banner6

Susuz ve elektriksiz kaldık!

banner37

Turistlerin büyük ilgi gösterdiği Kaplıca Limanı’na yeni görünüm kazandırmak için başlatılan çalışmaların uzaması, balıkçıları isyan ettirdi:

Susuz ve elektriksiz kaldık!
banner99

Sedef BOŞNAK

Turistlerin büyük ilgi gösterdiği Kaplıca Limanı’na, yeni görünüm kazandırmak için başlatılan çalışmaların uzaması balıkçıları isyan ettirdi.

“Liman, Alah’a emanet” diyen balıkçılar, çalışmalar nedeniyle, susuz ve elektriksiz kaldıklarını belirterek şikayet etti.

Çalışmaların adeta kaplumbağa hızında ilerlediğini ileri süren balıkçılar, “Liman zifiri karanlık. Güvenlikten yoksun. Teknelerimiz Allah’a emanet” diye tepkilerini ortaya koydu.

Sorumlulardan hesap sorulmasını isteyen balıkçılar, endişe içerisinde olduklarını ifade ederek, aksayan çalışmaların, ilgisizlikten kaynaklandığını kaydetti.

Çalışmalar 8 Eylül’de bitecek

Kaplıca Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Tayyar Demir ise şikayetlere yanıt verdi ve limanı, Kuzey Kıbrıs’ın en büyük balıkçı barınağı haline getirmek için çaba sarf ettiklerini bildirdi. Demir, 21 Temmuz 2017’de bitmesi gereken çalışmaların süresini 8 Eylül 2017’ye uzattıklarını anlattı.

Başkan Tayyar Demir, çalışmaların uzamasının, sıcakların normal seyrinden yüksek olması nedeniyle iş aracında meydana gelen arızadan kaynaklandığını anlatarak, barınağa çok ciddi yatırımlar yapıldığından söz etti.

Tayyar Demir, şöyle konuştu:

“Limandaki 2 mendirek yeniden inşa edilmiş, üzerindeki fener yapılmıştır. Kordon boyu, 250 metre beton ile yeniden yapılmıştır. Ayrıca su kanalları ve araçların geçmesi için de yol yapılmıştır. Limanda sorun yoktur. Elektrik hattı, iş aletlerinin rahatça çalışması için kesildi. Elektriğin yeraltından geçirilmesi için kaynak hazır. Yaklaşık bir ay sonra sorun ortadan kalkacak.

Bizde yasal olmayan bir şey yoktur. Biz evraklarla konuşuruz. Liman kimsenin değildir, KKTC’nindir. Kooperatif, satış yapamadığı için geliri yok. Kaynağı yok, yalnızca, makbuz karşılığı, üyelerden 50 TL aidat alıyoruz. Soğuk hava deposu için proje hazırladık. 8 bin 500 Euro’luk 1 ton buz üretebilen bir depo. Proje onaylandı. Yapacağımız yeni yatırımlarla, ülke insanı ucuza yerli balık yiyecek. Biz balık zenginiyiz ancak imkânlar kısıtlı. Önümüz açılacak, her şey daha iyi olacak.”

Balıkçılar ne dedi? Balıkçılar ne dedi?

Turgut Çekiç:

“40 yılı aşkın bir süredir, Kaplıca Limanı’ndayım. Bir yıldır elektriğimi kestiler. Liman zifiri karanlık. Işık yok, su yok. Çok büyük zorluklar çekiyoruz. İlgilenen yok, sorunlarımıza çözüm istiyoruz. Çalışmalar iki yıldır devam ediyor. Gemimizi tamir edeceğimiz bir alan yok, her taraf döküm saçım kaldı. Kimsenin umurunda değil, halimizi soran yok.”

Topel Şefik:

“Liman berbat durumda. Tuvalet var, kapısı kapalı. Elektrik yok, su yok. Ben her hafta sonu, balık avlamak için Alayköy’den gelirim. Liman döküm saçım. Gemiler birbirine sık sık bağlı olduğundan, birbirlerine çarparak hasar görüyor. Limanın ağzı, limana girişe elverişli değil. Aldığım bilgilere göre, limandaki çalışma 10 günde 1 oluyor. O da 1-2 saat. Böyle iş bitmez. Limanın bir an evvel işlevsel hale getirilmesini istiyoruz.”

Ali Öztürk:

“Dikmen’de yaşıyorum. Limanda teknem var. Geceleyin liman oldukça güvensiz. Tedbir yok. Sorunlarımızı aktaracak muhatap bulamıyoruz. Bir an evvel limandaki çalışmaların tamamlanmasını arzu ediyoruz. Uzayan çalışmalar bizi bıktırdı. Kooperatif ise sorunlarımıza kulak tıkıyor. Dinlemiyor.”

Enver Kuyucuoğlu:

“Polis emeklisiyim. 7 yıldır hobi olarak balıkçılık yapıyorum. Limandaki çalışmalar bizi bıktırdı. Kısacası her gün mağdur oluyoruz. Liman, iş aletleri ve toz -toprakla dolu. Elektrik yok, su yok. Ben tüm sorumluluklarımı yerine getirdim, izinlerimi aldım, ilgililer de sorumluluklarını yerine getirsin. Bize layık olduğumuz hizmeti versin.”

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2017, 10:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104