Susuzluk üreticiyi perişan etti

banner37

Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle, bir süredir yaşanan susuzluğun üretimi de etkilediğine vurgu yaptı ve üreticilerin, kaliteli su bulabilmek için kilometrelerce uzaktan su taşıdığına ve suya fahiş fiyatlar ödemek zorunda kaldığına dikkat çekti

Susuzluk üreticiyi perişan etti
banner99

“YEREL KAYNAKLAR PLANLANMALI”… KTÇB Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle, Türkiye’den gelen suyla birlikte tarım üreticisinin kendini, ekeceği alanı ve ürünü planladığını, ancak arıza nedeniyle bir süredir suyun kesik olmasının üreticiyi sıkıntıya soktuğunu söyledi. Kelle, yaşanan sıkıntı ve benzeri sorunların ilerleyen zamanlarda da muhakkak yaşanacağına dikkat çekerek, Tarım Bakanlığı’nın ve Su İşleri Dairesi’nin bu gibi sorunlar için alternatif yerel kaynaklar planlaması gerektiğini kaydetti

Eniz ORAKCIOĞLU

   Ülkemizde bir süredir yaşanan su krizi, halkın yanı sıra üretim sektörlerini de perişan etti. Susuzluk yüzünden yaz sıcaklarında taşıma suyla değirmen döndürmeye” çalışan vatandaşların yanı sıra gerek hayvan üreticileri, gerekse de tarımla uğraşanlar, su bulabilmek için insanüstü bir çaba harcıyor.

   Üretim sektörleri, bundan sonraki süreç için de susuzluk ihtimaline karşı alternatif planların yapılmasını istiyor.

   Türkiye’den Geçitköy Barajı’na akan su boru hatlarında oluşan arıza nedeniyle geçtiğimiz ocak ayından bu yana KKTC’ye su akmıyor. Kış dönemini barajdaki mevcut su ile geçiren KKTC halkı ve üretim sektörleri, yaz sıcaklarında bir damla suya hasret kaldı.

   Ülkede su kaynaklarının verimli olmaması, tankerlerin ise talebe yetişememesi, ülke genelinde sıkıntının büyümesine neden oldu. Üstelik tankerle getirilen suyun maliyetinin de oldukça yüksek olması, sıkıntıları daha da artırdı.

   Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği (KTÇB) Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle, Türkiye’den gelen suyla birlikte tarım üreticisinin kendini, ekeceği alanı ve ürünü planladığını, ancak arıza nedeniyle bir süredir suyun kesik olmasının üreticiyi sıkıntıya soktuğunu söyledi.

   Kelle, yaşanan sıkıntı ve benzeri sorunların ilerleyen zamanlarda da muhakkak yaşanacağına dikkat çekerek, Tarım Bakanlığı’nın ve Su İşleri Dairesi’nin bu gibi sorunlar için alternatifler yaratması gerektiğini kaydetti.

“Alternatif bir yapı oluşturulmalı”

banner134
   KTÇB Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle, susuzluk yüzünden üreticinin büyük sıkıntılar yaşadığını söyledi.

   Kelle, yaşanan sıkıntı ve benzeri sorunların ilerleyen zamanlarda da muhakkak yaşanacağına dikkat çekerek, Tarım Bakanlığı ve Su İşleri Dairesi’nin bu gibi sorunlar için alternatif bir yapı oluşturması gerektiğini kaydetti.

   Tarımda 3 ana unsur olduğunu hatırlatan Kelle, “kaliteli toprak, kaliteli tohum ve kaliteli suyun” öneminden bahsetti. Kelle, bu üç unsurdan biri olmayınca üretim yapmanın da mümkün olmadığını vurguladı.

“Suya fahiş fiyatlar ödüyoruz”

   Kelle, 5 yıldır, üretimin, Türkiye’den Geçitköy Barajı’na akan su ile sürdürüldüğünü hatırlatarak, bundan sonra oluşacak bir su kesintisine karşı yerel kaynakları, hem yeraltı, hem de yerüstü kaynaklarının planlanması gerektiğini belirtti.

   Bu dönemde gerek çiftçinin, gerekse hayvancının kaliteli su bulabilmek için kilometrelerce uzaktan su taşıdığını ve suya fahiş fiyatlar ödediğini vurgulayan Kelle, yaşananların üretimin verimliliğini etkilediğini söyledi.

“Su krizi tarımı da etkiledi”

   Kelle, Türkiye’den gelen suya ihtiyaç olduğunu ancak bu suyun yanında eldeki kaynakların da nasıl kullanılabileceğinin planlanması, mevcut rezervlerin bakımının yapılması gerektiğine vurgu yaptı.

   Kelle, su probleminden, hayvancılık sektörünün tamamının, tarımda ise en çok tarım yapılan Mesarya başta olmak üzere tarımın tüm alt sektörlerinin olumsuz etkilendiğini kaydetti.

   Türkiye’den gelen suyun henüz tarıma kullanılamadığını ve kullanılması için çalışmaların sürdüğünü hatırlatan Kelle, bölgede ev sularının kesilmesi ve yerel kaynakların evlere dağıtılması sebebi ile o bölgede de tarımda sıkıntılar yaşandığını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75