'Süslü kadınlar' yine pedal çevirecek

banner37

Lefkoşa’da, 23 Eylül’de, “Dünya Otomobilsiz Kent Günü” çerçevesinde “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu”nun üçüncüsü düzenleniyor

'Süslü kadınlar' yine pedal çevirecek

Mustafa ÖZYAĞCI

Ülkede, bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak ve hava kirliliğini azaltmak amacıyla, Lefkoşa’da, “Dünya Otomobilsiz Kent Günü” çerçevesinde “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu”nun üçüncüsü düzenleniyor.

2013 yılında İzmir’de başlayıp diğer illere de yayılan “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu”, Türkiye’de 60 ilde, Avrupa’da ise üç şehirde eş zamanlı olarak yapılacak.

Lefkoşa Türk Lisesi avlusundan başlayacak bisiklet turu, 23 Eylül’de düzenlenecek.

Ülkemizde bu yıl 3’üncüsü yapılacak etkinlikte kadınların şık olmaları isteniyor. Etkinliğe, turu arkadan takip etmek ve şık olmaları kaydıyla erkekler de katılabilecek.

Bir dernek veya kurum tarafından değil, gönüllü kadınlar tarafından organize edilmesi kuralı bulunan etkinliğe Lefkoşa Türk Belediyesi ile Velespit kuruluşu, ücretsiz bisiklet dağıtarak destek verecek.

KIBRIS’a konuşan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Organizatörü Nibel Tektan, bisiklet sürmeyi seven ve daha güvenli yollarda bisikleti günlük hayatında da kullanmak isteyen herkesi etkinliğe beklediklerini belirterek, “Kadınların tek yapmaları gereken bisikletlerini ve kendilerini süsleyip gelmeleri. Ayrıca erkekler de şık olmaları kaydıyla bu etkinliğe katılabilir” dedi.

“Spor amaçlı değil, ulaşım amaçlı kullanılsın”

Bu fikrin 2013 yılında, Türkiye’deki etkinliğin öncüsü olan Sema Gür’le tanışmasının ardından geliştiğini anlatan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Organizatörü Nibel Tektan, ülkemizde ilk olarak bu etkinliğe öncülük yapmanın kendisini çok mutlu ettiğini söyledi.

Tektan, bisiklet turuna katılacak kadınların güne özel giyinmeleri ve kıyafetlerini, bisiklet pedalına takılmaması için özenle seçmeleri gerektiğini belirterek, sürüşün yavaş olacağını, çocukların da etkinliğe katılabileceğini, ancak kask takmalarının zorunlu olacağını kaydetti.

“Özellikle kadınlar sürmeli”

Nibel Tektan, etkinliğin amacının herkesin bisiklet sürmesi olduğunu belirterek, özellikle kadınların bisiklet sürmesi gerektiğini, çünkü kadınlar sürünce farklı, erkekler sürünce farklı algılandığını ifade etti.

Her yıl etkinliğe katılımın yükseldiğine değinen Tektan, bisikletin spor amaçlı değil, ulaşım amaçlı kullanılması gerektiğini vurguladı.

Etkinliğin kâr amacı gütmediğini anlatan Tektan, trafikte araçların değil, egzoz dumanı olmayan ve çevreye zarar vermeyen bisikletlerin olması gerektiğine dikkat çekti.

Etkinliğin amacının farkındalık yaratmak olduğunu ifade eden Tektan, “Kadın sokağa çıkarsa dünya değişir” dedi.

“5. Klasik Bisikletlerle Güzelyurt

Turu ve Kültür Günü” 29 Eylül'de
 

Öte yandan Güzelyurt Kültürel Mirası Yaşatma Derneği, “5. Klasik Bisikletlerle Güzelyurt Turu ve Kültür Günü” etkinliği düzenliyor.
   Dernek Başkanı Batuhan Beyatlı’nın verdiği bilgiye göre, etkinlik, 29 Eylül Cumartesi günü saat 09.00’da, Güzelyurt Otobüs Terminali önündeki buluşmanın ardından saat 09.30’da başlayacak.
   Ülkede en önemli sorunlardan olan ulaşım sorunlarına karşı farkındalık yaratma ve bisiklet kullanımını teşvik etme amacı taşıyan etkinlikte, bisiklet kullanımın artırılması ve üç üniversitenin bulunduğu bölgede bisiklet için altyapının geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekilecek.
   Güzelyurt’un sosyal, ekonomik, kültürel ve turistik kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla kurulan dernek, etkinliğe, klasik bisikletler yanında normal bisikleti olanların da katılabileceğini bildirdi.
 

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2018, 09:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER