banner6

Sürücülerle birlikte sorumlular da yargılanmalı

banner37

Sürücülerle birlikte sorumlular da yargılanmalı
banner151 banner143

Ahmet UÇAR

   Ülkemiz yollarında birçok kişinin hayatını kaybettiği ve yaralandığı trafik kazaları dur-durak bilmezken, bu kazalar sonucu hasar gören yer-yön tabelaları, aydınlatma direkleri, trafik konileri ve bariyerler de uzun süredir kırık- dökük olarak duruyor.

  Trafik kazalarının önüne geçilebilmesi için önem arz eden bu unsurların kullanılamayacak halde olması, yeni trafik kazalarına zemin hazırlarken, trafik güvenliğine verilen önemi de gözler önüne seriyor.

   KIBRIS, Lefkoşa’da yer alan Haspolat, Hamitköy, Fuar Kavşağı ve Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi bölgelerini gezerek, hasar gören ve trafikte tehlike yaratan yerleri fotoğrafladı.

   Kaza sonucu tamamen işlevini kaybeden aydınlatma direkleri bu halleriyle tehlike saçarken, Lefkoşa Çevre Yolu çemberinin ortasında bulunan bir aydınlatma direğinin üstünde baş kısmının sallanması ve Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin yakınındaki refüjün içerisinde yer alan bir başka aydınlatma direğinin yıkılacak şekilde eğri durması sürücülerde büyük bir endişe ve korku yaratıyor.

   Hamitköy Çemberi yakınındaki yer yön tabelaları ile Haspolat bölgesindeki bir bariyerin kullanılamaz halde olması da dikkat çekiyor.

   KIBRIS’a konuşan Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, yollara konulan bariyer, aydınlatma, yol konisi, bariyer gibi unsurların yol güvenliği ve insan sağlığı konusunda büyük önem arz ettiğini vurgulayarak, mahkemelerde sadece sürücülerin yargılandığını, oysa bunları düzeltmeyen ve bu kazalarda payı olan sorumlu kişi ve kurumların da yargılanması gerektiğinin altını çizdi.

       

“Hasar gören trafik unsurlarını

onarmayanlar da yargılanmalı”

   Kıbrıs Türk Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, yollara konulan aydınlatma ve bariyerlerin yol güvenliğini artırmak ve insan hayatını kurtarmak amacını taşıdığını belirterek, trafikte önem arz eden bu ve bunun gibi unsurların araba çarpması sonucu eğilmesinin, yok olmasının ve görevini yapamamasının yol güvenliğinin ortadan kalkması anlamına geldiğini kaydetti.

   Avcı, şu an yollardaki bariyerlerin plastik oyuncaklar gibi eğildiğinin gözlemlendiğini dile getirerek, bunun yol güvenliğini ve insan sağlığını tehlikeye atan bir unsur olduğunu ifade etti.

   Bariyerlerin tehlikeli, yoldan çıkıldığı zaman başka şeride geçme, uçuruma düşme gibi olayların yaşanabileceği yollara konulduğu üzerinde duran Avcı, “Eğer bir bariyer eğik bırakılırsa -ki orası tehlikeli bir yer olmalı ki daha önce bir araba bu bariyere çarptı- bir araç o bariyerlere çarpacağı sırada yoldan çıkıp birini öldürebilir” şeklinde konuştu.

   Avcı, trafik kazalarıyla ilgili davaların görüşüldüğü mahkemelerde sürücülerin suçlu çıkarıldığına işaret ederek, bu bariyerleri, aydınlatmaları, yol konilerini, yer-yön tabelalarını düzeltmesi gereken sorumluların da yargılanmadığı sürece bu sorunun önüne geçilemeyeceğine vurgu yaptı.

   Bütün bu unsurlara çarpan kişilerin veya sigorta şirketlerinin bu hasarları karşılamak zorunda olduğunu söyleyen Avcı, bu hasarlardan karşılanan ücretleri yollara harcamayan kurumların da sorumlu olduğunu anlattı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104