresi, Lefkoşa Türk Belediyesi, Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Kıbrıs Türk Sanayi Odası, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası, Kıbrıs Vakıflar Bankası, Yakın Doğu Üniversitesi, Kıbrıs Genç Kadınlar Derneği, Sidestreets Eğitim ve Kültür İnisiyatifi, Kuzey Kıbrıs Turkcell, KKTC Telsim, Yunus Emre Enstitüsü, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği ve İsviç İletişim yer alıyor.

Platform, Surlariçi’nin tarihi dokusuna ve turizm potansiyeline uygun olarak rehabilitasyonunu ve kentsel dönüşümünü teşvik eden çalışmalarda bulunmayı hedefliyor.

Surlariçi’nin, tarihi dokusu dikkate alınarak insan unsuruyla birlikte kalkınmasını sağlamak ve Lefkoşa’nın en önemli tarihi ve turistik bölgesini insanların kaynaştığı, istihdam ve yatırımla katma değer yaratılan bir cazibe merkezi haline getirme vizyonu ile hareket edecek olan Surlariçi Platformu, misyon ve vizyonuna ulaşmakta genişlemeye açık bir katılımla sosyal sorumluluğunu yerine getirmeyi, kâr amacı gütmemeyi, dışlayıcılığı reddetmeyi, sürdürülebilirliği ve kaynaşmayı temel değerleri olarak kabul ediyor.

KIBRIS, Surlariçi Platformu’nun İcra Kurulu üyelerinden Sidestreets Direktörü Anber Onar, T.C. Lefkoşa Büyükelçiliği Müsteşarı Ayşe Zeybek, İsviç İletişim Direktörü Can Sarvan, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Temsilcisi, Kaner Group Yönetim Kurulu üyesi Güliz Kaner ve YDÜ Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi üyesi, akademisyen Menil Çelebi ile görüşerek platformun bölgedeki girişimleri hakkında bilgiler aldı.

KIBRIS: Platform çalışmalarına nasıl başladı?

Can Sarvan: Surlariçi’nde bölge halkını, işletmecileri, ev sahiplerini ve kamuyu bir araya getirmeyi hedefleyen bir proje ile yola çıktık. 2016 yılının sonuna doğru proje şekillenmeye başladı.

Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği’nin de projemize desteği görüldükten sonra, Büyükelçilikle yaptığımız temaslar sayesinde projenin temel ayakları oluştu. Ardından bugünkü paydaşları bir araya getirecek toplantılar düzenledik.

Yola çıkarken beklemediğimiz kadar samimi, sahici ve yapıcı bir destekle karşılaştık. Golden Tulip Nicosia Hotel’in katkılarıyla yaptığımız ilk toplantılar sonrasında toplantılarımıza Yunus Emre Enstitüsü’nde devam ettik. Pek çok tartışma sonucunda misyon, vizyon ve değerlerimiz ortaya çıktı.

Kurumların ve gönüllülerin davetli olduğu genişlemeye açık genel kurulumuzun yanında icra kurulunu oluşturduk ve çalışmaya başladık.

KIBRIS: Platforma ulaşmak isteyenler sizlerle nasıl temas kuracak?

Can Sarvan: Surlariçi Platformu ülkedeki herkese açıktır ve gönüllülük temelinde her çabayı destekler. Bize “surlariciplatform@gmail.com” adresinden ulaşılabilir. Sosyal medya hesaplarımız ise Facebook: Surlariçi Platformu; Twitter: surlar_platform; Instagram: surlar_platform. İstisnasız herkesin katkısını bekliyoruz.

Bu fırsatla ülkedeki tüm sivil toplum kuruluşlarını, tüm üniversiteleri, bütün resmi kuruluşları Surlariçi’ne sahip çıkmaya davet ediyoruz. Bölgenin sorunlarını çözmek elimizdedir. Bu sorunları ancak hep beraber, kimseyi dışlamadan, ortak duygu ve anlayışla çözebileceğimize inanıyoruz.

KIBRIS: Surlariçi Platformu kısa vadede ne tür çözümler yaratmaya odaklandı?

Güliz Kaner: Bölge halkıyla kaynaşmak üzere bir dizi etkinlik yapmak, Kıbrıs Vakıflar İdaresi ve diğer ilgili kurum/kuruluşların katkılarıyla çocuk ve annelere yönelik projeler geliştirmek, örneğin kreşler açılması, annelere yönelik seminerler düzenlenmesi, Surlariçi’ndeki sokak aydınlatması ve güvenlik sorununa çözüm bulmak üzere kamuoyu oluşturmak öncelikli hedeflerimiz arasında. Surlariçi’ndeki kadınların çocuklarını bırakabilecekleri bir kreş açılmasını çok önemsiyoruz.

Çocuk ve gençlerin serbest zamanlarını değerlendirebilecekleri rekreasyon alanlarının açılmasını gerekli görüyoruz. Bölgede yaşanan şiddet olayları bölge halkı kadar bizleri de üzdü. Hem halkımızın hem turistlerin güven içinde Surlariçi’ne sahip çıkması için yapacağımız çok şey olduğunu düşünüyoruz.

KKTC Polis Genel Müdürlüğü ile yaptığımız temaslar çerçevesinde gelecek hafta KKTC Polis Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ilgili bir projenin sunumu için bir araya geleceğiz. KKTC Polis Genel Müdürlüğü böyle bir çaba gösterildiği için bize büyük memnuniyet belirtti.

Devlet kurum ve kuruluşları ile yapacağımız temaslarda sadece baskı grubu oluşturmakla kalmayacağız. Surlariçi’ndeki sıkıntılar çözülene dek takipçisi olacağız. Surlariçi yaşadığı dışlanmışlıktan bir an önce kurtarılmalı ve ayrımcı anlayışı menederek bölge insanı ile kaynaşmalıdır.

KIBRIS: Platform bugüne dek hangi temasları yaptı?

Anber Onar: Surlariçi 12 mahalleden oluşuyor. Bölge muhtarları ile bir toplantı yaptık. Ve gördük ki sorunlar tahmin ettiğimizin çok üzerinde. Sidestreets olarak biz zaten daha önce Surlariçi’ndeki çocuklara yönelik süreklilik arz eden programlar ve etkinlikler yapıyorduk. Oradan da bölgeyi tanıyoruz ve insanların yaşadığı sıkıntılara tanık etmişliğimiz var.

Surlariçi’nin sorunlarını detaylarıyla tespit ederek çözüm bulunması yönünde baskı grubu oluşturacağız. Bir yandan da Surlariçi’ne yatırım yapan işletmeler ile iletişime geçerek, sürdürülebilir işletmelerin artması için teşvik edici programlar ortaya koymaya çalışacağız. Burada, aidiyet duygusu yüksek bireylerin çoğalarak artmasını sağlamak, sürdürülebilirliğin en önemli öğesidir.

Surlariçi’nde ekolojik alanların açılmasına ve binaların restorasyonuna yönelik olarak da girişimlerimiz olacak. Surlariçi’ni yeni yaşam alanları yaratmak üzere bir pilot proje olarak ele almak istencindeyiz. Bu çabaya herkesin katılımını bekliyoruz.

KIBRIS: Orta vadede Surlariçi Platformu çalışmalarını nasıl genişletecek?

Ayşe Zeybek: Platform kurulması çalışmalarını yaparken Surlariçi bölgesine yönelik mevcut verilerin son derece sınırlı olduğu fark edildi. Bölgeye yönelik verilerin toplanacağı bir araştırma yapılması çok önemli. Paydaşlar arasında yer alan Yakın Doğu Üniversitesi bölgedeki sorunların tespiti için bir araştırma yapmaya başlıyor.

Oradan gelecek verilere göre yol haritası daha net bir hale gelecek. Surlariçi’nde yaşayan kadınların ve gençlerin istihdamına yönelik çalışmalar ile diğer çalışmaların kapsamı böylelikle belirlenmiş olacak. Sosyal entegrasyon sürecinde dezavantajlı kesimlerin yaşamlarını sürdürülebilir kılmak bölgedeki yatırımcılar açısından da vazgeçilmezdir. Adım adım hareket ederek kısa vadedeki sonuçları gördükten sonra diğer çalışmaların tespitine eğilinmesi planlanıyor.

KIBRIS: Surlariçi’nde yapılacak araştırma hakkında biraz daha detay verebilir misiniz?

Menil Çelebi: Toplum ihtiyacı, araştırma ve bilime dayalı veriler elde etmek adına ve bölgede yaşayanların demografik bulgularına ulaşmak üzere yapacağımız araştırma bölge halkının yanı sıra Surlariçi’ndeki işletme sahiplerinin de sorunlarını anlamayı amaçlıyor. Maalesef Surlariçi’ne yönelik olarak daha önce toplanan verilerin üzerinden çok zaman geçmiş durumda.

Üniversitemiz, Surlariçi Platformu İcra Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda dar kapsamlı bir çalışmaya bir an önce başlayacak. Önümüzdeki sonbaharda ise daha kapsamlı yeni bir araştırma ile veri toplamaya devam edeceğiz.

Öte yandan ilgili kurum ve kuruluşların davetli olacağı bir çalıştay yapmayı planlıyoruz. Bu sene sonbaharda Surlariçi bölgesine yönelik olabildiğinde geniş katılımla, büyük bir çalıştay yapılması için davetli listemizi oluşturmaya başladık.

 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2017, 09:28
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104