Sürücüler yollarda Allaha emanet

banner37

KTMMO Yönetim Kurulu Başkanı Yarkıner, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın çalışmalarını eleştirerek, bakanlığın yollarda yaptığı çalışmalarda trafik kazalarını önleyecek her hangi bir tedbir almadığını dile getirdi

Sürücüler yollarda Allaha emanet
banner8

Doğan SAMER

“POLİS KAFASINA GÖRE DENETLİYOR”… KTMMO Yönetim Kurulu Başkanı Ayer Yarkıner, hafriyat kamyonlarının denetimleri konusunda KIBRIS’a açıklamalarda bulunarak, hafriyat kamyonlarını denetleyecek mevzuatın bulunmadığını, polisin bu araçları kafasına göre denetlediğini ifade etti. Yarkıner, “Bu araçlar denetlenmiyor, zaten denetleyecek mevzuat yok. Polis kafasına göre kontrol ediyor, bir firene basıp tamamdır diyip bırakıyor” diye konuştu.

“DİKKATSİZ SÜRÜŞ İFADESİ BAHANE”… KTMMO Yönetim Kurulu Başkanı Yarkıner, meydana gelen trafik kazalarında polisin raporlarında sürekli olarak sürücüyü suçlu gösteren ifadeler kullandığını belirterek, “Polisle aynı fikirde değilim, meydana gelen her kazada sürücü suçlanamaz” dedi. Yarkıner, polisin meydana gelen kazaların ardından ‘dikkatsiz sürüş’ ifadesini kullanmasının bahane olduğunu ileri sürerek, yollarda tedbirler alınması gerektiğini söyledi.

Kıbrıs Türk Makine Mühendisleri Odası (KTMMO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayer Yarkıner, KKTC yollarının kötü ve güvensiz olduğunu, sürücülerin yollarda “Allaha emanet” olduğunu söyledi.

Ayer Yarkıner KIBRIS’a konuşarak, KKTC’de anayolların yeterlilik durumu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın yollardaki çalışma ve projeleri ile hafriyat kamyonlarının denetimleri konusunda açıklamalarda bulundu.

Yarkıner, KKTC’de yolların kötü ve güvensiz olduğunu vurgulayarak, ancak bu sebeplerin tam olarak trafik kazalarına neden olmadığını, yollar ve araçlarla ilgili tüzük ve mevzuatların eksikliğinin kazalara neden olduğunu ileri sürdü.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın çalışmalarını ve vizyonunu eleştiren Yarkıner, bakanlığın yollarda yaptığı çalışmalarda trafik kazalarını önleyecek her hangi bir tedbir almadığını savundu.

Bakanlığın rant peşinde koştuğunu ileri süren Yarkıner, “Yol yaptım demek için çalışma yapıyorlar” ifadelerini kullandı.

Yarkıner, “Türkiye’den para beklerken bizim de bir şeyler yapmamız lazım. Bunlar sadece para bekliyor, beyin gerektiren işi yapmıyorlar” dedi.

Meydana gelen trafik kazalarında da polisin raporlarında sürekli olarak sürücüyü suçlu gösteren ifadeler kullandığını belirten Yarkıner, “Polisle aynı fikirde değilim, meydana gelen her kazada sürücü suçlanamaz. Ülkemizde kullanılan araçlar yollarımıza göre uygun değildir. Araçların teknik donanımları ve yol tutuşları bu yollarda işe yaramıyor. Kaza olmadan önce araç sürücüsü frene basıyor ve aracın tekerlekleri ya sağa dönüyor ya da sola. Sonuç bu olunca direksiyon sağa dönünce araç karşı şeride geçiyor, sola dönünce de bankete düşüyor. Polis dikkatsiz sürüşten aracın karşı şeride geçtiğini söylüyor ama bu doğru değil” ifadelerini kullandı.

banner134
Yarkıner, polisin meydana gelen kazaların ardından ‘dikkatsiz sürüş’ ifadesi kullanmasının bahane olduğunu ileri sürerek, yollarda tedbir alınması gerektiğini söyledi.

“Polis hafriyat kamyonlarını kafasına göre denetliyor”

Kıbrıs Türk Makine Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayer Yarkıner, hafriyat kamyonları hakkında da açıklamalarda bulunarak, hafriyat kamyonlarını denetleyecek mevzuatın bulunmadığını, polisin bu araçları kafasına göre denetlediğini ifade etti.

Yarkıner, “Bu araçlar denetlenmiyor, zaten denetleyecek mevzuat yok. Polis kafasına göre kontrol ediyor, bir firene basıp tamamdır diyip bırakıyor” diye konuştu.

Yarkıner, bu tür iş araçlarının saat fark etmeksizin şehir içerisine girmesinin yasak olduğunu, bu araçların sadece şantiye alanlarında bulunabileceğini belirtti.

Ayer Yarkıner, Girne-Değirmenlik arası Dağyolu anayolunu sivil araçlarla birlikte şantiye araçlarının kullanmasının son derece tehlikeli olduğunu söyleyerek, “Dağyolu’nu sadece ya şantiye araçları kullanacak ya da sivil araçlar kullanacak, herkesin kullanması trafik kazalarına neden oluyor ve birçok can yitip gidiyor” dedi.

Yarkıner, bu şartlarda yolun asla güvenli olmadığına işaret etti.

Hafriyat kamyonlarının taşıması gereken ağırlığın bir buçuk kat fazlasını taşıdıklarını söyleyen Yarkıner, bu konuda da hiçbir birimin denetim yapmadığını ileri sürdü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75