Surlariçi’nin surları yenileniyor

banner37

Kültürel Miras Teknik Komitesi Kıbrıslı Türk Eş Başkanı Ali Tuncay, Lefkoşa Surlariçi bölgesindeki surların tamirinin yaz sonu gelmeden tamamlanmasının hedeflendiğini açıkladı

Surlariçi’nin surları yenileniyor
banner90
banner99

“ÖNCELİKLE BİTKİ TEMİZLİĞİ YAPILDI”… Lefkoşa’da Surlariçi bölgesini çepçevre kavrayan Lüzinyan ile Venedik dönemlerinde inşa edilmiş surlar yer yer yıkılıp tahrip oldu. Kültürel Miras Teknik Komitesi, bu tarihi dokunun yok olmaması adına harekete geçti. Kültürel Miras Teknik Komitesi Kıbrıslı Türk Eş Başkanı Ali Tuncay, Lefkoşa Surlariçi bölgesindeki surların ilk olarak bitki temizliğinin yapıldığını, kırık dökük olan surlara yönelik çalışmaların da başlayacağını vurguladı.

Ahmet UÇAR

   Kültürel Miras Teknik Komitesi, Lüzinyan ve Venedik dönemlerinde inşa edilen, ancak zamanla yer yer yıkılarak tahrip olan Lefkoşa Surlariçi bölgesini çevreleyen surların tamiri için harekete geçti.

   UNDP’nin (United Nations Development Programme/ Birleşmiş Milletler Geliştirme Programı) desteğiyle eski eserlere yönelik projeler geliştiren Kültürel Miras Teknik Komitesi, Girne Kapısı’ndan Çetinkaya Burcu’na, Cumhurbaşkanlığı Cephe Burcu ve Arabahmet bölgesinde, Zahra Sokak üzerinde bulunan yıkılmış surların tamiri için geliştirdiği projeyi hayata geçirdi.

   Bölgedeki surların bitki temizliği tamamlanırken, yıkık halde olan ve restorasyon isteyen surlara yönelik çalışmalar da yaz sonuna doğru tamamlanacak.

   Kültürel Miras Teknik Komitesi Kıbrıslı Türk Eş Başkanı Ali Tuncay, eski eserlerin Kıbrıs’ın kimliğinin, kültürünün bir parçası olduğunu belirterek, Lefkoşa Surlariçi bölgesindeki surlara yönelik çalışmaların başlatıldığını ve yaz sonundan önce tamamlanacağını ifade etti.

Tuncay: Yaz sonuna tamamlamayı hedefliyoruz

   Kültürel Miras Teknik Komitesi Kıbrıslı Türk Eş Başkanı Ali Tuncay, Lefkoşa Surlariçi’ndeki surlara yönelik çalışmaların başladığını belirterek, Girne Kapısı’ndan Çetinkaya Burcu’na, Cumhurbaşkanlığı Cephe Burcu ve Arabahmet bölgesinde, Zahra Sokak üzerinde bulunan yıkılmış surlara yönelik UNDP’nin desteğiyle başlatılan çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

   Tuncay, yürütülen çalışma kapsamında ilk olarak bölgedeki surların bitki temizliğinin yapıldığını dile getirerek, yıkılan surlara yönelik adımların da atılacağını ifade etti.

   Yıkılan surlara yönelik çalışmaların ise yaz bitmeden tamamlanacağına işaret eden Tuncay, hem bu kültürel miraslarının korunması hem de olağan kazaların önüne geçilebilmesi yönünde adım atılacağını söyledi.

   Tuncay, kültürel mirasların kökeni ne olursa olsun Kıbrıs’ın kimliğinin, kültürünün bir parçası olduğuna dikkat çekerek, bu eserlerin geçmişin bir yansıması olduğunu anlattı.

   Bu kültürel mirasların kültürel zenginliğinin yanı sıra turizm açısından da büyük bir öneme sahip olduğuna vurgu yapan Tuncay, kültürel mirasların korunmasıyla ekonominin de gelişeceğini savundu.

   Tuncay, hükümetlerin, yöneticilerin söz konusu kültürel mirasları korumaya ve geleceğe sağlam bir şekilde bırakmaya yönelik kaynaklar yaratması gerektiğinin altını çizerek, geçmiş dönemlerde Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nde bu yönde bir fonun bulunduğunu ancak bu fona el konulduğunu anımsattı.

   Kültürel miraslara gereken kaynağın yaratılması konusunda da görüş beyan eden Tuncay, “Eski eserlerin ziyaret edilmesi noktasında, örneğin müzelerde giriş bileti kesiliyor. Bu müzelerde toplanan paralar eski eserlere yönelik kaynaklara veya fona aktarılabilir. Bu eserlere belli kurallar çerçevesinde fonksiyon verilmeli” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75