Sürünüyoruz, yeter

banner37

Pandemi sürecinin getirdiği zorluklar karşısında ekonomik çöküntü yaşayan esnaf ve vatandaş, son günlerde akaryakıta ve içme suyuna yapılan zamlara ateş püskürüyor. KIBRIS, sokağa çıkarak, esnaf ve vatandaşın sesine kulak verdi

Sürünüyoruz, yeter
banner90
banner8

Ahmet UÇAR

ESNAF VE VATANDAŞ, AYAKTA DURAMIYOR… Pandemi sürecinin yarattığı ekonomik zorluklar nedeniyle zaten zar zor ayakta duran esnaf ve vatandaş, son günlerde içme suyuna ve akaryakıta yapılan zamlar karşısında ne yapacağını şaşırdı. Evinin kirasını, elektrik ve su faturasını, mutfak ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çeken esnaf ve vatandaş, “Her şeye zam yapıyorlar ama maaşa zam yok, yerlerde sürünüyoruz” diyerek isyan etti

Pandemi sürecinin yarattığı ekonomik çöküntü nedeniyle zaten zar zor ayakta duran esnaf ve vatandaş, son günlerde içme suyuna ve akaryakıta yapılan zamlar karşısında isyan etti.

Evinin kirasını, su ve elektrik faturası ile mutfak ihtiyaçlarını karşılamakta büyük zorluk çeken esnaf ve vatandaş, zam haberleri karşısında şoklarını yaşıyor.

KIBRIS, sokağa çıkarak esnaf ve vatandaşın sesine kulak verdi.

Esnaf ve vatandaş, pandemi süreci nedeniyle zaten birçok zorlukla karşı karşıya olduklarını belirterek, her şeye zam yapıldığını ancak o zammın maaşlarına yansımadığından yakındı.

Esnaf ve vatandaş, gelirleriyle giderlerini karşılayamadıklarına dikkat çekerek, “Sürünüyoruz, yeter. Çaresiz durumdayız. Zam yapmayın, zaten geçinemiyoruz” şeklinde konuştu.

Esnaf ve vatandaş ne dedi ? Esnaf ve vatandaş ne dedi ? Esnaf ve vatandaş ne dedi ? Esnaf ve vatandaş ne dedi ?

Hasan Hazırlar:

“Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Pandemi süreci nedeniyle zaten zar zor yaşıyoruz, bir de her şeye zam yapıp duruyorlar. Ben asgari ücret alıyorum, bu maaşla elektriği mi, suyu mu, kirayı mı ödeyeyim, yoksa mutfağa bir şeyler mi alayım? Çocuklara harçlık vermeyi saymadım bile. Vatandaş yerlerde sürünüyor ama gören yok. Uzaktan eğitime geçildi yine destek görmedik, zorluk yaşadık. Şimdi de önce suya, şimdi de akaryakıta zam yaptılar ama maaşlara zam yok. Yeter artık”.

Saffet Reis:

“Bu memleket çok şey gördü, neler neler yaşadı. Ülkede şu an yaşananlar, öncekilerinin yanında çok az yer kaplar. Ben, bu günlerin aşılacağını, her şeyin güzelleşeceğini, gelişen Türkiye ile birlikte Kuzey Kıbrıs’ın da gelişeceğini düşünüyorum. Az da olsa bazı gıda ürünleri pahalıya satılıyor. Yetkililer bunu denetlemeli ama genel olarak az önce de dediğim gibi biz çok şeyi aştık, bunları da aşarız.”

Abdi Karol:

banner134
“Bu ülkede yaşamak artık çok zor. Her şeye zam yapıldı. Çaresizlikten ne yapacağımızı bilmiyoruz. Elektrik, su faturaları, evin kirası, mutfak ihtiyaçları gibi bir sürü masrafımız var. Dükkana geliyorum 60 TL gelir elde ediyorum, bu zamlar yüzünden 90 TL gider ödüyorum. Bu zamlar vatandaşı çaresiz duruma getirdi.”

Mehmet Ali Falhan:

“Suya, akaryakıta zam yaptılar. Halkın durumu şu an içler acısı, hele ki bu Arasta bölgesinin durumu daha da kötü. Öncelikle Lokmacı Sınır Kapısı’nın kapanması, daha sonra pandemi sürecinin yarattığı etki, dövizin fırlaması ve en son olarak da bu zamlar, vatandaşın da, esnafın da ipini çekti. Her şeye zam yaptılar, vatandaş yerlerde sürünüyor ve sürünmeye de devam edecek”.

Ömer Cabacaba:

“Devlet zam yapacaksa yapsın ama orantılı bir şekilde yapsın. Bize yüzde on veriyorlarsa, zam da yüzde on oranında olsun, ama şu an yapılan zamlar vatandaşları ve esnafı bitiriyor. Bu şartlarda vatandaş nasıl ayakta duracak ? Vatandaşın cebine giren belli, cebinden çıkan belli. Vatandaşlar ay başını zar zor getiriyor. Bunun önü alınamazsa yakın zamanda suçlar işlenecek. Yoksullar tam yoksullaşırken, durumu iyi olanlar rahat yaşıyor. Vatandaşın durumu kötü”.

Salih Doktoroğlu:

“Ayakta duramıyoruz! Gerçi biz bu duruma artık alıştık, 1.5 yıla yakındır esnaf olarak bu durumdayız. Gördüğünüz gibi artık kimse tepki de göstermiyor. Zor günlerden geçiyoruz, bu zamlar nedeniyle ileriki günlerde ne elektriğimizi, ne suyumuzu, ne kiramızı ödeyebileceğiz. Vatandaşın geneli zar zor ayakta duruyor, ufak bir kısmı da rahat yaşıyor.”

Nihat Üstünel:

“Ben bu konuda biraz farklı düşünüyorum. Bizim toplum çok gereksiz harcamalara giriyor. Öncelikle araba kullanımının artmasına karşıyım. Dünya ülkelerinde bisiklet kültürü var, insanlar arabadan çok bisiklet kullanıyor. Bizim ülkede araba kullanımı yaygın olduğu için benzin alma noktasında sıkıntı yaşanıyor. Alışverişleri de farklı yapıyoruz. Hırsla yaşıyoruz, ‘Onda varsa bende de olmalı’ diyerek en pahalı şeyleri evimize getiriyoruz.  Dolaplar tam doluyor, et aldığımızda yüklü miktarda alıyoruz, oysa diğer ülkelerde 2 parça alıyorlar o günlük bitiyor. Böyle yapılsa masraflar da oluşmaz.”

Hakan Ak:

“Pandemi sürecinde zaten bitmiş durumdaydık şimdi tam bittik. Suya, akaryakıta, her şeye zam yapıyorlar, eve ekmek götürmeyecek duruma geldik. Mutfak masrafları zaten 300- 500 TL civarlarında, bir de bunun kirası, elektriği, çocuğu var. Ülke gittikçe daha da zora giriyor.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75