Sürücüler, cep telefonuna dokunmaya dahi korkmalı

banner37

Trafik kazalarının en önemli nedenlerinden biri olarak gösterilen sürüş sırasında cep telefonu kullanımına, İngiltere’de ehliyete el konulması dahil ağır cezalar uygulanmaya başladı. Duyarlı kesimler, benzer uygulamaların KKTC’de de hayat bulmasını istiyor.

Sürücüler, cep telefonuna dokunmaya dahi korkmalı
banner8

Ahmet İLKTAÇ

Ülkemizde trafik kazalarının en önemli nedenlerinden biri olarak görülen sürüş sırasında cep telefonu kullanımı çok tehlikeli boyuta ulaştı.

Halk arasında birçok ölümlü trafik kazasının nedeni olarak görülen cep telefonu kullanımı ile ilgili olarak polis raporlarına yansıyan rakamlar her geçen yıl artış gösteriyor.

Uzmanlar, polisin ciddi denetimlerine ve bilgilendirmelerine rağmen sürücülerin sürüş sırasında cep telefonu kullanmalarının bir tutku haline geldiğine dikkat çekti. Uzmanlar, KKTC devletinin bazı ileri ülkelerde alkolden dahi daha tehlikeli olarak görülen sürüş sırasında cep telefonu kullanımı ile ilgili olarak cezaları artırması gerektiğine vurgu yaptı.

Elde edilen bilgilere göre, sürücü koltuğunda seyir halindeyken cep telefonu kullandığı için polis tarafından rapor edilen sürücüsü sayısı 2015 yılında KKTC genelinde yaklaşık 5 bin 600 olurken, bu rakam 2016 yılında yaklaşık 6 bin sürücüye ulaştı.

2017 yılının ilk 3 ayına girdiğimiz bu günlerde de aracıyla seyir halindeyken cep telefonu kullanan sürücülerin sayısının geçtiğimiz yıllara göre yine artış gösterdiği öğrenildi.

Sadece KKTC’de değil, birçok dünya ülkesinde trafikte ciddi bir sorun olarak görülen sürüş sırasında cep telefonu kullanımına, son olarak İngiltere çok ciddi cezalar getirdi. Duyarlı vatandaşlarımız, benzer caydırıcı tedbirlerin ülkemizde de uygulanmasını ve sürücülerin cep telefonuna dokunmaya dahi cesaret edememesini istiyor.

İngiltere’de ehliyet gidiyor

İngiltere’de 1 Mart’tan itibaren sürüş sırasında cep telefonlarını elledikleri, konuştukları veya herhangi bir şekilde kullandıkları tespit edilen sürücülere 200 Sterlin para cezası ve ehliyetlerinden 6 puan ceza alınmaya başladı.

İngiltere’de yine yeni uygulamaya göre, sürüş sırasında cep telefonu kullandığı sırada tespit edilen ve 2 yıllık ehliyet sahibi olan sürücülerin ehliyetleri iptal edilecek ve yeniden ehliyet sahibi olabilmeleri için ehliyet sınavına girmeleri gerekecek.

KKTC’de ise, sürücülerin sürüş sırasında herhangi bir şekilde cep telefonu kullanmalarının sonucunda asgari ücretin yüzde 10’u kadar para cezası ve 15 ceza puanı ile cezalandırılıyorlar. Asgari ücretin yükseltilmesi nedeniyle 10 Mart tarihinden itibaren asgari ücretin yüzde 10’una tekabül eden 202 TL para cezası ve 15 ceza puanı kesintisi uygulanmaya başlayacak.

Avcı: Cezalar artırılmalı

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, sürücü koltuğunda seyir halinde cep telefonunu herhangi bir şekilde kullanmanın konsantrasyonu ve sürüş dikkatini tamamen bozduğunu, ayrıca gelebilecek tehlikeleri fark etmemeyi sağladığının bilimsel olarak kanıtlandığını söyledi.

Araç kullanılırken cep telefonu kullanmanın dünyanın birçok önde gelen devletinde alkolden daha tehlikeli olarak görüldüğünü kaydeden Avcı, İngiltere’de uygulanmaya başlayan bu kararın konunun ciddiyetini gösterdiğini belirtti.

Mehmet Avcı, ülkemizde sürücü koltuğunda cep telefonu ile konuşmanın adeta bir tutku haline geldiğini dile getirdi.

Geçmişte cep telefonunun araç kullanılırken kullanılmaması için birçok kampanyanlar düzenlediklerini anımsatan Avcı, polisin anonsları ve sıkı denetimlerine rağmen araç sürücülerinde hâlâ bu tutkunun devam ettiğinden yakındı.

banner134

Mehmet Avcı, sürücülerimizin bu zihniyetinin değişmesi için bilgilendirme ve etkin cezalandırma gerektiğinin altını çizdi.

Trafikte cep telefonunu kullanmanın tamamen bilerek işlenen bir suç olduğunu anlatan Avcı, ölümlü kazalarla ilgili halk arasında “sürücü cep telefonu ile konuşuyordu” sözünün sıklıkla duyulmaya başlandığını ifade etti.

Mehmet Avcı, cep telefonlarının araç sürürken geçmişte sadece konuşma olarak uygulandığını ancak günümüzde sürücülerin araç kullandıkları sırada cep telefonlarıyla mesaj yazdıklarını, sosyal paylaşım sitelerine girdiklerini ve film dahi izlediklerine şahit olduklarını söyledi.

Mehmet Avcı, devletimizin bu konuyu daha fazla ciddiye alması ve cezaları artırması gerektiğini kaydetti.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2017, 08:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75