Süt azlığı, devletin suçu

banner37

Süt imalatçılarının ülkede “süt yok” yönündeki açıklamaları süt üreticilerini ayağa kaldırdı

Süt azlığı, devletin suçu
banner99

Alım garantisi verip, fiyat artırılmalı… Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ülkede süt miktarının azalmasının hükümetin ve imalatçıların suçu olduğunu söyledi. Son üç yılda ülkedeki süt üretiminin yüzde 25 azaldığını ifade eden Naimoğlulları, ülkedeki süt oranının artması için üreticiye alım garantisi verilip, süt fiyatının da artırılması gerektiğini belirtti.

“Devlet, bize köstek oluyor”… Yıllarını süt üreticiliğine veren Ahmet Yeşilada, ülkede süt sıkıntısı çekilmesinin nedeninin devlet politikaları olduğunu söyledi. Yeşilada, süt üreticilerine Süt Kurumu dışında bir yere süt satma hakkı verilmediğini ve 2 tonun üzerinde süt üretildiğinde de litre başına ödenen oranın 2.7 TL’den 2.3 TL’ye düşürüldüğünü ifade etti. Bunun üreticilere “çok fazla süt üretmeyin” demek anlamına geldiğini kaydeden Yeşilada, “Destek istemiyoruz, köstek olmasınlar yeter” dedi.

Ceren ÖZBİL


Süt imalatçılarının ülkede “süt yok” yönündeki açıklamaları süt üreticilerini ayağa kaldırdı. Üreticilere göre; ülkede üretilen süt miktarının azalmasının nedeni devletin tarım politikalarındaki başarısızlığı ve imalatçıların da sütü ucuza getirme çabaları…


Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ülkede süt üretiminin artması için devletin süt fiyatını artırması ve üreticiye alım garantisi vermesi gerektiğini söyledi.


Yıllarını süt üreticiliğine veren Ahmet Yeşilada ise süt üreticilerine Süt Kurumu dışında bir yere süt satma hakkı verilmediğini ve 2 tonun üzerinde süt üretildiğinde de litre başına ödenen oranın 2.7 TL’den 2.3 TL’ye düşürüldüğünü ifade etti.


Bunun üreticilere “çok fazla süt üretmeyin” demek anlamına geldiğini kaydeden Yeşilada, “Destek istemiyoruz, köstek olmasınlar yeter” dedi.

Naimoğulları: Gider, gelirden çok


Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ülkede süt miktarının azalmasının hükümetin ve imalatçıların suçu olduğunu söyledi.


Son üç yılda ülkedeki süt üretiminin yüzde 25 azaldığını ifade eden Naimoğlulları, ülkedeki süt oranının artması için üreticiye alım garantisi verilip, süt fiyatının da artırılması gerektiğini ifade etti.


Naimoğulları, üreticinin giderlerinin ciddi oranda arttığına dikkat çekerek, “bu süt fiyatları üreticinin giderini bile karşılamaya yetmiyor, nasıl daha fazla süt üretebilsin” diye sordu.

banner134
“Ara bölgede kalanlar sütü kuzeye satmıyor”


Güney Kıbrıs’ın sütü 3.4 TL’ye aldığını kaydeden Naimoğulları bu nedenle Beyarmudu’nda ara bölgede kalan üreticilerin hayvanlarını Güney’deki Veteriner Dairesi’ne kayıt yapıp, sütü de oraya sattığını anlattı.


Naimoğulları bunun nedeninin sorgulanması gerektiğini kaydederek, hükümetin buna göre adım atması gerektiğini belirtti.

“Tarıma ayrılan bütçe yetersiz”


Tarıma ayrılan bütçenin yetersiz olduğunu ifade eden Mustafa Naimoğulları şekilde konuştu:


“Hükümetin tarıma ayırdığı bütçe yetersiz… Geçen yıla oranla bu yıl sadece doğrudan gelir desteğinde bir artış yapılacak bu yeterli değildir. Bu konuyla ilgili bakanlığa yazı yazdım. Gidip görüşeceğiz. Bu hafta içinde sorunu anlatacağız. Eğer ülkede süt üretiminin artmasını istiyorlarsa, imalatçılarla konuşup, üreticiye alım garantisi vermemeleri gerekiyor. Süt üretilip, ertesi günde kullanılabilecek bir şey değildir. Ayrıca süt fiyatlarının da artması gerekiyor. İnek sütü en az 3, koyun sütü 6 ve keçi sütü de en 5.5 TL olmalıdır. Girdi fiyatları bu oranda artmışken mevcut fiyatlar üreticiyi kurtarmıyor. Süt için doğru pazar bulunmalıdır.”

Yeşilada: Kaliteli süte teşvik de kaldırıldı


Geçmişte kaliteli süt üreten yani bakteri oranı az olan süt üreten üreticilere devletin destek verdiğini ifade eden Yeşilada şu şekilde konuştu:


“Geçmişte kaliteli süt üretene prim veriliyordu. Çünkü kaliteli süt üretmenin de giderleri var. Diğerlerine göre masrafları daha çok. Ancak bu prim de kaldırıldı. Yani kaliteli süt üretilmesi de istenmiyor. Güneyde 200 süt üreticisi var, bizde 2 bin, ancak bizden daha çok üretiyorlar. Çünkü onlarda destek ve bir standart var.”

“13 tondan 7 buçuk tona düştü”


Yeşilada, kendisinin de daha önce günde 13 ton süt üretirken, şimdi 7 buçuk tona düşürdüğünü belirtti ve bunun nedeninin devlet politikalarından kaynaklandığını ifade etti.


Ahmet Yeşilada, “Sıcak sütün litresi 2.5 TL, soğuk sütün de tonuna göre 2.7 ile 2.3 arasında değişiyor. Bu kabul edilemez. Kaliteli süt üretiyorsun ama devlet çok ürettiğin için sana daha az ödeme yapıyor. Bunun nedeni siyasettir. Devlet yetkilileri de Hayvan Üreticileri Birliği de siyaset yapıyor. Amaçları oy toplamaktır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75