banner6

“Sürücüler denetim yok diye korkusuz”

banner37

“Sürücüler denetim yok diye korkusuz”
banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

   Ülkemizde trafik kazaları azalacağı yerde, giderek artıyor. Trafiğe çıkan vatandaş da, kaldırımda yürüyen yaya da endişeli.

   Ülkemizde yapılan rutin trafik denetimlerinde en çok ceza yazılan suçların başında sürat, dikkatsiz sürüş, kavşakta durmama, yakın takip geliyor.

  Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, trafiğin yıllardır ihmal edilen bir noktada olduğunun altını çizerek, özellikle de Koronavirüs döneminde trafikle ilgili ne bir düzenleme, ne de bir yasa yapıldığını, bütçe ayrılmadığını ve polisin denetimlerinin bile yok edildiğini kaydetti.

   Avcı, ehliyet verme sisteminin bile yıllardır aynı şekilde devam ettiğine dikkat çekerek, trafiğin düzenlenmesi için hiçbir umut ışığı görmediklerini belirtti.

   Basında yer alan kaza haberlerinde hep ölüm olmayışının şans olarak lanse edildiğine ama bu durumda şansın da bir yerde biteceğine dikkat çeken Avcı, ölümlü kazaların olma ihtimalinin de çok büyük olduğunu vurguladı.

   Avcı, yeni araçlarda güvenliğin artırıldığını ama yine de havada uçan ve takla atan arabalar olduğunu kaydederek, “Bu bize durumun ciddiyetini gösteriyor. Araç güvenlikleri artırılıyor ama bu sefer de yolda yürüyen insanlar ve kaldırımda yürüyen yayalara çarparak ölüme sebebiyet veriliyor” şeklinde konuştu.

   Mehmet Avcı, yıllardır trafik kazalarını önlemek adına etkin bir çalışma yapılmadığını söyleyerek, Türkiye Cumhuriyeti katkıları ile yol yapımları gerçekleşse de, yol yapmanın kazaları önlemediğine işaret etti.

“Sürücü eğitimi konusunda geri kaldık”

   Yapılan denetimlerde süratli ve dikkatsiz araç kullanmanın ve alkollü sürüşün başı çektiğine vurgu yapan Avcı, sürücülerin denetimlerin olmamasından kaynaklı alkol alarak korkmadan yola çıktıklarını söyledi.

   “Sürücü kalitesinin de zaman içinde değişimi dikkat çekiyor” diyen Avcı, bu noktada yetersiz sürücü eğitimlerinin de etkisi olduğunu vurguladı.

   Avcı, trafikte sürücülere uyuşturucu testi yapılabilmesi için gerekli olan değişikliklerin ve Yol Güvenliği Yasası’nın 20 aydır Meclis’te bekletildiğini vurgulayarak, uyuşturucu kullanarak araba süren herkesin milletvekillerine bir teşekkür borçlu ve vekillerin de teşekkür alacakları olduğunu kaydetti.

   Bu yasanın 20 aydır beklemesinin trafikte geri kalmışlığımızın en basit göstergesi olduğunu ifade eden Avcı, sürücü eğitimleri konusunda dünyadan geri kaldığımızın da altını çizdi.

   Avcı, “Bu konuda yeni çalışmalar var ama eksik bırakılmış, geçirilmemiş. 15 yıldır sürücü eğitim kitapçığı basılmıyor, yenilenmiyor. Şoför okulları kendi imkanları ile bu kitapçığı çoğaltarak öğrenciyi sözlü sınava sokuyor. Kaldı ki dünyada da, Türkiye’de de artık sözlü sınav kaldırılmış yerini yazılı sınava bırakmıştır” dedi.

   Avcı, ülkemize gelen yabancıların ehliyetlerinin sahte midir, değil midir diye bakmadan değiştirildiğine de vurgu yaptı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104